İBRAHİM BAYSAL

(İLKHABER) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, 2023 yılı Eylül ayında hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde güven endekslerinde dalgalanma yaşandı.

Hizmet sektöründe güven azaldı

Hizmet sektöründe mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre %2,0 oranında azalarak 113,0 değerini aldı. Bu durum, hizmet sektörünün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğinin azaldığını gösteriyor. 

Hizmet sektöründe endeksteki düşüş, özellikle turizm ve konaklama sektöründeki olumsuz gelişmelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Perakende ticaret sektöründe güven arttı

Perakende ticaret sektöründe mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre %3,0 oranında artarak 117,7 değerini aldı. Bu durum, perakende ticaret sektörünün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğinin arttığını gösteriyor.

Perakende ticaret sektöründe endeksteki artış, özellikle gıda ve içecek sektöründeki olumlu gelişmelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

İnşaat sektöründe güven arttı

İnşaat sektöründe mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre %1,0 oranında artarak 88,3 değerini aldı. Bu durum, inşaat sektörünün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğinin arttığını gösteriyor.

Batı Akdeniz'in başarılı ihracatçıları ödüllendirildi Batı Akdeniz'in başarılı ihracatçıları ödüllendirildi

İnşaat sektöründe endeksteki artış, özellikle konut sektöründeki olumlu gelişmelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksleri, Eylül 2023
tüik-5

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksleri ve değişim oranları, Eylül 2023
tüik2

Güven endeksleri nedir?

Güven endeksleri, bir ülkenin ekonomik durumunu ve iş dünyasının beklentilerini ölçmek için kullanılan önemli bir göstergedir. Güven endeksleri, 0-200 aralığında değer alabilir. Endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini göstermektedir.

Güven endeksleri neden önemlidir?

Güven endeksleri, bir ülkenin ekonomik büyümesini ve iş dünyasının yatırım kararlarını etkileyen önemli bir faktördür. Güven endekslerinin yüksek olması, sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğinin arttığını ve bu durumun ekonomik büyümeye olumlu katkıda bulunacağını gösterir. Güven endekslerinin düşük olması ise sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin kötümserliğinin arttığını ve bu durumun ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğini gösterir.