İBRAHİM BAYSAL

ADANA (İLKHABER)- Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Hemşireler Haftası etkinliğinde hemşireler depremin ilk haftalarında hastanede tanık oldukları olayları ve deneyimlerini paylaştı. Düzenlenen etkinlikte hemşirelerin deprem deneyimleri dinleyenleri duygulandırdı.

Adana Şehir Hastanesi’nde Şehir Hastanesi’nin Konferans Salonu’nda Hemşireler Haftası etkinliği düzenlendi. Yapılan etkinliğe Adana İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halil Nacar, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ali Tanju Altunsoy, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Nigar Dal, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Sapmaz, Adana Şehir Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Özgür Kara, Başhekim Yardımcıları, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Yasemin Kılkış ve Müdür Yardımcıları, Yüreğir Devlet Hastanesi yöneticileri, doktorlar ve hemşireler katıldı.

Hemşeriler Haftası etkinliğinin açılışında konuşan Adana İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Halil Nacar, “Hemşirelerimiz sağlık dünyasında çok önem arz etmektedir. Bunu özellikle deprem felaketinde de daha fazla anlaşıldığını söyleyebiliriz.” dedi. Adana Şehir Hastanesi Başhekim Vekili Dr. Özgür Kara ise, “Her zaman büyük bir özveriyle çalışan hemşirelerimiz, depremde de hayranlık uyandıran bir çaba içinde insanların hayatını kurtarmak için çok fazla emek harcadı. Bu yüzden bu etkinlik kapsamında tüm hemşirelerimize, zorlu mesleklerini icra ederken gösterdikleri çaba için teşekkür ediyorum.” dedi

MESLEK HAYATINDA 30 YILINI DOLDURANLARA PLAKET

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Yasemin Kılkış ise açılış konuşmasında “Hemşireler her zaman beraberlik ruhu içerisinde, bilimin öncülüğünde birikim ve tecrübelerinden de yola çıkarak sevgi ve merhametle görevlerini yapmaktalar. Depremde de bunu gösterdiler” dedi ve hemşirelere, görevlerini yaparken sergiledikleri özveri için teşekkür etti. Yenidoğan Yoğunbakım Hemşiresi Figen Şengül, Acil Servis Sorumlu Hemşiresi Rukiye Demirci, Beyin ve Sinir Cerrahisi-1 Sorumlu Hemşiresi Mevlüt Demir ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Sorumlu Hemşiresi Neşe Saymaz da depremin ilk haftasından itibaren görev yerlerinde yaşadıkları olaylardan ilginç anekdotlar aktardı. Sorumlu hemşirelerin deprem günlerine ilişkin deneyimlerini anlatırken, kimi zaman salondakiler gözyaşlarını tutamadı. Konuşmaların ardından, mesleklerinde 30 yılını dolduran hemşirelere plaketleri verildi.

MİTOLOJİK KARAKTERLER SAHNEDE

Meditasyon yapmak için nedenler saymakla bitmez Meditasyon yapmak için nedenler saymakla bitmez

Etkinlikte daha sonra Adana Şehir Hastanesi Rekreasyon Birimi’nin, Sosyal Hizmetler Uzmanı Burçin Saliver organizasyonuyla hazırladığı tiyatro gösterisi ve müzik dinletisi sahnelendi. Tiyatro gösterisinde, mitolojik kahramanlar üzerinden depremle ilgili mesajlar verildi. Müzik dinletisinde ise hemşirelerden ve idari personelden oluşan koro, depremi anlatan videoların eşliğinde şarkılar seslendirdi. Konferans Salonu’ndaki etkinliğin ardından, hemşire Saniye Koçak’ın karakalem insan portresi çalışmalarından oluşan resim sergisi açıldı.