banner6

Vehbi Necip Savaşan İlkokulu Erasmus + Projesi kapsamında İtalya’da

Vehbi Necip Savaşan İlkokulu Erasmus + Projesi kapsamında İtalya’da

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Vehbi Necip Savaşan İlkokulu proje ekibi, Türkiye koordinatörlüğünde yürütülen "WEBBY" Erasmus+ KA229 projesi kapsamında 9-15 Kasım 2019 tarihlerinde İtalya’ya giderek proje hareketliliğini gerçekleştirdi.

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülen, öğrenci, öğretmen, eğitim personeli, gençler ve gençlik çalışanlarına Avrupa’da eğitim fırsatı sunan ERASMUS projeleri okullarda hayat buluyor.

Geçtiğimiz eğitim, öğretim yılında Vehbi Necip Savaşan İlkokulu ev sahipliğinde hazırlanan ERASMUS+ KA229 projesi kapsamında İtalya’dan ve Polonya’dan 6’şar olmak üzere toplam 12 eğitimci Adana’ya gelmiş ve çalışmalar yapmıştı.

Proje kapsamında Vehbi Necip Savaşan İlkokulu tarafından eğitiminde teknoloji kullanımı konusunda farkındalık yaratmayı, yenilikçi yaklaşım çerçevesinde Web 2.0 araçları kullanımı ve kodlama ile dijital becerilerin geliştirilmesini sağlamak adına hazırlanan proje kabul edilmiş ve çalışmalara başlanmıştı.

Konuk ülkelerin Türkiye’ye gelip okullarda çalışma yapmasının ardından, bu yıl da proje ortağı okulların yer aldığı yabancı ülkelerde çalışmalar yapıldı. Vehbi Necip Savaşan İlkokulu proje ekibi, Türkiye koordinatörlüğünde yürütülen "WEBBY" Erasmus+ KA229 projesi kapsamında 9-15 Kasım 2019 tarihlerinde İtalya’ya giderek proje hareketliliğini gerçekleştirdi.

Bir hafta boyunca İtalya’da kalan öğretmenler WEB2 araçlarının derslerde kullanımı hakkında ortak projeler üretip, bilgi alışverişi yapmanın yanında kendi okulları ile burada verilen eğitimler hakkında paylaşımda bulundu. 

Proje hareketliliği hakkında konuşan Vehbi Necip Savaşan İlkokulu Müdürü Ahmet Çağlar, “Okul olarak gelişime ve değişime her zaman önem veriyoruz. Değişen ve gelişen nesiller ile geleceğe adım atmak ve onları geleceğe donanımlı bir şekilde ulaştırmak için bu değişim ve gelişimin uzağında kalamayız. Biz, öğretmenin değişen toplum ve eğitim ihtiyaçlarına göre kendisini yenileyerek, öğrencilere yönder olabileceğine inanıyoruz” dedi.

Çalışmaların önemine dikkat çeken Çağlar, “Vehbi Necip Savaşan İlkokulu olarak, 2018 yılında başvurduğumuz Webby adlı ERASMUS+ Personel ve öğrenci hareketliliği projesini başlatmıştık. Kabul edilen projemiz kapsamında önce misafirlerimiz okulumuzda ağırladık. Bu yıl ise biz proje ortaklarımızın ülkelerine giderek eğitimleri hakkında bilgi aldık.

Önemli ve faydalı bir gezi oldu. Çünkü hazırladığımız projemizle öğretmenlerin dijital becerilerinin geliştirilmesi, mesleki gelişimlerine katkı sağlanması ve kurum kapasitesinin arttırılmasını hedeflemiştik. Bununla birlikte öğrencilerin derslere aktif katılımı, ilgi alanları olan dijital dünyanın kullanılmasını da hedefledik.

Projemiz ile okulumuz eğitiminde teknoloji kullanımı konusunda farkındalık yaratmayı, yenilikçi yaklaşım çerçevesinde öğreneceğimiz Web 2.0 araçları kullanımı ve kodlama ile dijital becerilerin geliştirilmesini sağlamayı, bu alanda Avrupalı meslektaşları ile işbirliği ve deneyimleri paylaşıyoruz.

Proje kapsamında gittiğimiz İtalya’da öğretmenlerimiz ile birlikte farklı ülke eğitim sistemlerini, sınıf ve okul yapılarını, ayrıca kültürlerini yerinde gördüm. Ayrıca yurt dışı deneyimi edinerek, farklı kültürleri tanıma ile kültürümüzü tanıtabilme imkanına sahip olduk. Hepimiz için başarılı bir çalışma oldu” diye konuştu.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42