TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İstanbul Büyükşehir'den 'tezgah' açıklaması! "Miras hakkı gibi devredilemez"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Üzeyir Kurt isimli vatandaşın simit tezgahının elinden alındığı ve açlık grevine başladığı iddiaları üzerine yazılı açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 16:16
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 16:16
Kaynak: İGFA
İstanbul Büyükşehir'den 'tezgah' açıklaması! "Miras hakkı gibi devredilemez"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bazı medya kuruluşlarının yayınladığı haberlerde Üzeyir Kurt isimli vatandaşın sahip olduğu simit tezgahının elinden alındığı ve bunun üzerine açlık grevine başladığına ilişkin ifadeler üzerine yazılı açıklama yaptı. Geçici işgaliye izinlerinin Belediye Gelirleri Kanununun 52’nci maddesine istinaden 1 yıl süre ile her yıl Ocak ayında yenilenerek geçici olarak verildiğinin altı çizilen açıklamada, İBB şu bilgileri paylaştı:

MİRAS HAKKI GİBİ DEVREDİLEMEZ

"Üzeyir Kurt isimli şahsın vefat eden babası Bekir Kurt adına işgaliye izninin 2015 yılından itibaren ilçe belediyesinden İBB’ye devrinin yapıldığı, Bekir Kurt’un Şişli İlçesi, Teşvikiye Caddesi No:22 Hak Pasajı önü adresinde simit satış izninin olduğu, 2016-2017-2018-2019-2020 yıllarında geçici işgaliye izinlerinin yenilendiği tespit edilmiştir. Geçici işgaliye izni bulunan Bekir Kurt’un 05.12.2020 tarihinde vefat ettiği ve sonrasında oğlu Üzeyir Kurt’un söz konusu işgaliye izninin üzerine devredilmesi için 20.01.2021 tarihli dilekçe ile müracaat ettiği anlaşılmıştır.

GEÇİCİ İZİNLER MÜKTESEP HAK TEŞKİL ETMEZ

"İşgaliye izninin geçici olarak belli bir şahsa verildiği, şahsın vefat etmesi veya hakkından feragat etmesinin miras hakkı gibi devredilemeyeceği değerlendirilerek 2021 yılından itibaren vefat edenlerin tezgahları varislerine devredilmemektedir. Verilen geçici işgaliye izinlerin müktesep hak teşkil etmemesi ve varisler arasında sorunlara neden olmasından dolayı vefat edenlerin tezgahlarının kaldırılması hususunda karar alınmış olup, söz konusu tezgahın açılmaması konusunda Üzeyir Kurt’a uyarılar yapılmıştır. Uyarıları dikkate almayan Üzeyir Kurt’a ait izinsiz tezgah yedd-i emin esasları doğrultusunda alınarak depoya kaldırılmıştır."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, konuya ilişkin açıklamasında, geçici işgaliye izinlerinin miras hakkı gibi devredilemeyeceğini ve bu konuda yapılan düzenlemelerin kişilere yönelik olmadığını vurguladı. Verilen kararın varisler arasında sorunlara neden olmaması amacıyla alındığı belirtildi.

Kaynak: İGFA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.