banner6

Sağlıkçıların şiddet tepkisi

Sağlıkçıların şiddet tepkisi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Sağlık SEN Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edilmesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Sağlık SEN Adana Şube Binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Sağlık-Sen Adana Şube Başkanı Bekir Nennioğlu, sağlık hizmetlerinin kamu adına sunulan bir hizmet olduğunu söyledi. Sağlık çalışanlarının da kamu hizmeti sunduğunu dile getiren Nennioğlu, “Sağlıkta şiddet aynı zamanda kamu hizmetine karşı yapılmış bir eylemdir. Sağlık çalışanına şiddet topluma karşı yapılmış utanç verici bir durumdur. Özverili çalışan sağlık camiamıza saldırıdır. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta gelişmelerin,memnuniyetlerin üst düzeylere ulaştığı bir noktada, her türlü yoğunlukta samimi,özverili çalışmasına rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez.” dedi.

 SAĞLIKTA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

Sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamuoyu ve kamu yöneticileri tarafından desteklenmesi elzem olduğunu kaydeden Nennioğlu, “Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans mücadelesinin, kamuoyu ve kamu yöneticileri tarafından desteklenmesi elzemdir. Sağlıkta yaşanan şiddete yol açan temel nedenler ortadan kaldırılmadan, koruyucu, önleyici çözümler bulunmadan, sorunla başa çıkabilmiş ülkelerdeki birikime bakılmadan; şiddet sonrası güvenlik temelli ya da kınamacı yaklaşımlarla yetinerek bu sorun çözülemez.  Çözüm için kamuoyu ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır.” diye konuştu. 

DUYARLILIĞA ÇAĞIRIYORUZ

 “ Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz.” diyen Nennioğlu, sözlerini şöyle tamamladı;

“ Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz.  Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz. Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz. Bu vesileyle, İzmir’in Bornova ilçesindeki Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde, hastayı görmeden ilaç yazmayacağını söyleyen üyemiz Doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu ile onu korumak isteyen bir arkadaşının darp edildiği menfur saldırıyı, üyelerimiz ve tüm sağlık çalışanları adına kınıyor ve telin ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 13:27

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42