TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sıfır Atık Projesi ile ilgili genelge yayımladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sıfır atık hedeflerine yönelik olarak bir genelge yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 13:22
Kaynak: Haber Merkezi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sıfır Atık Projesi ile ilgili genelge yayımladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin sıfır atık hedeflerine ulaşması ve çevre koruma alanında daha etkin adımlar atılması amacıyla bir genelge yayımladı. Resmi Gazete'de yayımlanan genelge, sıfır atık yönetim sisteminin kurulması ve uygulanması için önemli talimatlar içeriyor. 

Erdoğan imzasıyla yayımlanan genelgede şu detaylara yer verildi: 

"Ülkemizde “Sıfır Atık Projesi” döngüsel ekonomiye dayalı bir kaynak ve atık yönetimi, sürdürülebilir üretim ve tüketim alışkanlıkları ile kaynakların verimli kullanımının desteklenmesi, israftan kaçınma, atığın önlenmesi, azaîtımı, yeniden kullanımı ve geri dönüşümünün teşvik edilmesi, sosyal dayanışmanın geliştirilmesi gayeleriyle 2017 yılmda hayata geçirilmiştir.

İklim değişikliği ile mücadele ve sürdürülebilir kalkınma planlan kapsamında Ülkemiz tarafından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kuruluna sunulan “Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemini ilerletmek amacıyla sıfır atık girişimlerinin teşvik edilmesi” başlıklı karar tasarısı 14 Aralık 2022 tarihînde kabul edilerek 30 Mart “Uluslararası Sıfır Atık Günü” ilan edilmiştir. Sıfır atık uygulamalarının yaygınlaştırılması, yerel ve ulusal sıfır atık girişimlerinin teşvik edilmesi amacıyla BM bünyesinde Sayın Emine Erdoğan’ın başkanlığında Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu oluşturulmuştur. Türkiye Yüzyılı’nm en büyük çevre hareketi olan sıfır atık, BM Genel Kurulu kararıyla küresel bir çevre hareketine dönüşmüştür.

Gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakmak gayesiyle sıfır atık çalışmaları kararlılıkla devam etmektedir. Bu kapsamda bina ve yerleşkeler ile mahallî idarelerde oluşturulacak sıfır atık yönetim sisteminin 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanunu, 12/7/2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği ve ilgili diğer mevzuata uygun olarak kurulması gerekmekte olup bu sistemi kumıayan, kurup sıfır atık belgesi almayan ve/veya sıfır atık belgesi bulunmasına rağmen sıfır atık yönetim sistemini etkin bir şekilde uygulamayan bina ve yerleşkeler ile mahallî idarelerde sıfır atık sistemi ile ilgili eksiklikler giderilecek, gerekli denetim ve takip titizlikle yapılacak, yükümlülüklerini yerine getirmekten imtina edenlere ilgili mevzuat hükümleri uyarınca idari yaptırım uygulanacaktır.

Ayrıca Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü kapsamında etkinlikler düzenlenecektir. Söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirlenecekler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecektir.

Bu çerçevede tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi, sıfır atık yönetim sisteminin gerek bina ve yerleşkelerde gerekse mahallî idarelerde uygulanması noktasında çalışmaların hızlandırılması için ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim."

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.