TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: Türkiye, askeri İHA üretiminde dünya lideri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin askeri insansız hava araçlarının üretiminde dünya çapında lider ve bu teknolojide bir numara olduğunu belirtti. Kacır, Saraybosna İş Forumu'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin Balkanlar'daki teknolojik ilerlemeyi ve ekonomik entegrasyonu desteklediğini vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 23.05.2024 17:27
Haber Güncellenme Tarihi: 23.05.2024 17:27
Kaynak: Haber Merkezi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: Türkiye, askeri İHA üretiminde dünya lideri

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin askeri insansız hava araçları (İHA) üretiminde dünya çapında lider olduğunu ve bu alanda bir numara olduğunu belirtti. Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen 13. Saraybosna İş Forumu'na (SBF) katılan Bakan Kacır, Türkiye'nin Balkanlar genelindeki teknolojik ilerlemeyi, dijital büyümeyi, endüstriyel gelişimi ve refahı teşvik etmek için kararlı olduğunu vurguladı.

BALKANLAR’A DESTEK

SBF'nin Balkanlar’daki bölgesel ekonomik iş birliklerini konuşmak için önemli bir fırsat sunduğunu ifade eden Kacır, Türkiye'nin Balkanlar'ın ekonomik kalkınmasını her zaman destekleyeceğini ve bölgedeki ekonomik entegrasyonun güçlü bir destekçisi olduğunu söyledi.

KÜRESEL SORUNLAR VE TEKNOLOJİ

Bakan Kacır, küresel düzeyde savaşlar, salgınlar, iklim değişikliği, doğal afetler ve tedarik krizlerinin hayatı ve iş yapılarımızı olumsuz etkilediğini belirtti. Ticarette ve teknolojide yükselen korumacılık türünün tehlikelerine dikkat çeken Kacır, bu zorlukların tedarik zincirlerini sürdürülebilir kılmak ve küresel ticaretin dayanıklılığını test etmek için zorlu olduğunu belirtti. Türkiye'nin güçlü bir teknoloji ekosistemi inşa ederek ekonomisini daha yüksek teknoloji ve inovasyon odaklı bir yola sokmak için zemin hazırladığını ifade etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır Türkiye, askeri İHA üretiminde dünya lideri 2

TEKNOLOJİ VE AR-GE EKOSİSTEMİ

Kacır, Türkiye’nin bugün 10 binden fazla teknoloji şirketine ev sahipliği yaptığını, 102 teknopark, 1600’den fazla AR-GE ve tasarım merkezi olduğunu ve 272 bin AR-GE çalışanının Türkiye’nin teknoloji ekosisteminin çekirdeğini oluşturduğunu belirtti. Bu hızlı ve istikrarlı büyüyen ekosistem sayesinde yüksek teknolojili sektörlerin sanayi üretiminde pozitif bir şekilde öne çıktığını vurguladı.

Bu açıklamalar, Türkiye'nin teknoloji ve sanayi alanındaki kararlılığını ve Balkanlar ile iş birliğini artırma konusundaki istekli tutumunu yansıtmaktadır. Bakan Kacır'ın Bosna Hersek'teki bu forumda yaptığı konuşma, Türkiye'nin bölgesel ve küresel düzeyde ekonomik entegrasyon ve teknolojik ilerleme hedeflerine olan bağlılığını göstermektedir.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.