banner6

Sözütek’ten sevindirici haber

Ali Münif Yeğenağa Caddesi yıllar sonra tekrar toplu taşıma trafiğine açılacak

Sözütek’ten sevindirici haber

Bayram Bulut

ADANA (İLKHABER)-Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek, Ali Münif Yeğenağa Caddesi’nin yıllar sonra tekrar toplu taşıma trafiğine açılacağı müjdesini verdi. 

Adana’nın Seyhan İlçesi’nde bulunan Ali Münif Yeğenağa Caddesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılında yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle araç trafiğine kapatılmıştı. Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin aldığı kararla cadde otomobil trafiğine açılmış, ancak altyapı problemleri öne sürülerek minibüs, otobüs gibi toplu taşıma araçlarının kullanımı yasaklanmıştı. Aradan 7 yıl geçti. Esnaflar ve dolmuş şoförlerinin şikayetleri her geçen gün artmaya başladı. 

MÜŞTERİ KAYIPLARI

Esnaflar toplu taşıma araçlarının bulundukları caddeyi kullanmamaları nedeniyle ciddi müşteri kayıpları yaşadıklarını belirtirken, toplu taşıma araçları şoförleri ise, bu yolu kullanamamalarından kaynaklı bölgede ki ara sokakları kullanarak hizmet vermeye çalıştıklarını anlattı. Toplu taşıma trafiğine kapatılan yol zaman içerisinde adeta otoparka döndü. 

OTOPARKA DÖNDÜ

Yol kenarlarına boydan boya araçların park ettiği Ali Münif Yeğenağa Caddesi böyle kötü bir görünüme kavuştu. Kente gelen turistlerin ağırlıklı olarak kullandığı bu cadde de fotoğraf çekmek isteyen turistler otoparka dönmüş tarihi alanlarla birlikte görüntülemek zorunda kaldı. Sosyal medya hesaplarından paylaşılan bu fotoğraflar kentimizin prestijini olumsuz yönde etkiliyor.

SEVİNDİRİCİ HABER

Son olara ise Ali Münif Yeğenağa Caddesi ile ilgili sevindirici bir haber Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek’ten geldi. Katıldığı bir radyo programında Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin kent içi toplu taşımacılık yapan minibüslere açılacağının müjdesini veren Sözütek, bu haberiyle birlikte esnafları ve toplu taşıma aracı sürücülerini sevindirdi.  Adanalıları ve esnafı sevindiren bir müjdeyle başlayan Sözütek, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın 19 Ekim Cumartesi günü Büyüksaat Vakıflar Çarşısı'nın açılışında Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin minibüslere açılacağını, bazı caddelerde de trafik akış güzergahının düzenleneceğini söylediğini hatırlatarak, kararın hem Adana halkına hem de esnafa hayırlı olmasını temenni etti.

‘BÜYÜK MÜCADELE VERDİK’

Caddenin minibüslere açılması için büyük mücadele verdiklerini anlatan Sözütek, alınan karardan ötürü Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'a Adanalılar ve esnaf adına teşekkür etti. Sözütek, Ali Münif Yeğenağa Caddesi'nin eski cazibesine yeniden kavuşacağını ve kentin çekim merkezi haline geleceğini vurguladı. Başkan Sözütek, minibüsçü esnafının çözüm bekleyen bir başka sorununun ise KDV indirimi olduğunu hatırlattı. 

 KDV İNDİRİMİ

Elektronik kartla para toplayan toplu taşımalarda, Özel Halk Otobüslerine tanınan yüzde 18'lik KDV'nin yüzde 1 buçuğa düşürülmesi esnafları adına sevindirici bir gelişme olduğuna dikkat çeken Sözütek, “Fakat, elektronik kartla para toplayan minibüsçü esnafımız bu haktan mahrum bırakılmıştır. KDV indiriminden elektronik kartla para toplayan ve 16+1 istihap haddi olan minibüsçü esnafımızın da yararlandırılmasını Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanımız sayın Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal'dan istirham ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

KAYIT DIŞIYLA MÜCADELE

Kayıt dışıyla mücadele, kaldırım işgalleri, park ve kaldırımlarda türeyen büfeler konusu üzerinde duran Sözütek, Adana'nın çağdaş bir kent görüntüsüne kavuşabilmesi için var olan tablonun değişmesi gerektiğini belirterek, sorunların ancak el birliği ve diyalogla çözüme kavuşacağına dikkat çekti. Kayıt dışının esnafın kanayan yarası olduğuna vurgu yapan Sözütek, kayıt dışı ile mücadelenin etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini dile getirdi.

SAYILARI ARTAN BÜFELERİN

Sözütek, son yıllarda sayıları artan büfelerin de bir başka önemli sorunu teşkil ettiğini kaydetti. Son yıllarda Adana'nın adeta bir büfe kente dönüştüğünü belirten Başkan Sözütek, parklarda ve kaldırım kenarlarında gelişi güzel kurulan büfelerin hem kentin dokusunu bozduğuna hem de görüntü kirliliği ve haksız rekabete neden olduğuna dikkati çeken Sözütek, "Bunlar Adana gibi büyük bir kente hiç de yakışmayan manzaralar. Başta Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar ve Emniyet Müdürümüz Sayın Zafer Aktaş'tan istirham ediyorum. Adana'yı büfe kent olmaktan ve kaldırım işgallerinden kurtarsınlar" şeklinde konuştu. 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42