banner6

“Kadına yönelik şiddet  bir insan hakkı ihlalidir”

“Kadına yönelik şiddet   bir insan hakkı ihlalidir”

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında basın açıklaması yaptı.

Adana Adliyesi içerisinde Mahmut Esat Bozkurt Salonu’nda düzenlenen basın açıklamasında kadın avukatlara erkek avukatlarda destek verdi. Toplantıda ilk olarak konuşan Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük günün anlam ve önemine değinen bir konuşma yaptı. Ardından basın açıklamasını Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu adına Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Merve Gündoğdu yaptı.

Kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu söyleyen Av. Gündoğdu,  Dünyanın her yerinde kadınların, dayanışma ve mücadele ruhuyla, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, aile içi ve toplumsal şiddete, ayrımcılığa karşı çıktığını, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi için mücadele çağrısı yaptığını ve çözüm önerileri sunduklarını anlattı.  Kadına yönelik şiddetin arttığını belirten Gündoğdu, “Ülkemizde ise, kadına yönelik şiddette her geçen gün artış yaşanmakta; kadınlarımız fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalmakta ve hatta yaşam hakları vahşice ellerinden alınmaktadır.” dedi.

Yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddetin artarak devam etmesinin nedeninin toplumsal zihniyet dönüşümünün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilmemiş olması olduğundan bahseden Gündoğdu, “Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için temel öğe, mevcut toplumsal zihniyetin değiştirilmesidir. Bu bağlamda, devletin çok yönlü ve bütüncül politikalar üretmesi yanında, bu mücadelenin toplumsal düzeyde, genele yayılarak etkin ve kararlı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.” diye konuştu.  

  “İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan bir ülke olmamıza rağmen, aile hukuku ve kadına karşı şiddet alanında uzlaşma ve arabuluculuk uygulamasının düşünülmesi, nafaka konusunda yapılmak istenilen değişiklik sözleşme hükümlerinin ihlali olacağı için kabul edilemez.” diyen Gündoğdu,

Sözlerini şöyle tamamladı;

“Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Gününde, her gün olduğu gibi, kadınların Cumhuriyetle ve Uluslararası sözleşmelerle elde ettiği kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER