TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Bakan Işıkhan: Uzaktan muayene bedelini SGK karşılayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, SGK'nın sağlık hizmetlerinde dönüşümü desteklediğini belirterek, uzaktan hasta değerlendirme hizmetlerinin SGK tarafından karşılanacağını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2024 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2024 16:24
Kaynak: Haber Merkezi
Bakan Işıkhan: Uzaktan muayene bedelini SGK karşılayacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) sağlık hizmetlerinde dönüşümü desteklediğini açıkladı. Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) değişikliği ile uzman hekimler tarafından uzaktan hasta değerlendirmeye yönelik sağlık hizmetlerinin SGK tarafından karşılanacağı yönündeki tebliğin bugün yürürlüğe girdiğini belirten Işıkhan, önemli açıklamalarda bulundu.

UZAKTAN SAĞLIK HİZMETLERİ ARTIK SGK KAPSAMINDA

Bakan Işıkhan, yeni düzenlemenin hastalar için büyük bir kolaylık sağlayacağını ifade ederek, "Böylelikle hastalarımızın, Sağlık Bakanlığına bağlı ikinci ve üçüncü basamak kamu hastanelerinde; muayene, tetkik sonuçlarının değerlendirilmesi, e-reçete ve e-rapor gibi hizmetlerin bedellerini Sosyal Güvenlik Kurumumuz tarafından karşılıyoruz" dedi.

Bu değişiklik, özellikle uzaktan sağlık hizmetlerinin önem kazandığı pandemi döneminin ardından, sağlık hizmetlerine erişimi daha da kolaylaştırmayı hedefliyor. Bakan Işıkhan, SGK'nın bu adımıyla sağlık hizmetlerinde dönüşüm sürecine katkıda bulunmaya devam ettiğini vurguladı.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VE SGK’NIN ROLÜ

Sağlık hizmetlerinde dönüşümün önemine değinen Bakan Işıkhan, SGK'nın bu süreçte aktif rol oynadığını belirtti. Uzaktan sağlık hizmetleri sayesinde hastaların sağlık hizmetlerine erişiminin kolaylaştığını ve bu uygulamanın sağlık sistemine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Işıkhan, "Hastalarımız artık sağlık hizmetlerine erişimde daha az zaman ve enerji harcayacak, uzman hekimlerle iletişim kurarak sağlık durumlarını değerlendirebilecekler" diye konuştu.

Bu yeni düzenleme ile birlikte, SGK'nın sağlık hizmetlerindeki dönüşüm sürecine önemli bir destek sağladığına dikkat çeken Işıkhan, vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimini artırmak ve sağlık sisteminin etkinliğini artırmak için çalışmalara devam edeceklerini ifade etti.

Bakan Işıkhan, sağlık hizmetlerinde dijitalleşme ve uzaktan sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasının, gelecekte sağlık sisteminde daha büyük yeniliklerin habercisi olduğunu belirterek, SGK'nın bu alanda yapacağı çalışmaların devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.