TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

EGM açıkladı: Sosyal medya fenomeni 'Bombacı Mülayim' Polis memuru çıktı

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, sosyal medya platformu X'te "Bombacı Mülayim" takma adıyla paylaşımlar yapan hesabın sahibi polis memuru olduğu belirlendi. Detaylar haberimizde."

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2024 13:50
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 13:59
Kaynak: Haber Merkezi
EGM açıkladı: Sosyal medya fenomeni 'Bombacı Mülayim' Polis memuru çıktı

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, sosyal medya platformu X'te "Bombacı Mülayim" takma adıyla paylaşımlar yapan hesabın sahibi polis memuru olduğu tespit edildi. Hesabın sahibi olarak belirlenen Trabzon Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru V.K. gözaltına alındı. V.K., terörle mücadele eden personeli hedef göstermek ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak başkasına vermek, yaymak ve ele geçirmek suçlamalarıyla Bitlis'te gözaltına alındı.

Yapılan incelemelerde, V.K.'nin el konulan dijital materyallerinde yaklaşık 3 bin evrakın arşivlendiği ve birçok mağdurun bulunduğu belirlendi. Ayrıca, V.K.'nin hukuki yardım adı altında menfaat sağladığı ve kendisine para aktarımında bulunan mağdurların olduğu tespit edildi.

V.K'ye bilgi aktardıkları belirlenen polis memurları S. B. ve O.Z. ise Bitlis'te gözaltına alındı. Konuyla ilgili olarak Bitlis Emniyet Müdürlüğü ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamaları;

''Sosyal medya platformu X (twitter) üzerinden ‘BombacıMülayim01’ isimli kullanıcıyla ilgili Siber Suçlarla Şube Müdürlüğünce yapılan tahkikatlar neticesinde, hesabın kullanıcısının Trabzon Emniyet Müdürlüğü Koruma Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru V.K. olduğu tespit edilmiş olup, söz konusu şahısla ilgili yapılan incelemelerde;

21 Mayıs 2022 tarihinde E.F.O. isimli şahıs tarafından Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne ihbar yapıldığı; yapılan ihbarda V.K. isimli şahsın kendisine sosyal medya üzerinden tehdit ve hakaretlerde bulunduğu, kendisine ait yöneticilik yaptığı sayfayı şantaj yoluyla almaya çalıştığı,Ayrıca B.M. isimli şahıs tarafından CİMER’e yapılan ihbarda, V.K. isimli şahsın kendisine sosyal medya üzerinden tehdit ve hakaretlerde bulunduğu, kişisel bilgilerini, fotoğraf ve telefon numarasını paylaştığı, sosyal medya üzerinden küfür ederek siyaset yaptığı iddia edilmiş; iddialar üzerine söz konusu şahısla ilgili disiplin soruşturması başlatıldığı,Ayrıca V.K. isimli şahısla ilgili devam eden (6) adet soruşturma dosyası bulunmaktadır. Bu soruşturma dosyalarının 4’ünün içerik olarak benzer mahiyette, ‘’Mesleğin onur ve saygınlığını zedeleyici ek görevleri, idareyi ve amirlerini eleştiri sınırlarını aşan’’ paylaşımlar olduğu, bu nedenle dosyaların İl Polis Disiplin Kurulunca Meslekten Çıkarma kanaati belirtilerek EGM Hukuk Müşavirliğine onaylanmak üzere gönderildiği, diğer (2) dosyanın ise halen Polis Başmüfettişlerince soruşturma aşamasının devam ettiği anlaşılmıştır.Şahsın el konulan dijital materyalleri üzerinde yapılan incelemelerde gizli, kişiye özel ve çok gizli ibareli yaklaşık 3 bin evrakın arşivlendiği, ayrıca birçok iletişim uygulamalarında oluşturulmuş olan gruplar üzerinden kendisine ülke genelinde birçok yer hakkında aslı bulunmayan bilgilerin gönderildiği ve kendisinin de gönderilen bu bilgilerin doğruluğunu araştırmadan sosyal medya hesaplarında paylaştığı tespit edilmiştir. Yürütülen soruşturmada şahsın hukuki yardım adı altında menfaat temin ettiği tespit edilmiş kendisine para aktarımında bulunan birçok mağdur olduğu tespit edilmiştir.

29 Mart 2024 tarihli Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’nca V.K. hakkında; “Mesleğin onur ve saygınlığını zedeleyici veya amir ya da üstlerinin eylem ve işlemlerini olumsuz yönde eleştirici nitelikte tek başına veya topluca bildiri dağıtmak ya da basın, haber ajansları, radyo ve televizyon kurumları ve diğer iletişim kanalları vasıtasıyla kamuoyuna yönelik bilgi, yazı ve demeç vermek” suçundan “MESLEKTEN ÇIKARMA” disiplin cezası ile;

Ayrıca yapmış olduğu diğer paylaşımlar nedeniyle “Göreve çıkılmaması için propaganda yapmak, kışkırtmak, zorlamak, karar alınmasını sağlamak, alınan bu karara katılmak veya karar uyarınca göreve çıkmamak” fiilini işlediği sübuta erdiğinden 2. kez “MESLEKTEN ÇIKARMA” disiplin cezası kararı verilmiştir.

Emniyet Teşkilatımızda görevli 350 bin personelimiz, yılın 365 günü, gece gündüz demeden görev sorumluluğu bilinciyle canla başla çalışmaya devam etmektedir.

179 yıllık şanlı bir maziye sahip Emniyet Teşkilatımızda, hukuk ve disiplin kurallarımız işlemeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.''

bombacı mülayim

bombacı mülayim

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.