TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Suriye Geçici Hükümeti Kayseri olaylarına tepki gösterdi: Kardeşliğimize gölge düşürmeyeceğiz!

Suriye Geçici Hükümeti, Kayseri'deki Türk bayrağına yönelik eylemleri kınadı ve kurtarılmış bölgelerdeki Türk varlığını hedef alan tüm eylemlerin durdurulmasını istedi.

Haber Giriş Tarihi: 01.07.2024 23:00
Haber Güncellenme Tarihi: 01.07.2024 23:00
Kaynak: Haber Merkezi
Suriye Geçici Hükümeti Kayseri olaylarına tepki gösterdi: Kardeşliğimize gölge düşürmeyeceğiz!

Suriye Geçici Hükümeti, Kayseri'de yaşanan ve Türk bayrağına yönelik saldırıları içeren olaylara tepki göstererek yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

TARİHİ KARDEŞLİK VURGUSU

"Tarih ve coğrafya, Türkler ve Araplar arasında yüzyıllar boyunca var olan kardeşliğe tanıklık etmektedir. Bölgenin yaşadığı tüm zorluklara ve çilelere rağmen, bu kardeşliğin önümüzdeki yüzyıllar boyunca da devam edeceğine dair inancımız tamdır. İki halkın ortak kaderi de bunu gerektirmektedir."

MÜLTECİLERE YÖNELİK SALDIRILAR KINANDI

"Suriye Geçici Hükümeti, katil Esad Rejimi, müttefikleri ve terör örgütlerinin işlediği suçlardan kaçan Suriyeli mültecilere yönelik tüm aşırı görüşlü eylemleri kınamaktadır."

"KAYSERİ OLAYLARI KABUL EDİLEMEZ"

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği üzere Kayseri’de yaşanan olaylar hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu çerçevede Suriye Geçici Hükümeti Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın saldırganlara karşı attığı yasal adımları da takdir etmektedir. Bu üzücü olayların kardeşliğimize gölge düşürmesine izin vermeyeceğiz."

HALK KIŞKIRTICI EYLEMLERE KARŞI UYARILDI

"Ayrıca Suriye Geçici Hükümeti, özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan halkımızı, Kayseri’de yaşanan olayları bahane ederek Türk ve Suriye halkları arasındaki mevcut ittifakı ve devrimin kazanımlarını baltalamayı amaçlayan kışkırtıcı eylemleri reddetmekte ve çağrılara uymamaya davet etmektedir."

TÜRK BAYRAĞINA YÖNELİK SALDIRILAR REDDEDİLDİ

"Suriye halkı bu olayların devrim düşmanları tarafından Türk-Suriye halklarının ilişkilerine zarar vermek amacıyla desteklendiğinin farkındadır. Suriyelilerin seslerini ve duygularını barışçıl bir şekilde Türk kardeşlerimize iletmesine son derece önem verdiğimizi vurgularken; Türk bayrağına yönelik eylemleri şiddetle reddediyor, kurtarılmış bölgelerdeki Türk varlığını hedef alan tüm eylemlerin acilen durmasını istiyoruz."

Suriye Geçici Hükümeti, Türk-Suriye ilişkilerinin korunmasına ve geliştirilmesine önem verdiğini vurgulayarak, barış ve istikrar için ortak çalışmaya hazır olduğunu beyan etti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.