banner6

Kamu Denetçileri, STK ve muhtarlar ile bir araya geldi

Kamu  Denetçileri, STK ve muhtarlar ile bir araya geldi

Hande MUŞTU- Rukiye UYANIK

ADANA (İLKHABER) – Adana’da ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ programı kapsamında Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve Kamu Denetçileri, muhtar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Adana HiltonSA Oteli’nde gerçekleştirilen toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun tanıtım filminin ardından açılış konuşmasını Adana Valisi Mahmut Demirtaş yaptı. 2019 yılında uygulanmaya başlanan projenin, tanıtım toplantılarının ilkine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Demirtaş “Kamu Denetçiliği Kurumu, idarenin hizmet kalitesinin yükseltilmesi, iyi yönetim ilkelerinin yerleşmesi, insan haklarının gelişmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması noktalarında önemli hizmetleri yerine getirmektedir. Bununla birlikte vatandaşlarımızın hak arama kültürünün yaygınlaşmasına, yönetimin şeffaf ve hesap verebilir olmasına ve insan odaklı bir idarenin oluşmasına da katkı sağlamaktadır” dedi.

Demirtaş “Bize düşen kültür ve medeniyet köklerimizden beslenerek, modern dünyanın sunduğu standartları, bireysel ve kurumsal anlamda insanımızla buluşturmaktır. İnsan odaklı hizmet anlayışımızla devletin kapısını, milletin kapısına dönüştürmektir. Bu vesileyle toplantımızın ülkemiz ve Adana’mız için bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Dünyada insan hakları uygulamalarının iyi olmadığına değinen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç “ Türkiye’yi refahta, eğitimde, sağlıkta, huzur ve güvenlikte en iyi ülke haline getireceğiz. Bunu temin etmenin yolu, insan haklarına değer vermek, hukukun üstünlüğünü temin etmektir” dedi.

Türkiye’de Kamu Denetçiliği Kurumu’nun geç kurulduğunu dile getiren Malkoç “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bile 1992 yılında kurulan bir kurum. Gecikme sorunumuzu telafi edebilmek için hızlı çalışıyoruz. En büyük eksikliğimiz halk ve sivil toplum kuruluşları tarafından yeteri kadar tanınmamamız. Biz de bu programlarla STK’lar, valilikler, kaymakamlıklar ve diğer idarelerle buluşuyoruz” şeklinde konuştu.

Malkoç, Türkiye’de bulunan üniversitelerde 80 tane ombudsmanlık kulübü kurduklarını, bu kulüplerde ombudsmanlık konusunda yetiştirdiklerini belirtti. “Türkiye’de hak arama kültürünü yaygınlaştırabilirsek, yasaların bize tanıdığı imkanları iyi kullanabilirsek, çok konuyu halledeceğiz.

Konuşmaların ardından Serbest Kürsü’ye çıkan katılımcılar çeşitli sorunlarını dile getirdiler. Kamu Denetçiliği Kurumu denetçileri Saadettin Kalkan, Yahya Akman, Arif Dülger ve Hüseyin Yürük ilgili kurum ve kuruluşlara iletmek üzere bu sorunları not aldılar.

Ombudsman Halkla Buluşuyor Toplantısı’na Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2019, 14:46

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42