NİLGÜN TAZE

ADANA (İLKHABER)- Birleşik Kamu-İş'in içerisinde yer aldığı Kamu Konfederasyonları Platformu, 2024/2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme zamlarını protesto etti.

Ankara Ulus'ta bulunan Atatürk Heykeli önünde bir araya gelen Kamu Konfederasyonları Platformu üyeleri, "Toplu Sözleşme Orta Oyununda Perde Kapandı" pankartı arkasında "Açlık-Yoksulluk Kader Değildir", "Ücretli Köle Olmayacağız", "Güvenceli İş İnsanca Yaşam İstiyoruz", "Susma, Sustukça Sıra Sana Gelecek", "İnsanca yaşamak istiyoruz" sloganları atarak Hakem Kurulu'nun onayladığı zamlara tepki gösterdiler.

IMG_4346

Eyleme, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, MYK üyeleri Özgür Aras, Şükrü Balun, Hasan Kütük, Ahmet Kürtül, Mücahit Dede, Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Mücahit Dede, Eğitim-İş Genel Sekreteri Cengiz Sarıyer, Büro-İş Genel Mali Sekreteri Binali Keskin, bağlı sendikaların MYK üyeleri, şube başkanları, üyelerimiz ve Kamu Konfederasyonları Platformu yöneticileri ve üyeleri katıldılar.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş'in Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ, yaptığı açıklamada, "Hakem Kurulu'nun onayladığı zamlar, kamu emekçilerinin taleplerini karşılamıyor. Bu zamlar, enflasyon karşısında eriyecek ve kamu emekçilerini daha da fakirleştirecek. Bu zamlar kabul edilemez" dedi.

İzmir’deki konteyner kentin kapanma kararına depremzedelerden tepki İzmir’deki konteyner kentin kapanma kararına depremzedelerden tepki

Yeşildağ, "Kamu emekçileri, artan enflasyon karşısında geçim sıkıntısı yaşıyor. Emeklilerin maaşları, açlık sınırının altında. Kamu emekçileri, insanca yaşamak istiyor. Bu zamlar, kamu emekçilerinin taleplerini karşılamıyor" diye konuştu.

Yeşildağ, "Kamu emekçileri, bu zamları kabul etmeyecek. Kamu emekçileri, daha iyi bir yaşam için mücadele etmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.