banner6

Mete: Adana’yı sağlıklı bir kent haline getireceğiz

Mete: Adana’yı sağlıklı bir kent haline getireceğiz

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ve Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şubesi tarafından, “Alzheimer Hastalağı’ndan Korunmak ve Alzheimer Hastalığı’ndan Korunmak mümkün mü?” konulu panel düzenlendi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen panele çok sayıda kişi katıldı. Panelin selamlama konuşmasını Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doç Dr. Ahmet Evlice yaptı. Dernekleri hakkında bilgiler veren Evlice, “bu organizasyonumuz aslında ilk organizasyonumuz. Bundan sonra gelecek için yeni planlarımız var. Yeni araçlarımız var. Alzheimer çok ciddi bir hastalık” dedi.

METE: SAĞLIK ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı Rıza Mete ise, belediye olarak sağlık alanında yaptıkları çalışmaları anlattı. Sağlıkta bilgilenmenin önemli olduğunu ama bu bilgileri doğru yerlerden alınması gerektiğine dikkat çekti. Kırsal bölgelere mobil sağlık hizmeti götüreceklerini anlatan Mete, Sağlıkta bilgilenmek önemli bir şey ama bu komşudan ve internetten bilgiler olmamalı. Bilim adamlarından, akademisyenlerden size aktarılacak bilginin doğru olduğunu bildiğim için 15 güne bir sizi bu salona davet edeceğiz.  Belediye olarak sağlıkta doğru bilgilendirme gibi bir misyonumuz var. İkincisi koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik vereceğiz.  Temiz hava, temiz su, temiz doku için elimizden geleni yapacağız. Adana Kültürünü yeniden inşa etmeye çalışacağız. Kırsal bölgelere sağlık hizmeti almakta zorlanıyorlar.” şeklinde konuştu.  

MOBİL ARAÇ

Mobil araçlarla hizmet vereceklerini kaydeden Mete, “Biz mobil sağlık hizmeti araçlarımızla hizmet götüreceğiz, aynı zamanda gezici tırlarla tiyatro  oyunlarımızı oralara götürmeyi planlıyoruz.  Bir taraftan mobil sağlık hizmeti, diğer taraftan mobil sağlık hizmetini götüreceğiz.  Biz evde bakım hizmetlerini yerine getiriyoruz. Şuanda 250’ye yakın evde takip yapıyoruz. Bizim hedefimiz 1500 rakamını yakalamak. Adana Büyükşehir Belediyesi güçlü bir kurum. Biz sizlerle bu gücü bütünleştirerek yeni bir Adana sağlıklı ve kültürlü bir Adana yapmak için elimizden geleni yapacağız. 15 günde bir doktorlarımız sizleri bilgilendirecekler.” diye konuştu.

KARALAR: BU SORUNLARI TEK BAŞIMIZA ÇÖZMEMİZİN İMKANI YOK

Son olarak konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar da, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler vererek sözlerine başladı. “Sağlıkla ilgili sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz.” diyen Karalar,  çok fazla sorununun olduğundan bahsetti.  Adana’nın üniversite gibi kurumlarından yeteri kadar istifade edemediğini dile getiren Karalar, “Adana’nın o kadar çok sorunu var ki, anlatmakla bitmez. Bu sorunları tek başımıza çözmemizin imkanı yok. Bu nedenle işinde uzman işini en iyi yapan insanlar yolumuza devam ediyoruz.  Kurumlarından tam olarak istifade edemedi. Biz üniversitemizin her türlü bilgi birikiminden faydalanacağız”  ifadelerini kullandı.

EN ÜCRA KÖŞEYE KADAR SAĞLIK HİZMETİ

En ücra köşeye kadar sağlık hizmeti götüreceklerini anlatan Karalar, “Sizler için daire başkanımız izah etti. Biz en ücra köşeye sağlık hizmetini götüreceğiz. En modern cihazları götüreceğiz. Dışarıda ne yapabiliyorsak tamamını yapacağız. Sağlıkta erken teşhis önemlidir.  Ama ne yazık ki bende dahil insanlarımız sağlığı hep arka plana atarlar. Oysa sağlık her şeyden önemlidir. Sağlık olmazsa bir şey yapma şansınız olmaz. Sağlıklı düşünme şansımızda yoktur. İnsanları zorlayacağız, insanlara hatırlatacağız. Bu işlemleri bilerek daha hızlı yapacağız. Adana için daha iyi olması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

ADANA BİR KÜLTÜR SANAT KENTİDİR

Adana’nın yaratıcı şehirler ağına başvurusunu yaptığını kaydeden Karalar sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ekonomik şartlarımızın kötü olduğunu duyurmadığımız kimse kalmadı ama bizim işimiz bu. Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş savaşını hangi şartlarda yaptığını biliyoruz. Bütün hizmetleri yapan bir belediye olacağız ama çok güzel kardeşlerimizin sağlığıyla, kültürüyle ve sağlığıyla da ilgileneceğiz. Haftaya Altın Koza başlayacak. Muhteşem filmler olacak. Çünkü Adana bir kültür sanat kentidir, bir edebiyat kentidir. Ben çocukken hatırlarım filmlerin gösterimi Adana’da yapılırdı.

GÖSTERİM TUTARSA TÜM TÜRKİYE’DE TUTARDI

Adana’da bu gösterim tutarsa tüm Türkiye’de tutardı. Adana’da tutmazsa göstermezlerdi. Adana’da öyle bir sanatçı ruhu vardı. Ben Adanalı olmaktan iftihar ediyorum. Hemen ardından Lezzet Festivalimiz var. Adana lezzet diyarı. UNESCO yaratıcı şehirler ağına dahil olması için başvurmamışlar bile. Bunu içime sindiremedim ve başkan olur olmaz başvurdum. Bunlar Adana’yı sınıf atlatacak şeyler.”

PANELE GEÇİLDİ

Konuşmaların ardından ise panele geçildi. Panelin konuşmacıları Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doçent Doktor Ahmet Evlice ve Uzman Doktor Anıl Tanburoğlu oldu. İlk konuşmacı olan konuşmacıları Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doçent Doktor Ahmet Evlice,  Alzheimer hastalığının tarihi hakkında bilgiler verdi. Ardından hastalığı ve oluşma nedenlerini anlattı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42