Nilgün Taze

(İLK HABER)- Son zamanlarda popüler olan asit serumlara rağbet oldukça fazla. Reçetesiz satılan retinol ürünlerinin popüler olmasının iyi bir nedeni var. Akneyi kontrol altına almak ve yaşlanma belirtilerini hafifletmek.

Yaşlanma belirtilerine karşı koymak veya sivilceleri tedavi etmek için yavaş başlamak ve sabırlı olmak gerektiğini söyleyen Dermatolog "İnce çizgileri ve büyük gözenekleri azaltmak, cilt dokusunu iyileştirmek ve cilt tonunu eşitlemek için mükemmeller" dedi.

Ancak bunların kullanımı da zor olabilir. Retinol ürünleri pek çok farklı marka tarafından üretilmekte, çok sayıda formülasyona sahiptir ve tahriş edici olabileceğinden özellikle ilk başta dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

61b56d6076b097fe946281335cd37f31

Cilt hücresini yeniler

Retinol cildi çeşitli şekillerde etkiler. Manhattan Beach, Kaliforniya'da kozmetik dermatolog olan Dr. Divya Shokeen, cilt hücresi yenilenmesini artırdığını ve bunun da "doğal bir pul pul dökülmeye neden olduğunu" söyledi. Bu, sivilceleri tedavi edebilen ve gelecekteki sivilceleri önleyebilen tıkanmış gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.

 

Araştırmalar retinol kullanımının yaşlanmayı geciktirdiğini söylüyor

2015 yılında yapılan bir klinik araştırma, 40 ila 55 yaşları arasındaki kadınların bir yıl boyunca her gün bir retinol ürünü kullandığında, kaz ayağı görünümünü yüzde 44 ve ciltteki renk değişikliğini yüzde 84 oranında azalttığını söyledi.

 2009'da yapılan başka bir klinik araştırma, 40 ila 60 yaşlarındaki kadınlarda 26 haftalık bir süre boyunca günlük retinol kremi kullanımının ince ve derin kırışıklıkların görünümünü azalttığını bildirdi.

retinol

Hamileler ve egzama sorunu yaşayanlar dikkat!

Bir retinol ürününü hemen hemen her eczane veya mağazadan alabilseniz de, Dr. Shokeen, özellikle emziriyorsanız veya egzama gibi bir cilt rahatsızlığınız varsa, retinolün sizin için uygun olduğundan emin olmak için öncelikle bir dermatoloğa danışmanız gerektiğini söyledi.

Saç Güzelliğinin Sırrı: Biberiye Saç Güzelliğinin Sırrı: Biberiye

Retinoller ne zaman ve nasıl kullanılır?

Her şeyden önce uzmanlar yavaş başlamanızı ve sabırlı olmanızı söyledi.

Dr. Garshick, "Retinollerin etkili olmaya başlaması iki ila üç ay sürebilir ve faydaları altı ay boyunca artmaya devam edebilir" dedi. Düşük konsantrasyonlu retinollerle  başlamanız daha da uzun sürebilir, diye ekledi.

Kullanmadan önce kolunuzda deneyin

Bir ürünün içindeki hiçbir bileşene alerjiniz olmadığından emin olmak için Dr. Shokeen, önce ürünü kolunuzun iç kısmındaki küçük bir deri parçasına sürmenizi önerdi. Eğer cilt dakikalar veya saatler içinde kırmızılaşmaz, kaşınmaz veya şişmezse başka bir yerde kullanmaya başlayabilirsiniz dedi.

Dr. Garshick, cildin alışması için ürünün ilk iki hafta boyunca haftada bir veya iki kez kullanılmasını ve daima daima geceleri uygulanmasını tavsiye etti. "Cildiniz çok kızarmaya ve tahriş olmaya başlarsa, yanıyor veya batıyormuş gibi hissediyorsanız veya çok fazla kaşınıyorsanız" geçici bir ara verme zamanıdır, dedi hassas hale getirebileceğinden gün boyunca güneş koruyucu kullanmak her zaman akıllıca olacaktır.

Retinol kullanımı sonrası sivilce çıkması normal mi?

Dr. Mitchell, aknesi olan bazı kişilerde ilk kez retinol kullanmaya başladıklarında başlangıçta daha fazla sivilce çıkabileceğini, ancak bu alevlenmelerin genellikle kısa olduğunu ve cildin kısa sürede iyileştiğini söyledi.

"Cildiniz daha iyi görünmeye başlamadan önce daha kötü görünebilir, bu yüzden cesaretinizi kırmamaya çalışın" dedi.

retinol (1)