banner6

Fedakar anneler

Atalarımız boşuna “Cennet, annelerimizin ayakları altındadır” dememiş. Biz, annelerimize ne yapsak azdır. Ramazan ayında, Adana sıcağının altında hem annelik görevlerini yerine getiriyorlar hem de bu ülkenin üretimine katkı sağlayıp, çocuklarına ekmek götürmek için tarla başındalar. Tarlalarda tarım işçisi olarak çalışan fedakar anneler, işlerinin arasında tarlaya getirdikleri küçük çocuklarına da bakmayı ihmal etmiyorlar.

Fedakar anneler

Bayram BULUT/ÖZEL

ADANA (İLKHABER) – Atalarımız boşuna “Cennet, annelerimizin ayakları altındadır” dememiş. Biz, annelerimize ne yapsak azdır. Ramazan ayında, Adana sıcağının altında hem annelik görevlerini yerine getiriyorlar hem de bu ülkenin üretimine katkı sağlayıp, çocuklarına ekmek götürmek için tarla başındalar. Tarlalarda tarım işçisi olarak çalışan fedakar anneler, işlerinin arasında tarlaya getirdikleri küçük çocuklarına da bakmayı ihmal etmiyorlar.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını kapsamında 17 günlük “Tam kapanma” devam ediyor. Kapanma günlerinde olunmasına rağmen, izne tabi olan çok sayıda tarım işçisi tarlalarda çalışmaya devam ediyor. Tarlalarda çalışan tarım işçilerinin küçük çocukları da yanlarında yer alıyor. Aileleriyle birlikte sabah saatlerinde tarlalara gelmek zorunda kalan çocuklar, tarım işçilerinin mesailerinin bitimine kadar tarlada kalmaya devam ediyor.

TARLALARA GETİRİYORLAR

Çadırlarda yaşayan tarım işçileri küçük çocuklarını yalnız bırakamadıkları için yanlarında tarlalara getirdikleri öğrenildi. Tarlalarda çok sayıda küçük çocuğun olduğu görülürken, yaşı çok küçük olan çocukların anne ve babalarının mesailerinin bitmelerini bekledikleri dikkatlerden kaçmadı. Bazı çocukların ise anne ve babalarına destek olmak için tarlada soğan topladıkları görüldü.

ANNELERİN İŞİ ZOR

Tarlalarda bulunan küçük çocukların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını anneler yanlarında getirdiği yiyeceklerle karşılıyor. Hem çalışan, hem de çocuklarına bakmak zorunda kalan anneler, bu kadarı yetmezmiş gibi birde akşam çadıra gittiklerinde yemek, çamaşır, bulaşık ve temizlik işiyle uğraşıyor. Annelerin bu yoğun mesaisi hemen hemen her gün aynı tempoda devam ediyor.

OYUNLAR OYNUYORLAR

Çocuklar zaman tarlalarda oyunlarda oynuyor. Soğanların içerisinde oyunlar oynayan küçük çocukların bazılarının ayaklarında ayakkabı olmadığı da görülüyor. Tarlalarda yalın ayak oyunlar oynayan çocukların keyiflerinin yerinde. Çocuklar acıktıklarında ise soluğu hemen annelerinin yanında alıyor. Anneler de küçük çocuklarını elleriyle besliyor.

ÇOCUKLARIYLA GÖLGELİK ALANDA VAKİT GEÇİRİYORLAR

Sıcak havadan çocuklarının etkilenmemesi için ailelerin tarla içerisine bezlerden gölgelik alanlar oluşturduklarını objektiflere yansıdı. Bu gölgelik alanlarda oturup dinlenen ve çocuklarıyla vakit geçiren anneler, çocuklarının uykusu geldiğinde de bu gölgelik alanlarda uyutuyor.

ELDİVENLERİ KENDİLERİNDEN BÜYÜK

Bazı yaşı küçük çocuklarında iş eldiveni taktıkları ve başlarına da şapka giydikleri görüldü.  Ellerine büyük gelen iş eldivenleri ile soğan toplayan çocuklar, Çukurova’nın kavurucu sıcağından korunmak için şapkalarını başlarından çıkartmıyor. Çalışmanın yanı sıra minik çocuklar oyunlarda oynuyor. Oyuncağı olan oyuncaklarıyla oynarken, oyuncağı olmayan çocuklar ise avucuna dahi sığdıramadığı soğanlarla oyun oynuyor.

BAŞKA ÇARELERE YOK

Çocuklar gündüz tarlada akşam da çadırlarda kalarak günlerini geçiriyor. Aileleri, çocukların tarlada çalıştırılmasını, "Çocuklarla tarlaya mecburen geliyoruz. Başka bir çaremiz yok. Mecbur olmasak evde olurduk. Bebekler bile tarlada, zor şartlar altında çalışıp yaşıyoruz. Ne yapalım elimizde başka bir çere yok. Mecburen Çocuklarımıza hem annelik hemde geçinmek için tarlalarda çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

YEVMİYELER ÇIKARTILAMADI

Öte yandan bu yıl toplanan soğanların satılmaması nedeniyle hem üretici hem de işçiler mağdur oldu. Bir ay önce Adana'ya geldiklerini ancak sadece 17 gün çalışabildiklerini ifade eden işçilere aracılık eden Abdulkadir Çığrayi, "Tam kapanma" nedeniyle soğanın satılmadığını, şuanda soğanın zararına satıldığını, bazı üreticilerin soğanlarını tarlada bıraktığını anlattı. Yetiştirilen soğanın 3’te birinin tarlada kaldığını belirten Çığrayi, işçilerin yevmiyelerini çıkarmadıklarını söyledi.

58 LİRAYA ÇALIŞIYORUZ

Şanlıurfa’dan  Adana'ya geldiğini anlatan Veysi Yalçın, çadırda kaldıklarını, çocuklarının en küçüğünün 1,5 yaşında olduğunu ve Adana sıcağında çalışmanın zor olduğunu dile getirdi. Yalçın, tarlada bazen aç bazen de tok olduklarını, 7 çuval soğana karşılık 58 TL aldıklarını ve yevmiyelerinin ise aylar sonra verildiğini söyledi. Yalçın, soğanın satılmaması durumunda emeklerinin karşılığını alamayacaklarından endişeli olduğunu belirtti.

 SÜREKLİ TARLADAYIZ

Çocuklarıyla birlikte çalışan Huriye Yalçın da "Çocuklar bazen aç bazen tok. Çocuklar sürekli güneşin altındalar. Bizim gibi rezil oluyorlar. Gündüz güneş altındalar akşam ise çadırlardayız. Hava sıcak ve sinek var. Çocuklar çok yoruldukları için sabah kalkamıyor. Tarlada çalışmak çok zor" dedi.

ÇOCUKLARA DA BİZ BAKIYORUZ

İşçilerden Hatun Gökkıran da soğanların satılmamasında dert yanarak, "Sabahtan akşama kadar emek verdik ama soğanlar olduğu gibi yerde kaldı. Tarlada çalışmak çok zor. Hem tarlada hem de çadırda çalışıyoruz. Çocuklara da biz bakıyoruz. Çocuklarımız okul yerine tarlada. Hasta olduklarında hastaneye götüremiyoruz. Sabahtan akşama kadar çalışıyoruz, bir teneke yağ alamıyoruz" ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42