banner6

Temiz beslenme nedir?

Daha uzun yaşamak, ya da daha sağlıklı yaşamak.. Peki! Her ikisi de mümkün mü? Günümüzde yaşam beklentisinin özellikle gelişmiş ülkelerde istikrarlı şekilde arttığını görüyoruz. Çünkü yaşam kalitesi ve ömrünü etkileyen bazı faktörler var.

Temiz beslenme nedir?

Serhat ŞANLI/ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Daha uzun yaşamak, ya da daha sağlıklı yaşamak.. Peki! Her ikisi de mümkün mü? Günümüzde yaşam beklentisinin özellikle gelişmiş ülkelerde istikrarlı şekilde arttığını görüyoruz. Çünkü yaşam kalitesi ve ömrünü etkileyen bazı faktörler var.

Ülkelerin ekonomik gelir düzeyi yapısı, sağlık hizmetlerinin altyapısı, toplumun yaşam kalitesi ve sağlık hizmetlerine erişim, yaşam tarzı gibi etkenler yaşam kalitesini etkileyen önemli faktörlerdir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün yayınladığı "Dünya Sağlık İstatistikleri Raporu”na baktığımızda 2000-2016 yılları arasında ortalama yaşam süresinin 5,5 yıl artarak 66,5'ten 72'ye yükseldiği belirtiliyor. Ancak bu durum ülkeler arasında gelir durumuna göre farklılıklar gösteriyor. Yüksek gelirli ülkelerde beklenen yaşam süresinin, düşük gelirli ülkelere oranla daha yüksek olduğu bariz bir şekilde göze çarpıyor.

Ülkemizde de doğuşta beklenen yaşam süresinin her yıl uzadığını görüyoruz. Örneğin TÜİK’in yayınladığı hayat tablolarına göre Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi ülke geneli için toplamda 78,3 yıl (erkeklerde 75,6 yıl ve kadınlarda 81 yıl) olarak görülüyor.

İnsan ömrünün uzadığı artık bilinen bir gerçek, burada önemli olan faktör nedir? Temiz beslenme ile insan ömrü uzar mı? sorularının cevabını Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses’ten derledik.

Günümüzde temiz beslenmenin önemine dikkat çeken Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, “Her gün beslenme ile ilgili yeni akımların yaratıldığı bir dönemdeyiz. Son dönemlerin yeni gözdesi ise ‘’Temiz Beslenme’’. Aslında Kötü Beslenme alışkanlıklarına karşı tepki olarak ortaya çıkan bu durum insanlar tarafından çabuk benimsendi” dedi.

DOĞANIN BİZE SUNDUĞU ÖNEMLİ

Temiz beslenerek, daha sağlıklı bir yaşamın önemine değinen Uzman Diyetisyen Şenses, şu önerilere değindi;

“Peki aslında ‘’temiz beslenme ‘’ nedir? Mevsimine uygun, yöresel gıdaların tercih edildiği, olabildiğince az zirai işleme maruz kalmış, paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar yerine evde yapılmış gıdaların tüketilmesi ile ortaya çıkan bir beslenme modeli. Yani işlem görmüş, hormonlu gıdalardan, katkı maddesi içeren paketlenmiş ürünlere, fast food beslenmeye son verip doğanın bize sunduğu yiyecekleri kendi mutfağınızda pişirmeyi öneriyor.

Aslında buraya kadar her şey gayet güzel. Biz diyetisyenlerin önerdiği birçok şey var. Bir de tabii ki bu durumun hayat tarzı olarak benimsenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

İlk aşama olarak bu beslenme modeline geçtiğinizde paketlenmiş, yüksek kalorili gıdalar hayatımızdan çıktığı için kilo kaybı gerçekleşiyor. Tabii ki temiz beslenme sayesinde sağlımızı olumlu yönde destekleyen süreçler var.

SEBZE VE MEYVE TÜKETİN

Ancak ben temiz besleniyorum neden kilo veremiyorum sorusu son dönemde çok fazla sorulmaya başlandı ise bir şeyleri yanlış yapıyor olabiliriz. Çünkü bol sebze meyve tüketimi, protein içeriği yüksek tahıllar, kuruyemişler, ev yapımı yoğurt, kefir, peynir ile başlayan serüven bunların harmanlanarak yapıldığı ama bol peynirli, ev yapımı yoğurt veya kefir ile tam tahıldan yapılmış bir poğaçayı sınırsızca tüketeceğimizi düşündüğümüz an bozuldu. 

Ya da şekersiz yağsız diye yaptığımız bir kekin hem sağlıklı hem de düşük kalorili olduğunu düşündüğümüz an bozuldu. Tarife baktığınızda içindeki kuruyemiş ve kuru meyvelerin tabii ki sağlıklı olduğunu biliyoruz.

PORSİYON KONTROLÜ YAPIN

Ancak bu durum onları sınırsızca tüketebileceğimiz anlamına gelmiyor maalesef. Unutulmaması gereken en önemli nokta sadece sağlıklı gıdaları tercih etmenin değil kalori açığı yaratmanın kilo verdirici etkisi olduğudur.

SINIRSIZCA TÜKETİM YANLIŞTIR

Yani temiz beslenirken porsiyon kontrolü de yapmak gerektiği unutulmamalıdır. Sağlıklı bir yiyeceğin sınırsızca tüketilebileceği düşüncesi YANLIŞTIR.

Yapılan hataların en büyüğü anlık olarak birçok alışkanlığı değiştirme ile her şeyin düzelebileceğini düşünmektir. Ama vücudun adapte olması zaman ister. Bu nedenle yapılacak değişiklikleri kademeli olarak yapmak diyetin sürdürülebilirliğini kolaylaştırır.

İşte kolaylıkla uygulayabileceğiniz Temiz Beslenme tavsiyeleri

Paketlenmiş gıdaları tüketmeyin, Etiket okuma alışkanlığı kazanın, Mümkün olduğunca sebze -meyve ağırlıklı beslenin, Mevsimine uygun sebze-meyve tercih edin.

Tam tahılları tercih edin. Daha az hayvansal gıda tercih edin. Şeker ve tuz tüketimine çok dikkat edin, dışarda yemek yerine evde yemek yemeye özen gösterin. Yemeğinizi yanınızda taşıyabileceğiniz kaplar temin edinin.

Değişikliklere adapte olabilmek adına kendinize zaman tanıyın. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz besinlerde bile porsiyon kontrolüne dikkat edin. Dengeyi sağlama konusunda mutlaka bir diyetisyenden destek alın”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42