banner6

Gündoğan: Daha kaç işçi çıkartılacağını netleştirin

AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, bütçe rakamlarının sağlıklı şekilde öngörülmesi için tam olarak kaç işçinin görevine son verileceğinin netleştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Gündoğan, performans kitapçığında bulunan gördükleri eksikleri komisyon üyeleriyle birlikte tespit edip gerekli düzenleme konusunda çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Gündoğan: Daha kaç işçi  çıkartılacağını netleştirin

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, bütçe rakamlarının sağlıklı şekilde öngörülmesi için tam olarak kaç işçinin görevine son verileceğinin netleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayının birinci oturumu toplandı. Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Zeydan Karalar başkanlığında toplanan oturuma 4 ek gündem maddesi eklendi. Ardından ise gündem dışı konuşmalar gerçekleşti. AK Parti Meclis Üyesi Murtaza Kılçık, kentteki iman konusuna vurgu yaptı. Özellikle Ziyapaşa Mahallesi ile ilgili imar durumunun yıllardan beri görüşüldüğünü ancak net bir sonuca ulaşmadığına dikkat eden Kılçık, yatırımcının önünün açılması ve vatandaşların mağdur edilmemesi gerektiğini söyledi. Ardından söz alan MHP Karaisalı Belediye Meclis Üyesi Abdullah Kaçar ise, belediyenin artık işçi çıkartma vakalarının bırakıp, hizmet yapılması gerektiğine dikkat çekti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Kaçar’a cevaben, “Elimiz işçi olmayanlar üzerinde. Biz hizmet de yapıyoruz” dedi.

AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan da, 2020 performans programını değerlendirdi. Komisyonlarda toplantılar yaptıklarını belirten Gündoğan, performans kitapçığında bulunan gördükleri eksikleri komisyon üyeleriyle birlikte tespit edip gerekli düzenleme konusunda çalışmalar yaptıklarını aktardı. Bir yandan 2020 yılına göre strateji ve performans planlarken diğer yandan işten çıkartılan işçi sayısının arttığını işaret eden Gündoğan, bütçe rakamlarının sağlıklı şekilde öngörülmesi için tam olarak kaç işçinin görevine son verileceğinin netleştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Belediyenin emlak envanterinin bulunmadığını söyleyen Gündoğan, daire başkanlıkları arasında koordinasyon eksikliğinin bulunduğunu ve belediyenin daha kurumsal hale getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Söz alan Başkan Zeydan Karalar, belediyeyi çalışır, iş üretir hale getirmeye çalıştıklarını kaydedip, işçi çıkarma konusunda kendilerini bağladıklarını anlattı. Karalar, 450 kişinin ASKİ’den, bin 750 kişinin ise belediyeden çıkartıldığını açıkladı. Meclis tarafından kendisine geçen ay 169 milyon TL borçlanma yetkisi verildiğini ancak bankalardan uygun faizli teklif beklediklerini anlatan Karalar, “Bizim 10’un üstünde bankadan teklif isteme talebimiz oldu. Buna dönen sadece tek bir banka oldu. Her şeyimizle çalıştığımız Vakıfbank dönmedi, Halkbank dönmedi. İkisinin de üst amirleriyle neden teklif vermediklerini sordum. Daha önce kredi kullanılmış, ödemelerinde sıkıntı olmuş diye teklif vermiyorlar. Sitem ettim. Her şeyi ‘Vakıfbank’la yapıyoruz, 3 gün gecikir ama faizini de alıyorsunuz’ dedim. Sizin teklif bile vermemeniz ayıptır dedim. Bir daha görüşeceklerini söylediler. Belediye çıkarlarını düşünüyoruz. Ne kadar teklif olursa en uygun faizle borçlanmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı da, borçlanma konusuna dikkat çekerek Karalar’ı eleştirdi. Kurban bayramı öncesinde AK Parti grubunun borçlanma yetkisine nerede kullanılacağı belli olmadığı için karşı çıktığını, Karalar’ın ise bunun üzerine “Yetki verilseydi bayram öncesinde işçi arkadaşların maaşlarını ödeyecektik. Emekçinin hakkına siyaset çekmek ayıptır” şeklinde paylaşımlar yaptığını hatırlattı.

Gülaçtı neden ilk gündeme geldiğinde borçlanmaya ret verdiklerini anlatarak, “Daha sonra içeriğinin belli olduğu, işçi maaşların net ortaya konduğu, yarım kalan projelerin net olduğu borçlanma yetkisine onay verdik. Borçlanma yetkisi alıp, imzalanıp, meclis kararı oluşturup bankalara teklif alınması ve onun 1 ay, belki daha uzun sürmesi doğal bir süreçtir. Doğal olmayan süreç, başkanın ‘2 gün içinde yetkiyi verseydiniz ben işçinin maaşını ödeyecektim’ demesiydi. Döndüğümüz noktada haklılığımız ortaya kondu. Hala daha işçilerin maaşları ödenemedi. 2 aylık maaşları duruyor. Ödenemez çünkü borçlanılmadı. 2 günde de borçlanılması mümkün değildi. Başkan o zaman siyaseti çekti şimdi gerçeklerle yüzleşiyor.” dedi.

Gülaçtı’ya yanıt veren Karalar, “Şimdi de sen mi çekiyorsun? Söz hakkı doğacak bir şey söylemiyorum. Siyaseti hepimiz yapacağız. Siz de yapacaksınız, kralını yapacaksınız biz de yapalım ne var yani? Eğer müesseseler onay verseydi borçlanabilirdik, öyle bir ihtimal vardı” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi. İlçe belediye meclislerinin 2020 yılına ait gelir-gider bütçelerine ait teklifler başta olmak üzere toplam 17 madde ilgili komisyonlara havale edilirken, Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı performans program taslağına ait komisyon raporu da oybirliği halinde kabul edildi.

  Adana Büyükşehir Belediye Meclis çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2019, 18:41

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER