banner6

İhale açıldı, katılan olmadı

Büyükşehir Belediyesi’nin açılan ihalesine kimse katılmadı

İhale açıldı, katılan olmadı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “Karla mücadeleyle ilgili bir sürü alet edevat ihalesine çıktık. Kimse teklif vermedi. Bir kez daha çıktık. Vakit de geçiyor biz de kar yağarsa ne olacak diye kara kara düşünüyoruz.” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı 2. Birleşimine ait gündem maddelerinin yer aldığı oturum gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleşen oturuma Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının ardından gündem dışı konuşmalar gerçekleşti.

İlk olarak söz alan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, ilçelerinde yaşadıkları sorunları aktardı. Çay, 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi Yasası’yla birlikte belde belediyelerinin kapatıldığını söyledi.  Bu alanların Pozantı’nın bir mahallesi olduğunu ve Akçatekir’inde mahalle olduğuna dikkat çeken Çay, “Orada belediye hizmet binası ve başkan vardı. 2010’de MHP’nin Belediye Başkanı Mehmet Kılıçkaya tarafından 3 kat olarak yapılıp Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin şereflendirmesiyle Aytaç Durak’ın belediye başkanlığı döneminde bizzat birlikte açılışını yaptığımız bir hizmet binasıydı.

  Geçmişte mezarlıklar belde ya da ilçe belediye başkanlıklarının ukdesinde olduğu için, mezarlıklar da nasıl olsa bizim diye 4 bin 850 m2 karelik alanı belediye hizmet alanı diye ayırmış ama binayı ruhsatsız yaptığı için, bina gözükmediğinden dolayı en son yasayla bütün mezarlıklar büyükşehire geçmiştir. Buraya kadar her şey güzel.  Büyükşehir Belediyesi’nde gerçek anlamda ve cidden bir koordinasyon eksikliği var. Ben bir belediye başkanıyım. İstimlak daire başkanı ayrı arıyor,  ASKİ’den şube müdürleri ayrı geliyor. Diyorum ki Zeydan Başkanın haberi var mı?. Belediye hizmet binası bizim mezarlığın içinde, mezarlık bizim diyor. ASKİ’yi buraya yerleştireceğiz diyor. Bina kaçırdığımız yok ama sanki yangından mal kaçırır gibi 2 başkanı karşı karşıya getirmeye çalışan bir sürü kişi var. Bir genel sekreter yardımcısı veya bir genel sekreter başkanla muhatap olmalı. Bir belediye başkanı bu kadar basite alınmamalı. Hala üzerinde TC. Pozantı Belediyesi yazan bina ve üst katını yeniden yaptım. Pozantı’nın tüm arşivini oraya taşıdım. Mevcut bina ortada duruyor. İmar planında belediye hizmet alanı en son imar affından faydalanmışım, insan biraz bakar. İstimlak Daire Başkanı Savaş Bey’e söyledim. Tamam sizin diyorsunuz da, mezarlık benim değil kabul ediyorum. Mezarlıkta bina yazıyor mu da bunu alıyorsunuz dedim. Bu Türkiye Millet Meclisi’nde krize sebep olacak bir meseledir dedim.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çay’a cevap vererek, “Bu buranın konusu mu? Gel başkana söyle çözülmesi gerekiyorsa çözülsün. Burada kurum yoksa, burada disiplin yoksa, kargaşa varsa, biz teslim aldık, düzelteceğiz, vakti gelince hepsi olacak.” dedi.

Çay ise, “Bu konuyu Pozantı Belediye Meclisinde CHP’li meclis üyeniz geçen hafta gündeme getirdi. Siz dedi kilidi değiştirmişsiniz. Büyükşehir’in elemanlarını içeri almamışsınız dedi.” şeklinde cevap verdi.   

 Mustafa Çay, ilçelerinin bir diğer önemli sorununun ise, sokak köpeklerini olduğunu vurguladı. Havaların soğumaya başlamasıyla yaylacıların dönüş yaptığını ve ilçenin boşalarak köpeklere kaldığını  belirten Çay, “Yollar hayvan kaynıyor. Geçmişte bir tane veteriner vardı. Mezbahaneler bize bağlı olduğu için o da size geçti. Veterinerimiz yok, kısırlaştırma yapma imkanımız yok, barınak yok. Sizin barınak da açılmadı herhalde. Onunla ilgili. Bizim bölgede restoranlar çok olduğu için Çamardı, Ulukışla, Ereğli  bölgesinden getirip yıkıyorlar. Köpek ordusuyla karşı karşıya kalıyoruz” şeklinde konuştu. 

Bu sorunun Adana geneli için çok ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Başkan Karalar, “Çok ciddi bir barınak yapıyoruz. Hüseyin Başkan başlatmış ama uzun süre durdu. Şuanda hummalı bir çalışma var. Bitmek üzere. Sokak hayvanları Adananın çok ciddi problemi bu nasıl çözülür, çözülebilir mi bilmiyorum? Atatürk Parkında yürüyenler şikayet ediyor. Yoldakiler şikayet ediyor. Hayvan sevmek güzel ama bu kadarı fazla oldu. Feke’nin ormanlarına 400 köpek atmışlar, onları toplattırdık.” ifadelerini kullandı.

Bu konuşmaların ardından söz alan Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, kış aylarının geldiğini ve yollarla ilgili sıkıntılarının olduğunu belirtti. Aladağ, Karaisalı bağlantı yolunun bozuk olduğunu ve bu yoldan gidemediklerini söyleyen Akgedik, “Bunu yol müdürümüze söyledik. Bu yolla ilgili bir planları olmadığını söyledi ama oradaki ya asfaltı sökelim ya da çukurları dolduralım. Yama yapmak çok zor olmasa gerek. Posabasan, Kabasakal arası Köprücük hattı inanın ki hiç gidilecek değil. Bunları yazılı verelim.” dedi.

Belirli periyotlarda ilçe belediye başkanları ve daire başkanları ile birlikte toplantı yapılmasının gerektiğini anlatan Akgedik, “Geçen dönemde bunu yapamadık ama bu dönemde yapalım istiyoruz. Belli dönemlerde özelikle sosyoekonomik yapısı birbirine yakın olarak kuzeydeki belediye başkanları olarak 3 - 5 ayda belli toplantılar yapalım. Daire başkanlarıyla sıkıntılarımızı dile getirelim. Nerede nereye geldik sorunlarımızı konuşma imkanı olur. 5 - 6 yıldır bunu yapamıyoruz. Bundan sonra inşallah yapalım. Not alırsanız belli bir tarihi bekliyoruz. İlçe ilçe dile getirelim masaya yatıralım.” Diye konuştu.

Kışa girildiğini ve karın ne zaman yağacağının belli olmadığını işaret eden Başkan Akgedik, “Özellikle yol noktasında kışa giriyoruz ve bundan sonra karın ne zaman yağacağı belli değil. Karla mücadelede ne durumdayız. Kırsal ilçelerde yüzde 80’i büyükşehir sorumluluğunda yollar. Bu yolların yarın 2016’daki gibi bir kışta sıkıntı yaşamamak adın akarla mücadele noktasında destek  bekliyoruz.”  ifadelerini kullandı.  

Başkan Karalar,  Mustafa Akgedik’e cevaben, “Onla ilgili çalışma yapıyoruz, yakında hepinizi ziyaret edeceğiz. Bu karla mücadeleyle ilgili bir sürü alet edevat ihalesine çıktık. Kimse teklif vermedi. Bir kez daha çıktık. Vakit de geçiyor biz de kar yağarsa ne olacak diye kara kara düşünüyoruz. Ekonomik şartlardan dolayı paramızı alamayız diye müteahhitler ihaleye girmiyor. Talebiniz yerinde. Aladağ’da uzun süre bitmeyen beton yolu bitirdik.

 Takdir edersiniz ki tüm ilçelerde çok ciddi yol sorunu var. Bunları bu sene yetiştiremedik yetiştirmek de mümkün değildi. Seneye nisandan itibaren hummalı bir çalışmayla tüm yol problemlerini bitireceğiz diye iddialı bir laf edemem ama bu yıl belki 5 katı yol yapacağız, yapmak zorundayız. İlk önce her köy değil de köy bağlantı yollarını yaparız. Zamanı daha efektif kullanmak için. Ama siz de bilirsiniz artık soğuk başladığı için sizin oralarda sıcaklık 20 derece altı olduğu için sati kaplama yapamıyoruz. 3 ay sonra paramparça olur ama geçici olarak yama tamir işi nasıl yapılır ona da bakarız.” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42