TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

#Mersin

İLKHABER-Gazetesi - Mersin haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Mersin haber sayfasında canlı gelişmelere ulaşabilirsiniz.

Serdar Soydan, Mersin'in güzelliklerini ve ihtiyaçlarını iyi biliyoruz Haber

Serdar Soydan, Mersin'in güzelliklerini ve ihtiyaçlarını iyi biliyoruz

Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Soydan, Mezitli Seçim Ofisi Açılışı’nda yaptığı konuşmada, "Her koşulda yanımızda olduğunuz için her birinize teşekkür ediyoruz. Biz hep birlikte büyük Türk milletiyiz. 31 Mart’ta Mezitli ve Mersin’in geleceği açısından sandık başına gidip oylarımızı kullanacağız. Bizim derdimiz hizmet. Çünkü biz bu şehre, bu ülkeye aşığız. İnşallah çocuklarımızın da mutlu bir ortamda yaşayacağı tüm belediye başkan adaylarımızla bu şehre projeler üreteceğiz. Biz Mersin’i tanıyoruz. Her sokağını, her köyünü karış karış biliyoruz. Bu şehrin güzelliklerini de ihtiyaçlarını da çok iyi biliyoruz. Göreve geldiğimizde Mersin, 321 kilometrelik sahil şeridi, tarihi, turizmi, sanayisi, tarımı, doğası, insanıyla dünyada parmakla gösterilecek ilk 5 şehir içinde yer alacaktır" diye konuştu. "Battı çıktılar, ivedilikle bitmelidir" Mersin'de kamuoyu yoklaması yaparak kentin sorunlarını dinlediklerini anlatan Soydan, "Maalesef bu yüzyılda sonuç ulaşım ve trafik sorunu olarak karşımıza çıktı. Çocuklarımızı okula götürürken, işe giderken saatlerimiz yollarda heba oluyor. Ulaşım master planında yer alan battı çıktıların 5 yıllık dönemde ivedilikle bitirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Siyasi ve dünya görüşü her ne olursa olsun 7’den 77’ye tüm Mersinli hemşerilerimizi kucaklayıp, bir olup, bu zamana kadar bu şehirde yapılmayan, gelmeyen hizmetleri Cumhur İttifakı kadroları ile birlikte yapmak adına yola çıktık" ifadelerini kullandı. "Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyoruz" Vatandaşlardan gelen ikinci şikâyetin içme suyu olduğunu belirten Soydan, "Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyoruz. Göreve gelir gelmez içme suyu sorununu çözeceğimizi söylüyoruz. Kötü bir şey söylemiyoruz. Taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun diyoruz. Ancak Mersin artık hizmet görmek zorundadır. Bu projeleri Cumhur İttifakı yapar. Bu irade ve güç bizde var. İlçe belediyeleri, büyükşehir belediyesi ve merkezi hükümetin de desteği ile mega projelerimizi hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu. "Projelerimizle geliyoruz" "Su sorununu da, ulaşım sorununu da biz çözeriz" diyen Soydan şunları kaydetti: “Biz projelerimizle geliyoruz. Sosyal belediyeciliği de sonuna kadar biz yaparız. Sizlerden aldığımız destekle 31 Mart’tan sonra tüm ilçelerimiz, büyükşehir belediyemiz ve Cumhur İttifakı’nın kadroları ile çocuklarımızın mutlu yaşayacağı çok daha güzel bir Mersin sabahına uyanacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

Akdeniz kıyılarını denizanaları bastı: Kızkalesi sahiline yüzlercesi vurdu Video Galeri

Akdeniz kıyılarını denizanaları bastı: Kızkalesi sahiline yüzlercesi vurdu

Türkiye'nin tatil merkezlerinden Akdeniz'e 321 kilometre kıyısı bulunan Mersin’de sahil kenarları denizanasıyla doldu. Bölgenin gözde mekanı Kızkalesi sahilinde kıyıya vuran yüzlerce denizanası dikkat çekerken, vatandaşlar da şaşırarak panik oldu. Önemli turizm merkezlerinden Mersin’de zehirli iğneleri bulunan denizanası kabusu yaşanmaya başladı. Son günlerde dalgalarla birlikte sahil kenarlarında görülmeye başlanan denizanaları yoğunlaştı. Özellikler Erdemli ilçesinde yer alan turizmin göz bebeği Kızkalesi’nin sahillerine kadar gelen yüzlerce denizanası dikkat çekti. Son 2 günde yüzlerce denizanası kıyıya vururken, güneşli havayı fırsat bulan vatandaşlar gördükleri manzara karşısında şaşırdı. Bazı vatandaşlar bölgede yürüyüş yaparken, bazıları da kıyıya vuran denizanalarını dikkate almadan yüzdü. Denizanalarının çoğaldığına dikkat çeken Fen Bilimleri Öğretmeni Kemal Bahar, "Bu durum küresel iklim değişikliğinin bir belirtisi. Gün geçtikçe çevre sorunlarının artmasıyla yaşanan sıcaklıktan karşımıza çıkıyor. Bu da olumsuz bir durum olarak görünüyor" dedi. Malatya'dan gelen İlginay Öztürk ise, "Her yıl Mersin'e tatile geliyorum. Bu sene de depremzede olarak kaldık. Denizimiz çok güzeldi ama bugün denizanalarını görünce panik yaptık. İnşallah bir şeyin habercisi değildir" diye konuştu. Mardin'den gezmeye gelen Fırat Fırat da denizanalarını Kızkalesi bölgesinde yoğun olarak görüp şaşırdıklarını söyledi.

Soydan: Büyük bir irade ve güçle, projelerimizle geliyoruz Haber

Soydan: Büyük bir irade ve güçle, projelerimizle geliyoruz

Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Soydan, Mezitli Seçim Ofisi Açılışı’nda yaptığı konuşmada, "Her koşulda yanımızda olduğunuz için her birinize teşekkür ediyoruz. Biz hep birlikte büyük Türk milletiyiz. 31 Mart’ta Mezitli ve Mersin’in geleceği açısından sandık başına gidip oylarımızı kullanacağız. Bizim derdimiz hizmet. Çünkü biz bu şehre, bu ülkeye aşığız. İnşallah çocuklarımızın da mutlu bir ortamda yaşayacağı tüm belediye başkan adaylarımızla bu şehre projeler üreteceğiz. Biz Mersin’i tanıyoruz. Her sokağını, her köyünü karış karış biliyoruz. Bu şehrin güzelliklerini de ihtiyaçlarını da çok iyi biliyoruz. Göreve geldiğimizde Mersin, 321 kilometrelik sahil şeridi, tarihi, turizmi, sanayisi, tarımı, doğası, insanıyla dünyada parmakla gösterilecek ilk 5 şehir içinde yer alacaktır" diye konuştu. "Battı çıktılar, ivedilikle bitmelidir" Mersin'de kamuoyu yoklaması yaparak kentin sorunlarını dinlediklerini anlatan Soydan, "Maalesef bu yüzyılda sonuç ulaşım ve trafik sorunu olarak karşımıza çıktı. Çocuklarımızı okula götürürken, işe giderken saatlerimiz yollarda heba oluyor. Ulaşım master planında yer alan battı çıktıların 5 yıllık dönemde ivedilikle bitirilmesi gerektiğini söylüyoruz. Siyasi ve dünya görüşü her ne olursa olsun 7’den 77’ye tüm Mersinli hemşerilerimizi kucaklayıp, bir olup, bu zamana kadar bu şehirde yapılmayan, gelmeyen hizmetleri Cumhur İttifakı kadroları ile birlikte yapmak adına yola çıktık" ifadelerini kullandı. "Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyoruz" Vatandaşlardan gelen ikinci şikayetin içme suyu olduğunu belirten Soydan, "Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyoruz. Göreve gelir gelmez içme suyu sorununu çözeceğimizi söylüyoruz. Kötü bir şey söylemiyoruz. Taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun diyoruz. Ancak Mersin artık hizmet görmek zorundadır. Bu projeleri Cumhur İttifakı yapar. Bu irade ve güç bizde var. İlçe belediyeleri, büyükşehir belediyesi ve merkezi hükümetin de desteği ile mega projelerimizi hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu. "Projelerimizle geliyoruz" "Su sorununu da, ulaşım sorununu da biz çözeriz" diyen Soydan şunları kaydetti: “Biz projelerimizle geliyoruz. Sosyal belediyeciliği de sonuna kadar biz yaparız. Sizlerden aldığımız destekle 31 Mart’tan sonra tüm ilçelerimiz, büyükşehir belediyemiz ve Cumhur İttifakı’nın kadroları ile çocuklarımızın mutlu yaşayacağı çok daha güzel bir Mersin sabahına uyanacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

Mersin'deki kıraathanede satılan tespihler, ustaları ve meraklıları buluşturuyor Haber

Mersin'deki kıraathanede satılan tespihler, ustaları ve meraklıları buluşturuyor

Elazığ'dan 1960'ta ailesiyle Mersin'e göç eden Fazlı Kaya (79), kentte uzun yıllar çeşitli meslek gruplarında çalışarak yaşamını sürdürdü.İlerleyen yıllarda hem iş kurmak hem de kendisi gibi tespih meraklısı olanları bir araya getirmek isteyen Kaya, kıraathane açmaya karar verdi.Kaya'nın 1999'da Akdeniz ilçesi Cami Şerif Mahallesi'nde açtığı kıraathaneye iki arkadaşı tarafından tespih satışı yapacakları tezgâhlar kuruldu.Yıllar geçtikçe başka kişilerin de sokağında ürünlerini sergilemeye başladığı kıraathane, tespih meraklılarının buluşma adresi oldu.Daha sonraki senelerde farklı şehirlerde yaşayanların da tezgâh açmak için başvurduğu kıraathane, uzun yıllardır tespih ustalarını ve tutkunlarını ağırlıyor.Her hafta perşembe günü farklı kentlerden gelen ustalar, hem kıraathanenin içinde hem de dükkânın bulunduğu sokakta tezgâhlarını kurarak ürünlerini sergiliyor. Adeta "Tespih Çarşısı’na dönüşen kıraathanede, kehribar, toz, kuka, oltu, sıkma, zar gibi çok sayıda çeşit yer alıyor. Her bütçeye uygun çeşidin olduğu tezgâhları inceleyenler, koleksiyonuna yeni bir tespih ekleme imkânı buluyor.Yaz sezonunda yurt dışından kente gelen turistler de kıraathaneye uğrayarak alışveriş yapıyor. "Tespih dendiği zaman akla burası geliyor" Fazlı Kaya,  tutkusu sayesinde açtığı kıraathanesinde uzun yıllardır tespih meraklılarını ağırladığını söyledi. Tespih kültürünü yaşatmaya çalıştığını anlatan Kaya, şöyle konuştu: "Mersin'de tespih denildiği zaman akla burası geliyor. Kıraathaneyi açtığım günden beri tespih kültürü burada yaşamaya devam ediyor. Yaz aylarında yurt dışından kente gelen turistler, Osmanlı tespihleri için buraya uğruyor. Her gün sabah erkenden dükkânıma geliyor, çayımı demliyorum. Arkadaşlara çay veriyorum. Onlar da ben de mutluyum. Son nefesime kadar hayatım burada geçecek. Bu işin Mersin'de sürekli olarak devam etmesini istiyorum."  "Bir daire fiyatına kadar tespih var" Adana'dan gelerek kıraathanede tezgâh açan tespih ustası Ömer İnal da kıraathanenin buluşma noktaları olduğunu belirtti.Yaklaşık 15 yıldır farklı şehirleri gezdiğini belirten İnal, "Konya, Ankara ve İzmir başta olmak üzere birçok şehre gidiyoruz. Diyar diyar geziyoruz. Bu kıraathane 25 yıldır var. Hemen hemen her hafta perşembe günü buradayız. Bir daire fiyatına kadar tespih var." ifadelerini kullandı.Kahramanmaraş'tan gelen ustalardan Şükrü Çul, ürünlerini satmak için her hafta kıraathanede yerini aldığını anlattı. Müşterilerden Halis Kayacan ise kıraathanede birbirinden kıymetli tespihlerin olduğunu vurguladı. Bir tespih tutkunu olarak tezgâhlarda gezerken büyük keyif aldığını belirten Kayacan, şunları kaydetti: "Yaklaşık 15 yıldır tespih pazarının müdavimiyim. Her perşembe günü buraya geliyorum. Burada büyük bir hareketlilik var. Tespih çekme kültürü, Türk milletinin mayasında var. Benim 100 tespihim var. Koleksiyon yapıyorum. Pazara her geldiğim de tespih alırım. Buraya Türkiye'nin her vilayetinden insan geliyor."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.