banner6

Hizmet ve Onur Ödülleri sahiplerini buldu

Hizmet ve Onur Ödülleri sahiplerini buldu

ADNAN AVUKA

MARDİN (İLKHABER)-Her yıl Nisan ayında yapılan “ Mardin Hizmet ve Onur ödülleri töreninin bu yıl 6.sı düzenlendi.  Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük binasında yapılan törende ödüller sahiplerine teslim edildi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük binasında  Vali Kılıçlar toplantı salonunda  yapılan  törene Mardin Valisi Mustafa Yaman, Ak Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dinçer, Cumhurbaşkanı eski Genel Sekreteri Emekli Vali  Marsev  Vakfı Genel Başkanı Kemal Nehrozoğlu, Artuklu Belediyesi  Başkan vekili Yılmaz Hiçbezmez, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Genel Sekreteri  Şahin Arpağ, Müftü İsmail Çiçek, İl Jandarma Komutanı Tugğeneral  Yusf Kenan Topçu, Emniyet Müdürü Hasan Onar, Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Gençlik ve Spor İl Müdürü  Hadi Çomaktekin, STK temsilcileri, Kanaat önderleri katıldı. MAÜ Turizm Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Lokman Toprak konu hakkında gençlere geniş bilgi verdi.

Ödül töreninde ilk konuşmayı MARSEV Vakfı Genel Başkanı  Cumhurbaşkanı eski genel sekreteri emekli Vali Kemal Nohrozoğlu yaptı. İkinci konuşmayı Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça yaptı. Mardin’in dünyada emsali olmayan bir şehir olduğunu belirten Ağırakça, 

"Geçen yıl valimizin ifadesine göre 3 milyon 2 bin kişi Mardin’i ziyaret etmiş. Bu yıl da yer yok ve Mardin’e akın var. Mardin dışına çıktığımızda olumlu dönüşler ve Mardin’e gelenler tekrar tekrar gelmeye çalışıyor. Biz bazen altın yumurtlayan tavuğun içindeki yumurtaları merak ederek onu kesmeye kalkıyoruz. Bizim esnafımız altın yumurtlayan tavuğu kesmeye çalışıyor. İstanbul’dan çok daha yüksek otel ve restoranların fiyatları var. Bu geleni üzer, çok fazla kazanmak güzel olabilir ama geleni soymanın bir anlamı yoktur. Mardin kuruluşları adına otel ve esnafımız dikkat etsinler. Kendi rızklarını kendileri kesmesinler" dedi.

Vali Mustafa Yaman son zamanlarda turizm bağlantıları ve çalışmaların övgüye değer olduğunun altını çizdi.  Dünyada insanların artık Mardin’i görmek istediğini belirten Yaman, “Hedefimiz 5.5 milyon insanı misafir etmektir. Otellerimiz dolup taşıyor. Mardin turizm alanında dünyadaki yerini almıştır. Çok parlak bir gelecek vaat eden bir şehirdir. Daha çok çalışıp eksiklerimizi gidermemiz gerekiyor” dedi.

Mardin Ak Parti Milletvekili Şeyhmus Dinçer “Ben daha önce 6 yıl turizm derneği  başkanlığını yaptım bu işe acemi değilim. Mardin gerçekten dünya ülkeleri arasında iyi bir yer almış duruma geldi. Bu yaptığımız çalışmaların bugün meyvesini almaya başladık, diyeceksiniz ki bu yeterli midir? Elbette değildir, daha fazla tanıtıp, daha çok turizm alanında yatırım yapmamız gerekir” diye konuştu.

  MAÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Muzaffer Paşaoğlu tarafından anons edilen ilk ödül, Tanıtım kategorisinde; kadim şehir ile gönül bağı kuran ve tanıtımında büyük emek veren Vali Mustafa Yaman’a MARSEV Başkanı Kemal Nehrozoğlu tarafından verildi. Programda daha sonra, kültür, sanat, edebiyat, mimari, girişim ve yatırım, turizm emekçisi ve özel onur ödülleri verildi.
 

Ödüller verildikten sonra Mardin Mahalli sanatçısı “REYHANİ” Gurubu  Şeyhmus Alpaslan Türkçe, Kürtçe ve Arapça türkü ve şarkıları icra etti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 09:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER