TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Edirne Valiliği tarım arazi üzerine yapılan 'Tiny House'ları yasakladı

Edirne Valiliği, tarım arazileri üzerine hızla yayılan 'tiny house' adı verilen küçük evleri yasakladı, çevre ve tarım arazilerinin korunması amaçlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.05.2024 10:45
Haber Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 10:45
Kaynak: Haber Merkezi
Edirne Valiliği tarım arazi üzerine yapılan 'Tiny House'ları yasakladı

Edirne Valiliği, son dönemde popülerlik kazanan ve tarım arazileri üzerine hızla yayılan 'tiny house' adı verilen küçük evleri yasakladı. Valilik, bu kararı tarım arazilerini korumak amacıyla aldı.

Vali Yunus Sezer, bölgede tiny house yapılarının hızla arttığını ve kontrolsüz bir şekilde çoğaldığını belirtti. Bu durumun tarım arazilerine ve çevreye zarar verdiğini vurgulayan Sezer, yapılan incelemeler sonucunda bölgedeki tüm muhtarlara genelge göndererek tiny house yapılarının artık izin verilmeyeceğini duyurdu.

Sezer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, her geldiğinde bu yapıların "mantar gibi türüdüğünü" ifade etti. Bazı kişilerin bu evleri 'römork' olarak tanıttığını ancak aslında altyapısını kurarak bir tür konaklama birimi oluşturduklarını belirtti. Son bir hafta içinde 40 adet tiny house yapısının kaldırıldığını aktaran Sezer, bundan sonra da bu tür yapıların bölgede kurulmasına izin verilmeyeceğini net bir şekilde ifade etti.

Edirne Valiliği'nin bu kararıyla amaçlanan, tarım arazilerinin korunması ve bölgenin doğal güzelliklerinin zarar görmemesidir. Vali Sezer, hukuki gerekçelerle desteklenen bu kararın, bölgenin geleceği ve çevre sağlığı için önemli olduğunu vurguladı. Gelecek nesillere temiz ve sağlıklı bir çevre bırakılması adına bu tür yapılaşmalara izin verilmemesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.