banner6

Pandemi mezar ziyaretlerini engelledi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan şehit aileleri ile evleri yakın olan vatandaşlar mezarlıklara giderek dualar etti.

Pandemi mezar  ziyaretlerini engelledi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan şehit aileleri ile evleri yakın olan vatandaşlar mezarlıklara giderek dualar etti.

Her yıl mezarlıklarda oluşan yoğunluk bu bayram yerini sessizliğe bıraktı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması sürüyor. 17 günlük kısıtlama Ramazan Bayramı’nı da devam etti. Her yıl insan akınına uğrayan mezarlıklar, bu yıl sessiz kaldı. Kısıtlama nedeniyle yakınlarının mezarına gidemeyen vatandaşlar evlerinden yakınları için dualar okudu, hatim indirdi.

DUALAR EDİLDİ

Kısıtlamadan muaf olanlarda oldu. Şehit aileleri kısıtlama olmadan mezarlıklara gitmelerine izin verildi. Şehitlerin mezarlarını ziyaret eden şehit aileleri, mezarlıkta Kur’an-ı Kerim okuyup, dualar etti. Duygu dolu anların yaşandığı şehitliklerde ziyaretlerin arife gününden itibaren gerçekleştirildiği görüldü.

YÜRÜYEREK GELENLER OLDU

Şehit ailelerinin yanı sıra evleri mezarlığa yakın olan vatandaşlarında yürüme mesafesindeki mezarlıkları gittikleri dikkatlerden kaçmadı. Yakınlarının mezarlıklarına gelen vatandaşlar, mezarları temizleyerek su döktü. Duaların edildiği mezarlıkta kimi vatandaşların ot yolduğu görüldü. Birçok mezarlığı içerisi bakımları yapılmadığı için otlar içerisinde kaldı.

MEZARLIKLAR TEMİZLENDİ

Kısıtlamayı ihlal ederek mezarlıklara gelenlerde oldu. Araçlarıyla mezarlığa gelenlerin kimileri yanlarında hortum getirerek mezarlıklarını suladı. Kimileri ise bidonlarla su taşıyarak mezarlıkları suladı. Mezarlıkların içerisinde yüzlerinde maske bile olmayan ellerinde su taşıyarak mezarlıklara suları mezarlıklara döküp mezar sahiplerinden para isteyenlerde oldu.

YOĞUNLUK YOKTU

Bu mezarlıklardan bide Sarıçam İlçesi’nde bulunan Buruk Mezarlığı oldu. Buruk Mezarlığı’nda her yıl oluşan yoğun trafik, kalabalık kabir ziyaretleri gerçekleşmedi. Kısıtlama nedeniyle mezarlıklara gitmeyen vatandaşlar, evlerinden dualar etti. Evleri mezarlığa yakın olan kişiler ise, Buruk Mezarlığı’na gelerek yakınlarının mezarlarını temizleyip yıkadı.

BÖYLE DAHA İYİ

Mezarlığa gelen vatandaşlar, insanların kısıtlamaya uymalarının güzel bir davranış olduğunu belirtti. Mezarlığa yürüme mesafesinde oturduklarını söyleyen vatandaşlar, “Mezarlığa yürüme mesafesinde olduğumuz için yakınlarımızın mezarlarına geldik. Dualarımızı edip, çiçekleri suladık. Her yıl mezarlığa girmekte bile zorluk çekerdik. Çok kalabalık olurdu. Şimdi görüyorsunuz sakin bir hava var” ifadelerini kullandılar.

MEZARLIK GÖREVLİLERİ GÖREVLERİNİ YAPSIN

Mezarlıkların bakımlarının yapılmadığını söyleyen vatandaşlar, “Mezarlıkların bazıları tertemiz. Ama bazıları da görüyorsunuz ki ot içerisinde. Belediye görevlileri neye göre mezar temizliği yapıyor. İnsanlar mezarlıklara her zaman gelemeyebilir. Mezarlıkların bakım görevleri belediyelere ait. Lütfen artık biraz daha duyarlı olsunlar bu konuya” dediler.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER