banner6

Lavantalar yüz güldürüyor

2018 yılında Adana Orman Bölge Müdürlüğü’nden kredi alarak lavanta yetiştiriciliğe başlayan üreticilerin lavantaları bu yıl çiçek açtı. Üreticiler lavantalardan gelir elde etmeye başlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Lavantalar yüz güldürüyor

Selma Ataş

Özel haber

ADANA (İLKHABER)-2018 yılında Adana Orman Bölge Müdürlüğü’nden kredi alarak lavanta yetiştiriciliğe başlayan üreticilerin lavantaları bu yıl çiçek açtı. Üreticiler lavantalardan gelir elde etmeye başlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Rengi ve kokusuyla görenleri büyüleyen lavantalar üreticilerinin yüzlerini güldürüyor. Son yıllarda Tarım ve Ormancılık Bakanlığı’nın desteğiyle Adana’ya bağlı kırsal ilçelerde lavanta üreticiliği artmaya başladı. İnsanlara gelir kapısı olan lavanta bahçeleri kokusu ve görüntüsüyle görenleri kendisine hayran bırakıyor.

KREDİ İLE BAŞLADILAR

Kredi ile bu iş başlayan lavanta üreticilerinin yüzleri gülmeye başladı. Adana Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, Saimbeyli ilçesi Avcıpınarı Köyü’nden Fikret Akbaşlı ve İsmail Usta isimli vatandaşlara lavanta bahçesi kurulması için 2018 yılında aile başına 4.375 TL hibe ve 17.500 TL kredi olmak üzere 21.875 TL destek sağlandı.

3 YIL ÖDEMESİZ

Kredi tutarı 3 yıl ödemesiz, 3 yıl sonunda 3 yılda eşit taksitlerle ve faizsiz geri ödemeli şeklinde uygulandı. Bahçe kurulmasını takip eden üçüncü yıl olan 2022 yılında lavanta çiçekleri hasat edilmeye başlandı. Üreticiler rekolteden ve hasılattan fevkalade memnun olduklarını, Orman Genel Müdürlüğünün Orköy desteklerini fevkalade yararlı bulduklarını söyledi.

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE YÖNETİCİLERİNE TEŞEKKÜR

Tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini, özellikle de lavanta yetiştiriciliğini bütün çiftçilere önerdiklerini üreticiler, Orköy desteklerinden ötürü Orman Genel Müdürlüğü ve yöneticilerine teşekkür etti.

EMRE EKİCİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER