TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nde ilk 6 madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin ilk 6 maddesi kabul edildi. Teklif, öğretmenlerin hak ve sorumluluklarını düzenlerken, muhalefet partilerinden eleştiriler de gecikmedi.

Haber Giriş Tarihi: 11.07.2024 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 11.07.2024 13:03
Kaynak: Haber Merkezi
Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nde ilk 6 madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen Öğretmenlik Mesleği Kanunu Teklifi'nin ilk 6 maddesi kabul edildi. Kabul edilen maddeler, öğretmenlerin seçimi, yetiştirilmesi, atanması, hakları, ödev ve sorumlulukları, kariyer basamakları ve Milli Eğitim Akademisi'nin kurulması gibi konuları kapsıyor.

ATATÜRK İLKELERİ VE MİLLİ DEĞERLER VURGUSU

AK Parti'nin verdiği önergeyle, öğretmenlerin öğrencilerini Atatürk inkılap ve ilkelerine, Atatürk milliyetçiliğine ve Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerine bağlı olarak yetiştirmesi gerektiği vurgulandı.

ÖĞRETMENLERİN GÖREVLERİ BELİRLENDİ

Teklifte öğretmenlerin derslere girme, nöbet tutma, sınavlarda görev alma, rehberlik hizmetleri yürütme gibi görevleri detaylandırıldı. Ayrıca, öğretmenlerin meslekleriyle ilgili olmayan işlerde rızaları dışında görevlendirilemeyeceği belirtildi.

MUHALEFETTEN ELEŞTİRİLER

İYİ Parti Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu, teklifin öğretmenlerin sorunlarına çözüm olmadığını ve öğretmen akademisi dayatması içerdiğini savundu. DEVA Partisi Milletvekili Mehmet Emin Ekmen ise Milli Eğitim Bakanlığı'ndaki bakanların görev sürelerinin kısalığına dikkat çekti.

TELEFONLA GÖRÜNTÜ ALAN MİLLETVEKİLLERİNE UYARI

Genel Kurul'da yaşanan bir başka olayda, DEVA Partili Perihan Koca Doğan'ın AK Parti milletvekillerini cep telefonuyla görüntülemesi üzerine TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder uyarıda bulundu. Önder, vekillerin birbirlerini rızaları olmadan görüntülemelerinin doğru olmadığını belirtti.

BİRLEŞİME ARA VERİLDİ

TBMM Başkanvekili Önder, teklifin 6. maddesinin kabul edilmesinin ardından birleşime ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerini almaması üzerine birleşim bugün saat 14.00'te toplanmak üzere kapatıldı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.