TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

TÜİK açıkladı! Dezavantajlı durum kuşaklararası aktarılıyor 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Avrupa Birliği ülkeleriyle aynı dönemde yapılan araştırma sonuçlarını yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 11:17
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 11:17
Kaynak: SERHAT AKARSU
TÜİK açıkladı! Dezavantajlı durum kuşaklararası aktarılıyor 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Dezavantajların Kuşaklararası Aktarımı" adlı özel konulu modül çalışmasının sonuçlarını yayımladı. Bu çalışma, Avrupa Birliği ülkeleri ile aynı dönemde Geri ve Yaşam Koşulları Araştırması ile birlikte gerçekleştirilmiş olup, 25-59 yaş grubundaki fertlerin durumu ile 14 yaş civarında iken ebeveynlerinin durumunu karşılaştırmayı amaçlamaktadır.

Yapılan incelemeye göre, annesi yükseköğretim mezunu olan fertlerin yüzde 83,5'inin yükseköğretimi bitirdiği tespit edildi. Aynı şekilde, babası yükseköğretim mezunu olan fertlerin yüzde 79,5'inin yükseköğretim mezunu olduğu belirlendi.

Çalışmada dikkat çeken bir diğer nokta ise, fertlerin 14 yaş civarında iken ebeveynlerinin eğitim seviyesine göre kendi eğitim durumları incelendiğinde, ilginç sonuçlar elde edildiği görüldü. Örneğin, annesi lise altı eğitim seviyesini bitiren fertlerin yüzde 56,3'ünün lise altı eğitim aldığı ve yüzde 21,9'unun yükseköğretim mezunu olduğu tespit edildi. Benzer şekilde, babası lise altı eğitim seviyesini bitiren fertlerin yüzde 60,0'ının lise altı eğitim aldığı ve yüzde 18,4'ünün yükseköğretim mezunu olduğu tahmin edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu

KUŞAKLAR ARASI EKONOMİK DURUM VE İŞ İLİŞKİLERİ ÜZERİNE TÜİK VERİLERİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından gerçekleştirilen özel bir çalışma, fertlerin 14 yaş civarındaki dönemlerinde ebeveynlerinin iş ve ekonomik durumunu inceledi ve şu anki durumlarıyla karşılaştırdı.

Araştırmadan elde edilen verilere göre, geçmişte babası işveren veya kendi hesabına çalışan fertlerin oranı yüzde 14,5 olarak belirlendi. Bu fertlerin yüzde 39,2'si şu an ücretli, maaşlı veya yevmiyeli çalışırken, yüzde 14,5'i hala işveren veya kendi hesabına çalışmakta. Ayrıca, geçmişte ücretsiz aile işçisi olarak çalışanların oranı yüzde 5,6 iken, bu dönemde iktisaden faal olmayan fertlerin oranı yüzde 40,6 olarak görüldü.

Ayrıca, maddi durumu çok kötü olan fertlerin yüzde 16,5'i şu an en yüksek gelir grubunda yer alırken, yüzde 25,5'i ise en düşük gelir grubunda bulunuyor. Kendisi 14 yaş civarında ailesinin maddi durumunu "çok iyi" olarak belirtenlerin yüzde 40,6'sı şu an en yüksek gelir grubunda yer alırken, yüzde 7,6'sı en düşük grupta yer alıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu 2

KUŞAKLAR ARASI KONUT SAHİPLİĞİ VE TATİL İMKÂNLARI ÜZERİNE TÜİK VERİLERİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan özel bir çalışma, fertlerin 14 yaş civarındaki dönemlerinde ailelerinin konut sahipliği ve tatil imkânlarını ortaya koydu.

Araştırmadan elde edilen verilere göre, fertlerin 14 yaş civarında iken ailelerinin ev sahibi olma durumuyla şu anki konutlarındaki mülkiyet durumu arasında önemli bir fark bulunmaktadır. Ev sahibi olanların yüzde 57,7'si şu anda oturdukları konutta yine ev sahibi iken, mülkiyet durumu kiracı olanların yüzde 40,0'ı şu anda oturdukları konutun sahibi değil.

Türkiye İstatistik Kurumu 3

Tatil imkânlarına ilişkin verilere göre, fertlerin 14 yaş civarında iken tatil masrafını karşılayamayan hanelerin yüzde 69,1'i, şu anki haneleri ile de bu masrafı karşılayamamaktadır. Ayrıca, hanelerinden bir haftalık tatil masrafını karşılayabilen fertlerin yüzde 59,6'sı, şu anki haneleri ile de bu masrafı karşılayabilmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu 4

Araştırma ayrıca, fertlerin 14 yaş civarında iken hanelerinde yaşayan bütün çocukların günlük et, tavuk veya balık içeren yemek masrafını karşılayabilme durumunu da inceledi. Buna göre, bu masrafı karşılayabilen fertlerin yüzde 72,4'ü, şu anki haneleri ile bu masrafı iki günde bir karşılayabilmekteyken, yüzde 27,6'sı ise bu masrafı karşılayamamaktadır.

Kaynak: SERHAT AKARSU

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.