banner6

Zeki Kıvanç : “ABD’li yatırımcıları ilimizde görmek istiyoruz”

Zeki Kıvanç :  “ABD’li yatırımcıları ilimizde görmek istiyoruz”

Hande MUŞTU- Rukiye UYANIK

ADANA(İLKHABER) - Adana Sanayi Odası, TABA Çukurova Şubesi ve ABD Adana Konsolosluğu işbirliğinde düzenlenen ‘ABD Ülke Gün’ toplantısı Adana Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

Çağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Engin Oba’nın moderatörlüğünde ADASO Salonu’nda yapılan toplantıya, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, TABA Çukurova Şube Başkanı Süleyman Baş, ABD Adana Konsolosu Alejandro Baez, ABD Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Christine Strossman, Büyükelçilik Vize Bölümü Konsolos Yardımcısı Mari Oye, Kimtex Tekstil CEO’su Tanzer Gözek, Cotton USA Türkiye, Orta Avduha ve Afrika Temsilcisi Marsha Powel, ABD Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Shari Stout, Ticaret Ataşesi Yardımcısı Yaprak Çakılcıoğlu, TEMSA Genel Müdür Yardımcısı Ural İnal ve Ulusoy Tekstil Genel Müdürü Mehmet Ulusoy katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana bölgesinin ABD açısından stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, “Nitekim ABD’nin ülkemizde sahip olduğu 4 misyon yerleşkesinden biri ilimiz sınırları içerisinde bulunmaktadır. Konsolosluğun yanı sıra İncirlik Üssü ile birlikte Adana yıllardır önemli sayıda Amerikan vatandaşına ev sahipliği yapmakta, yapmaya da devam edecektir” dedi.

Kıvanç ülkeler arasındaki ticaret hacminin düşüklüğünden bahsederek “Üzülerek ifade edeyim ki, ülkemiz ve ilimiz ile ABD arasındaki ticaret hacmi istenilen, arzulanan seviyelerde değildir. Uzun yıllara dayanan stratejik işbirliğine rağmen, ekonomik alanda yeterli seviyede başarı sağlanamamıştır. ABD ile Türkiye arasındaki işbirliği ve yatırım imkanlarının geliştirilmesinin her iki ülke için de önemli olduğu inancındayım. Adana Sanayi Odası olarak bu tür platformlarda bir araya gelerek ülkelerimiz arasındaki ticaretin artırılması ve dostluğun gelişmesine katkı sağlamak için yoğun gayret gösteriyoruz. Ekonomik alanda da çok daha memnuniyet verici rakamlara ulaşmayı arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Kıvanç konuşmasına şöyle devam etti:

“Adana’nın da için de yer aldığı Çukurova bölgesi sahip olduğu güç ve birikimle ülkemizin ikinci büyük yatırım ve üretim merkezine dönüşebilecek potansiyele sahiptir. Geçtiğimiz haftalarda lansmanını gerçekleştirdiğimiz Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi, makro anlamda bölgeye önemli katkı sağlayacak projelerden biridir.

Verimli toprakları, köklü sanayi geçmişi, güçlü modern altyapısı, eşsiz coğrafi konumu, yüksek yaşam kalitesiyle yerli ve yabancı yatırımcılara büyük avantaj sunmaktadır. İlimiz ile ABD arasındaki ticaret hacmine bakıldığında yıllara göre küçük ölçüde artışlar olduğunu gözlemliyoruz ancak yeterli bulmuyoruz.

2016 yılında 80 milyon dolar, 2017 yılında 90 milyon dolar, 2018’de ise 94 milyon dolar ihracat ile Adana’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında, ABD 5.ülke konumundadır. Bu rakamların çok daha yukarılara çıkarılması beklenti ve arzumuzu ifade ederek, yeni ABD’li yatırımcıları ilimizde görmek istiyoruz.

ABD ile son dönemde ekonomik, siyasi ve askeri alanda karşı karşıya kaldığımız sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini bekliyoruz. ABD pazarında Türk demir çelik ürünlerine yönelik antidumping uygulamasıyla başlayan gerilim, Türkiye’nin ABD pamuğuna yönelik ek vergi kararıyla devam etti. Sorunlar halen tam olarak çözülmüş değil. Halbuki her iki ülke ekonomik anlamda bundan çok daha büyük işler yapabilecek potansiyele sahip. 

Tüm olumsuzluklara rağmen iş dünyasının temsilcisi olarak Türk-Amerikan iş dünyası arasında sorun bulunmadığını ve yaşanmadığını net bir ifadeyle belirtmek isterim.

Suriye’li mülteciler, FETÖ, PYD terör örgütleri, S 400, Ortadoğu Barış süreci, Suudi Arabistan, İran, Irak, İsrail gibi birçok önemli konuda çözmemiz gereken sorunlar bulunmakta. Aklı selim hareket edilmesi durumunda, tüm bu sorunların üstesinden rahatlıkla gelebiliriz.

İki ülke arasında daha sağduyulu politikalar izlenmesini, ülkemizin terör örgütlerine yönelik mücadelesinde daha hassas davranılmasını arzu ediyoruz.

Ülke ve millet olarak Güneyimizde, güvenliğimizi, birlikteliğimizi tehdit eden oluşumlara asla izin vermeyeceğimizi, ABD’li dostlarımızın bizden çok daha iyi bildiğini düşünüyorum.

Geçmişimiz Ortak çıkarlarımız Dünya’nın en hassas coğrafyalarından bu bölgede tüm bu konularda birlikte, işbirliği içinde hareket etmemizi gerektiriyor. 

Türkiye’nin Suriye’li mülteciler konunda bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar tüm Dünya Ülkeleri tarafından büyük takdir görmektedir. Ancak Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı ekonomik durum göz önüne alındığında bu sürdürülebilir değildir. Tüm Dünya Ülkeleri ABD ile birlikte üzerine düşen katkıyı sağlamalıdır.

Ekonomik anlamda belirli sıkıntılarla karşı karşıya bulunan Türk ekonomisinin mevcut haliyle Suriye’lilere tek başına istihdam yaratma imkanı bulunmamaktadır. Bu anlamda Suriye’li mülteciler tarafından üretilen ürünlerin Dünya’nın gelişmiş pazarlarına sıfır gümrükle girmesini sağlayacak bir imkan yaratmalıyız.”

TABA Şube Başkanı Süleyman Baş ise ABD ve Türkiye arasında yapılan ihracat ve ithalat rakamları ile ilgili bilgi vererek “2017 yılında ABD’den ithalatımız 11.9 milyar dolar en fazla ithalat yapılan 4. ülke. ABD’de ihracatımız ise 8.7 milyar dolardır. Türkiye ABD’nin ihracatında 29. sıradadır” dedi.

Türkiye’de üretilen ürünlerin kalitesinin ABD’ye standartlarına uygun olmasına rağmen iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının olmaması nedeniyle ihracatın istenilen seviyede ulaşmadığını belirten Baş”  Türkiye’nin acilen ABD ile bir serbest ticaret anlaşması imzalaması her iki ülkenin ticaret hacmini kısa zamanda ikiye üçe katlamasına olanak sağlayacaktır. Bunun sağlanabilmesi içinde Türkiye ile ABD’nin aralarındaki sorunları acilen çözmeleri gerekmektedir. Türkiye ABD’nin Kafkaslara ve Türki Devletlerine açılan kapısı konumundadır.  Eğer ABD, Kafkaslara ve Türki Devletleri ile iş yapmak istiyor ise bunu Türkiye ve Türk iş adamları ile daha kolay başarabilir” şeklinde konuştu.

ABD'nin Adana Konsolosu Alejandro Baez, Türkiye ile mevcut ekonomik ortaklığın önemine değinerek, "Özel sektör ve devlet şirketlerini kapsayan ekonomik ortaklığımız, karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyor.

ABD'nin Adana Konsolosu Alejandro Baez, da Türkiye ile mevcut ekonomik ortaklığın önemine değinerek şöyle konuştu;

"Özel sektör ve devlet şirketlerini kapsayan ekonomik ortaklığımız, karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyor. ABD'li bin 800'den fazla firma Türkiye'de faaliyet gösteriyor.

Ayrıca sadece Adana'da ABD-Türkiye ikili ticaret hacmi 2017'de 100 milyon dolar seviyesine ulaştı. ABD, güçlü Türkiye ekonomisini destekliyor. İki ülkeden ticaret heyetlerinin karşılıklı ziyaretleri vesilesiyle gelişen ilişkiler, bunun kanıtı. Bugünkü etkinlik de bu girişimin bir parçası. Özel sektör ve devlet şirketlerini kapsayan ekonomik ortaklığımız, karşılıklı ticaret ve yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi hedefliyor”

ABD Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Christine Strossman ise ABD olarak büyük bir tüketici pazarına, yetkin bir teknoloji ve doğal zenginliklere sahip olduklarına değinerek, “Türkiye'de iki yıldır görev yapıyorum ve görüyorum ki bu ülkede bu avantajlardan bir çoğuna ilgi duyuyor. Dolayısıyla iki ülke arasında çift yönlü fırsatlar bulunuyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2019, 15:06

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42