TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Kadın kooperatifleri e-ticaret ile daha çok kazanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, e-ticaret yapan kadın kooperatiflerine e-ticarette tek platform imkanı sağlanacağını duyurdu. Kooperatiflerin güçlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında, kadınların ekonomik güçlerini bir araya getirerek kendi iş fırsatlarını yaratmaları teşvik ediliyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.07.2024 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 06.07.2024 11:49
Kaynak: SERHAT AKARSU
Kadın kooperatifleri e-ticaret ile daha çok kazanacak

Türkiye'de 1999 yılından beri faaliyet gösteren kadın kooperatifleri, son yıllarda artan sayılarıyla dikkat çekiyor. Kadınların iş gücüne katılımının, eğitim ve öğretiminin gelişmesinin ve ekonomik ve sosyal özgürlüklerinin kazanılmasının önemli bir aracı olarak kabul edilen kadın kooperatifleri, farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor. Özellikle tarım, sanat, yayıncılık, yiyecek-içecek ve turizm gibi alanlarda öne çıkan kooperatifler, genellikle ev kadınlarının bir araya gelmesi ile kuruluyor.

Dünya Bankası (DB) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) tarafından son yıllarda kadın kooperatiflerinin kurulumu ve geliştirilmesi için uygulanan girişimler, bu kooperatiflerin sayılarının hızla artmasına neden oluyor. Bu sayede daha fazla sayıda kadına ekonomik imkan sağlanırken, kadınların sosyal hayatta da daha aktif bir rol almalarının önü açılıyor.

TÜRKİYE'DE KADIN KOOPERATİFLERİ

Kadın girişimciliğini ve ekonomik kalkınmayı teşvik eden kadın kooperatifleri Türkiye'de yükselişte. Peki bu kooperatifler neler yapıyor ve kadınların hayatında nasıl bir fark yaratıyor?

Türkiye'de kadın kooperatifleri, son yıllarda hem sayı hem de etki bakımından önemli bir artış gösteriyor. Bu kooperatifler, kadınların ekonomik hayata katılımlarını artırmak, girişimcilik becerilerini geliştirmek ve toplumsal hayatta daha aktif rol almalarını sağlamak için önemli bir araç olarak görülüyor.

Ancak, mevcut kooperatiflerin kadın ortakları üzerindeki etkisine dair resmi veriler ve bilgiler oldukça kısıtlı. 2021 yılı itibarıyla Türkiye'de 594 Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi olduğu bilinmektedir. Bu sayının 2022 yılında 702'ye ve üye sayısının 12 bine ulaştığı tahmin edilmektedir.

Kadın kooperatifleri e-ticaret ile daha çok kazanacak 2

TARIMDA KADIN KOOPERATİFLERİ:

Tarımsal kalkınma kooperatiflerinde de kadınların yeterince temsil edilmediği bir gerçek. Tarımsal kooperatiflerin ortaklarının neredeyse tamamının (%90'ın üzerinde) erkek olduğu belirtiliyor. Buna rağmen, GTHB'nin 2004 yılından bu yana ortaklarının çoğunun kadın olduğu 49 tarımsal kalkınma kooperatifi kurduğuna dair bilgiler mevcut.

KADIN KOOPERATİFLERİNİN FAYDALARI:

Kadın kooperatifleri, kadınlara birçok açıdan fayda sağlıyor. Bu faydalar arasında şunlar yer alıyor:

  • Ekonomik Güçlenme: Kadınlar, kooperatifler aracılığıyla kendi işlerini kurarak ve ürünlerini pazarlayarak gelir elde edebiliyorlar.
  • Girişimcilik Becerilerinin Geliştirilmesi: Kooperatifler, kadınlara iş planı hazırlama, pazarlama, finans yönetimi gibi konularda eğitim ve destek sağlayarak girişimcilik becerilerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.
  • Toplumsal Katılımın Artması: Kooperatifler, kadınların bir araya gelerek ortak sorunlara çözümler üretmelerine ve toplumsal hayatta daha aktif rol almalarına olanak sağlıyor.
  • Sosyal Destek Ağı Oluşturma: Kooperatifler, kadınlara birbirleriyle dayanışma ve destek oluşturma imkanı sunarak sosyal bir ağ oluşturmalarına yardımcı oluyor.

Devlet, kadın kooperatiflerinin kurulmasını ve gelişmesini teşvik etmek için çeşitli destekler sunuyor. Bu destekler arasında hibe, kredi, eğitim ve danışmanlık hizmetleri yer alıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Uluslararası Kooperatifler Günü'nde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Göktaş, kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi için çalışmalarının devam ettiğini ve e-ticaret yapan kadın kooperatiflerine müjde verdi.

KOOPERATİFLER KALKINMADA ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

Bakan Göktaş, kooperatiflerin sürdürülebilir kalkınma ve istihdamı artırmada önemli bir rol üstlendiğini vurguladı. Geçmişten günümüze her daim toplumsal ve ekonomik ihtiyaçlara çözüm üreten önemli kuruluşlar olduklarını ifade etti.

Bakanlık, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzaladıkları Kadın Kooperatiflerinin Güçlendirilmesi İşbirliği Protokolü ile 81 ilde birçok faaliyet gerçekleştirdi. "Kadınların Kooperatifler Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında kadın kooperatiflerini desteklemeye devam ediyor.

Kadın kooperatifleri e-ticaret ile daha çok kazanacak 3

KADIN KOOPERATİFLERİNİN BAŞARILARI

  • 1.012 yeni kadın kooperatifi kurulmasına destek olundu.
  • Ürün geliştirme, gıda güvenirliği ve ürün hikayeleştirme gibi konularda toplamda 1200 kişiye eğitim verildi.
  • 45.000'den fazla kişi bu faaliyetlerden faydalandı.
  • Bakanlık danışmanlığı ile kadın kooperatiflerinin ürünlerine coğrafi işaret almaları sağlandı.

"BEN DE VARIM" PLATFORMU KULLANIMA AÇILIYOR

Bakan Göktaş, "Kooperatifler E-Ticaret ile Daha Güçlü" temasıyla önemli bir adım attı. Bakanlığın Kadın Kooperatifleri Ağı Web Portalında kayıtlı olan ve e-ticaret yapan kadın kooperatiflerinin görünürlüklerini artırmak ve ekonomik yönden güçlenmelerine destek olmak için https://kadingirisimci.gov.tr/ adresinde "Ben De Varım" uygulamasını kullanıma açıyor. Bu platform ile e-ticaret yapan kadın kooperatiflerine tek bir platform üzerinden erişim imkanı sağlanıyor.

Bakanlık, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ile "IPARD Programına İlişkin İşbirliği Protokolü" imzaladı. Bu protokol ile TKDK tarafından kadın girişimcilerin ve kadın kooperatiflerinin kırsal kalkınma desteklerinden daha etkin faydalanmaları sağlanacak. Kırsalda yaşayan kadınlara ücretsiz "TKDK Proje Hazırlama Eğitimi" verilecek.

Bakan Göktaş, "Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi için kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu vesileyle tüm kooperatiflerin 6 Temmuz Uluslararası Kooperatifler Günü'nü kutluyorum" dedi.

Kaynak: SERHAT AKARSU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.