banner6

Kocaispir: Sinanpaşa yeniden inşa edilecek

Yüreğir Belediye Başkanı Sinanpaşa Mahallesi’nin 2021 yılı içerisinde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağını söyledi.

Kocaispir: Sinanpaşa  yeniden inşa edilecek

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Yüreğir Belediyesi işbirliğiyle, 103 dönümlük Sinanpaşa Mahallesi’nin 2021 yılı içerisinde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacağını söyledi.

Yaklaşık 19 yıldan bu yana kentsel dönüşüm sürecini bekleyen ancak bir türlü hak sahipleriyle anlaşmaya varılamadığı için adım atılamayan Sinanpaşa Mahallesi konusunda yaşanan gelişmeyi Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir duyurdu. Kocaispir, “Gerek Bakanlığımız ile gerek TOKİ ile yaptığımız görüşmelerde yıllardan beri devam eden bu sürecin artık olumlu bir sürece dönüşmesiyle ilgili çaba sarf ediyoruz. Yüreğir Belediyesi, TOKİ ile yeni bir sürecin içerisinde. Bizde geçmişte büyükşehir ile TOKİ arasında yapılan protokole dahil olduk. Böylece yeni bir sinerji ortaya çıktı.” dedi.

GÜNDEM MADDELLERİNİ GÖRÜŞTÜLER

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi Nisan Ayı’nın ilk gündem maddelerinin yer aldığı oturumda toplandı. Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen oturuma Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başkanlık yaptı. Açılış yoklamasının ardından, ek gündem maddelerinin gündeme alınmasıyla başlayan oturum daha sonra ise gündem dışı konuşmalarla devam etti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Ramazan ayının insanlara hayır ve bereket getirmesini diledi.

KOCAİSPİR: SİNANPAŞA YÜREĞİR’İN KAPISI

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir söz alarak yaptığı konuşmasında Sinanpaşa Mahallesi’nde ki kentsel dönüşüm konusuna değindi. Sinanpaşa Mahallesi ile ilgili umut verici bir gelişmenin yaşandığını söyleyen Kocaispir, Sinanpaşa Mahallesi’nin yıllardan beri kanayan bir yaraya dönüştüğüne dikkat çekti. Sinanpaşa’da bir gelişme olmadan, Yüreğir’in gelişip güzelleşeceğini düşünmenin mümkün olmadığını belirten Kocaispir, Sinanpaşa’nın Yüreğir’in kapısı olduğunu işaret etti.

KOCAİSPİR: YÜREĞİR’E TOKİ GİRECEK

Yüreğir Belediyesi’nin TOKİ ile yeni bir sürecin içerisine girdiğine dikkat çeken Kocaispir, “Maalesef bir şehrin bir nehri bu kadar dramatik böldüğü başka bir yer var mıdır bilmiyorum. Bunu bir ümitsizlik olarak söylemiyorum. Durum tespiti açısından bunu söylüyorum. Bunun değişmesiyle ilgili bir çaba içerisindeyiz. Gerek Bakanlığımız ile gerek TOKİ ile yaptığımız görüşmelerde yıllardan beri devam eden bu sürecin artık olumlu bir sürece dönüşmesiyle ilgili çaba sarf ediyoruz. Yüreğir Belediyesi, TOKİ ile yeni bir sürecin içerisinde. Bizde geçmişte büyükşehir ile TOKİ arasında yapılan protokole dahil olduk. Böylece yeni bir sinerji ortaya çıktı.” dedi.

KOCAİSPİR: GÜZEL SÜRECİN AREFESİNDEYİZ

Büyükşehir ve TOKİ’nin Sinanpaşa’nın dönüşmesiyle ilgili kendilerine çok büyük bir güç aktardığını dile getiren Kocaispir, “Daha önce yaptığımız toplantılarda, gerek Cumhurbaşkanımıza konuyu arz ettiğimizde, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a durumu arz ettiğimizde sağ olsunlar yep yeni bir irade ortaya koydular. Şuanda gerçekten güzel bir sürecin arefesindeyiz.  Büyükşehir Belediyemiz kamulaştırma davalarını takip ediyor. TOKİ Başkanlığı bu kamulaştırma davaları için gerekli olan parasal kaynağı hazır tutuyor. Bende hukukçu olduğum için süreci yakinen takip ediyorum. İnşallah bittiğinde 103 dönümlük Sinanpaşa’nın yıkılacağına 2021 yılında inşallah şahit olacağız.” ifadelerini kullandı.  

KOCAİSPİR: TASLAK PLANI İNCELEYECEĞİZ

TOKİ’nin Sinanpaşa için 450 konutluk bir ihale açacağını kaydeden Başkan Kocaispir, “Komisyonlarda TOKİ’nin belediyemize sunduğu taslak planı inceleyeceğiz. TOKİ akabinde 450 konutluk bir ihaleye çıkacak. Sinanpaşa’da güzel, modern orada yaşayan insanlarımıza layık bir tablo ortaya çıkacak. Yüreğir’de inşallah yepyeni bir güzelleşmenin başlangıcı olacağını düşünüyoruz. TOKİ, Büyükşehir ve Yüreğir Belediyesi olarak çalışacağız. Adana’nın ve Adana halkının ortak çıkarları doğrultusunda tüm belediye başkanları olarak bir olup siyasi düşünceleri bir kenara bırakarak çalışacağız.” şeklinde konuştu.  

KARALAR: BAŞKANLARDAN RİCAM

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ise, Belediye başkanlarından kaosa dönüşmüş yerler çözülmeden diğer yerler için başvuru yapılmamasını rica etti. Sinanpaşa’nın 19 yıldır çözülemeyen bir yer olduğunu dile getiren Başkan Karalar, “Yaklaşık 19 yıldır çözülemeyen bir yer Sinanpaşa. Aslında sadece orası değil, İsmetpaşa, Barış mahalleleri epeydir duruyor. Barbaros mahallesi, Göl Mahallesi, Kışla yeni ama epeydir duruyor. Başvuru yaptığımız ama duran yerler burası. Belediye başkanları yeni bir projeyi hayata geçirmek yerine, TOKİ’den yeni yeni kentsel dönüşüm istemek yerine bu kaos olmuş yerler bitmelerini istemek daha doğru olacaktır.” diye konuştu.

KARALAR: KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYAC VAR

Bir çok yerin kentsel dönüşeme ihtiyacının olduğunu bildiğini ve kabul ettiğini işaret eden Başkan Karalar, “Elbette Adana’da dönüşmesi gereken çok yer ver bunu kabul ediyorum.  Bu kaos olmuş yerler bittikten sonra yeni yeni projeler götürelim hep birlikte TOKİ’ye.  Öyle yaparsak çok daha iyi olur. Çok dağılırsa işin altında kalkılmıyor. Biz gelir gelmez Barbaros Mahallesi ile ilgilendik. Barbaros’ta 8.5 dönümlük yerimiz vardı. Biz TOKİ’ye devrettik. Burada da 3 dönümlük yerimiz vardı. Biran önce verin TOKİ başlasın dedik. Ayrıca Kozan Çarşısıyla ilgili ve Yüreğir Sanayi yerini de Fatih Başkan ile çözeceğiz. Uygun yoğunluk vererek inşallah kurtarırız.” dedi.

ÇETİN 16 BİN KİŞİNİN İMAR SORUNUNU ÇÖZDÜK

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’de, 25 yıllık kangren olmuş sorunu çözmenin kendisine nasip olduğunu söyledi. Çözülen sorunla birlikte 16 Bin kişinin imar sorununun çözülmüş olduğuna dikkat çeken Başkan Çetin, bu sorunun 1995 yılından beri Adana’nın en büyük sorunu imar sorunu olduğunu anlattı. Başkan Çetin şehrin kaderi de böyle çizildiğini savundu. Başkan Çetin, “Şehir kuzeye ve batıya doğru büyüyecek Dünya’nın bütün şehirlerinde olduğu gibi. Şambayat, Kabasakal, Karahan’ın iman sorunu 1995 yılından beri süre gelen bir sorundu. Bir bölgeyi imara açtığınızda oradan kaç kişinin faydalanacağına da bakmak gerekiyor. 16 bin hak sahibi var. 16 Bin kişinin imar sorununu çözdük. Tapularını dağıttık.” dedi.

ÇETİN: YENİ ŞEHİR KURULUCAK

Yeni imara açılan bölgede yeni bir şehir kurulacağını söyleyen Başkan Çetin, “250 Bin kişinin yaşayacağı yeni bir şehir kurulacak Şambayat, Kabasakal, Karahan bölgesinde. Yoğunluk mahkeme kararıyla belirlendi. Çok ta güzel bir yoğunluk oldu. Orta yol bulundu. Çoğunluğu 1.2 verildi.  Yüksek bir bina kütlesi olmayacak. Etrafı hem boş alan olacak. Otopark, yeşil alan, çocuk oyun olanı gibi çok güzel şeyler olacak ve çağdaş, modern bir yer olacak.” ifadelerini kullandı.

 

Çağdaş, modern batılı şehirlerdeki moderniteyi Adana’ya getirmiş olacaklarını belirten Başkan Çetin, bu yeni şehirleşme alanında kesintisiz yeşil alanların yer alacağına anlattı. Bisiklet yolları, park alanları, otoparklar, engelli yolları ve daha bir çok moderniteyi barındıracak yeni yer ile ilgili Başkan Çetin, “Yolları Avrupa standartlarına göre çok geniş, 4 şerit gidiş, 4 şerit geliş şeklinde olacak. Kaldırımın üzerinde yeşil bant, hemen yanında bisiklet yolu, yaya yolları, iç tarafta araçların park edebilecekleri alanlar olacak. Çağdaş, modern batılı şehirlerdeki moderniteyi Adana’ya inşallah getirmiş olacağız. Kesintisiz yeşil alanlar olacak.” diye konuştu,

Çetin, Belediye Evleri Mahallesinde kentsel dönüşüm için ilk kazmanın bu sene içinde vurulacağını söyleyen Bugüne kadar projelerine hassasiyetle yaklaşan başta Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Fatma Güldemet Sarı olmak üzere tüm bakanlara teşekkürlerini sundu.

 

Daha sonra gündemlere geçildi. Furkan Bozkurt, Yusuf Arısoy, Yusuf Eroğlu, Hacice Yılmaz ve Atilla Göktaş’tan oluşan Denetim Komisyonu, 2020 yılına ait hesap incelemesini rapor haline getirdi. 10 sayfadan oluşan raporla ilgili Komisyon Başkanı Furkan Bozkurt 9 maddelik açıklama yaptı. Bozkurt, Büyükşehir Belediye yönetimine bazı eleştiriler yöneltirken, önerilerde de bulundu.

  Başkan Zeydan Karalar, Denetim Komisyonu üyelerine ve meclise çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, komisyonun kendisine yönelttiği bazı eleştirilere katılmadığını söyledi.

  Daha sonra gündemlere geçildi. 14 teklif ilgili komisyonlara havale edildi.

  Büyükşehir meclis katip seçimi, meclis 1. ve 2. Başkan vekili seçimi encümen üyelerinin seçimi ve ihtisas komisyonlarına ait seçim 15 Mayıs 2021 Perşembe günlü oturumda yapılması karara bağlandı.

  Adana Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına bugün saat 14.00’te devam edecek.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42