SERHAT AKARSU

ADANA (İLKHABER) - CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, faizin %25'e çıkarılması ile işçi çıkarmaların başlaması halinde, yoksulluğun yaygınlaşması ve toplumsal huzursuzluğun da zirve yapabileceğine dikkat çekti.

Gürer, AKP iktidarının 22 yılda sürekli değişen politika ve çözüm vaatlerinin ülkeyi sorundan soruna sürüklediğini belirtti.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Müslüman için faiz haram diye Nas’ı işaret eden zihniyet faizi adeta zıplattı. Nas, Nas söylemlerinin savunucuları bu seferde ekonomik sorunların aşılması için faize sarıldı. Faiz durgunluğa yol açarsa, yeni işsizler ordusuna katılanların sayısında da artış olabileceği yönünde kaygıları tetikliyor. Çalışanların da işinden olma korkusu depreşti. Bu bağlamda çalışanlara güvence verip işten çıkarmalar önlenmelidir” dedi.

Faiz artışı işsizliği tetiklerse, iş kötü

Sinop’ta Togg’un ilk şarj istasyonu kuruldu Sinop’ta Togg’un ilk şarj istasyonu kuruldu

TÜİK verilerine göre, herhangi bir işte çalışmayan ve son dört haftada iş aradığını belirtenlerin işsiz sayıldığı tanıma göre 3 milyon 337 bin kişi olarak açıklanan işsizlerin gerçek sayısının haziranda yeniden 9 milyonu geçtiğini belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “İşsiz ve iş bulsa hemen başlayabilecek durumda olduğu halde iş bulma umudu olmadığı ya da son dört hafta içinde iş arama kanallarından birine başvurmayan 3 milyon 485 bin kişi ile istihdamda gibi gözüken ancak çok kısa süreli çalıştığı için daha uzun süre çalışabilecek yeni bir iş arayan 2 milyon 411 bin kişilik zamana bağlı eksik istihdamdakiler de dikkate alındığında gerçek işsiz sayısının 9 milyon 233 bine kadar yükseldiği bir dönemde yeni işsizliklerin oluşmasını iktidar seyretmemeli ve bu konuda önlemlerini de bir an önce açıklamalıdır” dedi.

Gerçek işsiz sayısı 9 milyonu geçti

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, “Gerçek işsiz sayısı geçen yılın haziran ayında 7 milyon 641 bin, bu yılın mayıs ayında ise 8 milyon 563 bin kişi olarak hesaplandı. Gerçek işsizlik oranı ise yüzde 24,2 ile hem geçen yılın haziran ayındaki yüzde 20,6’dan hem de bu yılın mayıs ayındaki yüzde 22,5 oranının oldukça üzerinde seyrettiği görüldü. Haziranda resmi işsizlik oranı ise yüzde 9,6 oldu. Bu veriler faizin % 25’e çıkmasından öncesine ait. Faiz kararı ile ortaya çıkacak durgunluk iş yerlerinden işten çıkarmaların ortaya çıkmasına neden olursa yoksulluğa yeni işsizlerin varlığı da eklenecek. Bu bağlamda oluşabilecek durgunluk ile işten çıkarmaları önleyecek bir düzenleme olmazsa bozulan dengelerde yeni kaymaların ortaya çıkacağı unutulmamalıdır. Bu süreç doğru yönetilmezse yeni savrulmaların yaşanması da olasıdır. Ekonomik kriz aslanın ağzındaki ekmeği midesine indirmesine, bu nedenle ekmeğe ulaşımın da daha zorlaşmasına yol açmıştır” dedi.

İstihdam da kayıt dışı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TÜİK'in 2023 yılının ikinci çeyreğinde istihdamdaki 31 milyon 507 bin kişinin 8 milyon 391 bininin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı olmadığını ve istihdamdakilerin yüzde 26,6'sının kayıt dışı çalışıyor ya da çalıştırılıyor olmasının da önemli bir risk yaratığını işaret ederek, sektörel olarak bakıldığında kayıt dışının büyük bölümü tarım sektöründen kaynaklandığını da vurgu yaptı.

Tarımda çalışan 4 milyon 690 bin kişinin yüzde 80,7'sinin (3 milyon 768 bin kişi) herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı bulunmadığını ve Tarımda ücretli çalışanların yüzde 75'inin, işverenlerin yüzde 52,3'ünün, kendi hesabına çalışanların yüzde 72,9'unun, ücretsiz aile işçilerinin ise yüzde 91,7'sinin sosyal güvenliğinin bulunmamasını başlı başına bir sorun olduğunu belirtti.