banner6

Kaplan: Yaklaşık 10 Milyon TL’ye mal olacak

Kaplan: Yaklaşık  10 Milyon TL’ye  mal olacak

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, 2 Temmuz Toplumsal Hafıza Müzesi kuracaklarını ve bu müzenin yaklaşık olarak 10 milyon TL’ye mal olacağını belirtti.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, Adana Ziraat Mühendisleri Odası Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Kaplan, 26 yıl önce yakılan Madımak Oteli’nde, 33 aydının yaşamını kaybetmesi nedeniyle yıllardır otelin müzeye dönüşmesi taleplerinin olduğunu anlattı. Bu taleplerinden vaz geçmeyeceklerini belirten Kaplan, “Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak Sivas’ta Madımak Oteli’nin ‘Utanç Müzesi’ olması talebimizden hiç vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz de.” dedi.

KENDİ İMKANLARI İLE YAPTIRACAKLAR

Müzeyi kendi imkanları ile yapmaya karar verdiklerini dile getiren Kaplan, “Sivas ısrarımız karşılıksız kalıyor, o zaman bizler de bu müzeyi yapabileceğimiz her yerde yaparız, diye düşündük ve bu düşüncelerimizi hayata geçirmeye karar verdik. Yaklaşık olarak bir yıldır müze çalışmalarımızı hızlandırdık. Bizimle beraber olmak isteyen ve bize destek olan yol arkadaşlarımızla böyle bir yola koyulduk ve güzel de yol aldık.” şeklinde konuştu.

2 YILDA BİTMESİ PLANLANIYOR

Müzenin iki yılda bitirilmesini planladıklarını vurgulayan Kaplan, “Taleplerimizin karşılanmamasının ardından Ankara’da bir müze düşüncemizi de netleştirdik ve artık yol almamız gerektiğine karar verdik ve bir komite oluşturduk. Bu projenin hayata geçmesi için hepimize farklı görevler düşüyor ve hepimiz görevimizi ve sorumluluklarımızı bilerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kabul edersiniz ki bürokratik görüşmeler yapmak ve yasal düzenlemeleri takip edip sonuca götürmek bu örgütün genel başkanı olarak bana düşüyor. Ben daha çok, bu bürokratik görüşmeleri yaparak arkadaşlarımın yolunu açıyorum. Müzenin yapılacağı alanı uzun ve ısrarlı görüşmelerin ardından alabildik mesela. Burada Çankaya Belediye Başkanı Sayın Alper Taşdelen’ e bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Hazırlıkların sürdüğünün altını çizen Kaplan, “Heykeltıraş arkadaşımız Murat Dalkılıç, Madımak şehitlerimizin 33  balmumu heykelinin yapımından sorumlu.  Ressam arkadaşlarımız Asuman Tecirlioğlu ve Gülizar Aysun Yiğit, 33 şehidimizin kara kalem tablolarını yapıyor. Hazırlamış olduğumuz müze tanıtım kataloğunda bu kara kalem portre çalışmalarını görebilirsiniz. Elbette yapılacak çok fazla işimiz var, her şeyden evvel “Bir Tuğlada Sen Koy”‘2 Temmuz Katliamı Toplumsal Hafıza Müzesi’ sloganı ile kamuoyunu bilgilendirmek ve projemizi anlatmak. Çünkü bu proje büyük bir proje. Ve biz bunu tek başımıza değil, çoğulcu olarak yapmak istiyoruz. Planlamalarımız tutarsa eğer, tabii ki hedeflediğimiz destekleri alabilirsek, en fazla 2 yıl içerisinde Ankara’da Müzenin açılışını yapmış oluruz, diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

YAKLAŞIK OLARAK 10 MİLYON TL’YE MAL OLACAK

Kaplan, müzenin yaklaşık olarak 10 milyon TL’ye mal olacağına dikkat çekti. Müze hakkında bilgiler veren Kaplan sözlerini şöyle sürdürdü;

“Çankaya Belediyesi’nin tahsis etmiş olduğu arazi 1,5-2 dönüm civarında. Müze iki ana bölümden olacak. Müze bölümü ve yönetim bölümü. Yönetim bölümünde PSAKD ve Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) genel merkezleri yer alacak. Bir tane dijital kütüphane bulunacak. Böylece, sadece müzeyi gezmeye gelenlere değil, diğer zamanlarda da gençlere, öğrencilere, araştırma yapmak isteyen herkese hizmet veren bir kütüphanemiz olacak. Bir sinema odası bulunacak ve bu odada katliamların anlatıldığı belgesel ve sinema gösterimleri yapılacak.

BALMUMU HEYKELLERİ YAPILACAK

Madımak’ta katledilen 33 şehidimizin balmumu heykeli olacak ve 33 şehidimizin eşyaları da aynı bölümde yer alacak. Asım Bezirci’nin kitaplarını da, Asaf Koçak’ın karikatürlerini de göreceksiniz. Behçet Aysan’ın şiirlerini okuyup Hasret Gültekin’in bağlamasını da dinleyeceksiniz.

YÜKSEK ISILI BÖLÜM

Müzede bir bölüm daha olacak. Bu bölüm de Madımak Katliamı yeniden yaşatılacak. Bu bölüme, belli bir yaşın altındaki çocukların ve astım ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıkları olanların girişi mümkün olmayacak. Sıcaklığı, insan bünyesinin kaldırabileceği en yüksek derecelerde olacak ve is kokacak. Katliamın yapıldığı gün, 2 Temmuz 1993 günü Madımak önünde atılan sloganlar, bağrışmalar, duman ve is kokuları olacak. Yani 2 Temmuz 1993 gününü müzeyi ziyaret eden tüm ziyaretçilerin yaşamasını istiyoruz. Müze yaklaşık olarak 10 milyon TL’ye mal olacak. Şu anki hesaplamalarımız bu yönde, ama ülkemiz kırılgan bir ekonomiye sahip. Bu yüzden maliyetlerin daha yukarılara çıkacağını tahmin ediyoruz.‘

 DAYANIŞMA KONSERLERİ DÜZENLENECEK

“Bir Tuğla da Sen Koy”: 4 ilde dayanışma konserleri düzenleyeceğiz.  21 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da, 28 Eylül 2019 tarihinde Ankara’da 2 Temmuz Toplumsal Hafıza Müzesi’nin kuruluşu için gerçekleştirdiğimiz konserlerin benzerlerini İzmir ve Adana’da gerçekleştireceğiz. Adana’da ki dayanışma konserimiz 12 Ekim 2019 Cumartesi, Saat:17.00’de, Uğur Mumcu Meydanında yapılacak. Tüm Adana halkını “Bir Tuğla’da Sen Koy” şiarıyla başlattığımız dayanışma konserine katılmaya çağırıyoruz.”    

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42