Adana’da uzun yıllardan beri yapılmayı bekleyen bugüne kadar gelen hiçbir yönetimin yanaşmadığı Yeşiloba’dan Küçük Dikili’ye giden DSİ’ye ait sulama kanalı kenarında kalan yol için vatandaşlar ve mahalle muhtarları Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a çağrı yaparak bu yolun yapılmasını istedi.

Sarıçam’da korkutan manzara Sarıçam’da korkutan manzara

Adana’da son dönemde kent içi trafiğin rahatlaması için önemli çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardandan projeler trafiği büyük ölçüde rahatlattı.  Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan alt geçitler özellikle trafiğin rahatlamasına büyük katkı koydu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın yaptığı bu çalışmaların başarılı sonuç verdiğini gören kentin batısında ikamet eden vatandaşlar, Yeşiloba’dan Küçük Dikili’ye giden DSİ’ye ait sulama kanalı kenarında kalan yol olarak görünen alan içinde çalışma yapılmasını istedi. 

KÖPRÜDEN DÖNÜYORLAR

Yeşiloba’dan Küçük Dikili’ye giden DSİ’ye ait sulama kanalı kenarında kalan yol Kanal Kıyı Boyu’nun devamını getirecek bir yol olarak görünüyor. Bu yol 30 yıldır yapılmayı bekliyor. Set üzerinden Yeşiloba Mahallesi’ne kadar gelen vatandaşlar bu yolun devamının kapalı olması nedeniyle Yeşiloba Köprüsü’nden dönerek kanalın karşısında ki yola girmek zorunda kalıyor. 

Kangren haline gelen yolu kim açacak (8)

ÇİFT ŞERİTLİ KULLANILAN YOL

Burada yol dar olmasına rağmen, sürücüler gidiş geliş olarak kanalın diğer kenarında kalan bu yolu kullanmak zorunda kalıyor. Mahallilerin araçlarını yola park etmeleri ile çift yönlü yoldan ilerlemek güçleşiyor. Trafik kazalarına davetiye çıkartan yol artık artan araç sayısının artmasıyla trafiği kaldırmıyor. Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar yolun karşı tarafının da temizlenerek asfaltlanıp trafiğe açılması talep etti.

Kangren haline gelen yolu kim açacak (6)

MUHABİRİMİZ GÖRÜNTÜLEDİ

Muhabirimiz vatandaşların yol yapılmasını istedikleri alana giderek buranın son durumunu fotoğrafladı. Yol yapılması istenen alana molozların döküldüğü görüldü. Yıkılan binaların molozları ile kaplı olan alanın Yeşiloba Mahallesi kısmında birde çöplerin dökülmüş olduğu görüldü. Moloz ve çöplerle kaplı alanın Küçük Dikili Mahallesi kısmında ise yine molozlar bulunuyor. Bu molozlar bazı noktalarda iş makineleri aracılığıyla düzeltiymiş ve yol şeklini almış durumda. 

ERÇEL: YILLARDAN BERİ VAR OLAN SORUN

Küçük Dikili ve Yeşiloba mahallesinde ikamet eden ve bu yolun yapılmasını isteyen vatandaşlar yaşadıkları sorunları anlattı.  Mahalle sakinlerinden Serdar Erçel, “Yıllardan beri bu yolun açılmasını istiyoruz. Ancak kimse bu güne kadar bu isteğimize yanıt vermedi. Hep yol kolay yaparız diyip geçiştirdiler. Ama şimdi kentte bulvarlar yollar açılmaya başlandı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı güzel işler yapmaya başladı. Mahallemizin yolunu açarsa insanlar rahat bir nefes alır. Küçük Dikili’den Real’e gideceğimiz zaman kanalın üzerindeki küçük bir yolu çift yön olarak kullanmak zorunda kalıyoruz” dedi. 

Kangren haline gelen yolu kim açacak (3)

ERÇEL: KAZALAR OLUYOR

Kazaların olduğunu dile getiren Erçel, “Burada kazalar yaşanıyor. Yollar zaten çok bozuk. Kullandığımız bu yolun sulama kanalının diğer tarafındaki yeri açarlarsa herkes rahat bir nefes alır. Buralara apartmanlar yapılıyor. Ama doğru düzgün bir yol bile yok. Lüks apartmanların olduğu yerde yolun olmaması garip. Gerçekten bu apartmanlar yapılacağı zaman yolu açarlar diye sevinmiştik. Ancak şuana kadar açılmadı. Aslında yapılacak çokta bir şey yok. Sadece dökülen molozlar düzeltilip üzerine asfalt dökülmesi gerekli. Yapılacak bu çalmayla yol kullanıma açılabilir” ifadelerini kullandı. 

Kangren haline gelen yolu kim açacak (1)

KÖSE: YOL YAPILIRSA HERKES RAHATLAR

Muzaffer Köse isimli vatandaş da yolun yapılmasının herkesi rahatlatacağına dikkat çekerek, “Bu yolun yapılmasını herkes istiyor. Muhtarlara gidip bildiriyorlar. Muhtarlar belediyeye bildiriyor fakat bu güne kadar kimse bu yolu yapma gereği duymadı. İnsanlar küçük çift şeritli bile diyemeyeceğimiz yolu kullanmak zorunda kalıyor. Bu yolu 8-10 mahallenin insanları kullanıyor. Gerçekten kanalın kenarında ki diğer yolun bir an evvel açılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

GEZER: UZUN YILLARDIR BÖYLE DURUYOR

Küçük Dikili Kavaklı Mahalle Muhtarı Ercan Gezer, Yeşiloba’dan Küçük Dikili’ye doğru giden yolun uzun yıllardan beri bu halde atıl bir şekilde durduğunu söyledi. 5 tane mahallenin muhtarı bir araya gelip belediyeye giderek bu durumu bildirdiklerini anlatan Gezer, “Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a defalarca gittik. Yol müdürü ile birlikte bize defalarca söz verdi. 2 ay sonra yolu yapıp açacağız dediler. Bizlerde vatandaşlara bunu deklare ettik fakat açılmadı. Mahalleliden özür dilemek zorunda kaldık. Ben sosyal medya hesabımdan özür paylaşımı yaptım. Çünkü başkanın adına halka söz verdim. Halkın bize olan tepkilerini özürle dindirmeye çalıştık. Halkın yüzüne bakamaz olduk” diye konuştu.

NE GEREKİYORSA BİZDE YAPALIM

 Belediyenin hafriyat dökmeye devam ettiğini anlatan Gezer, “Hala getirip moloz döküyorlar. Bu hafriyatları dökerek biz bu yolu yapacağız görüntüsü veriyorlar. Ama hala yapılan bir şey yok ortada. Evsel atıklarda var. Burası şantiyeye dönmüş durumda. Çöpleri molozlarla birlikte mi getiriyorlar vatandaş mı döküyor bilemiyorum ama durum ortada.  Devlet Su İşleri engel oluyor dediler. Devlet Su İşleri'ne gitti. Biz gidip görüştük. Beş tane mahalle muhtarı olarak kesinlikle engel olmadıklarını söylediler. Dediler ki Cumhur İttifakı meclis üyeleri engel oluyor. Onlara tek tek gittik.  Ne gerekirse beraber yapalım diyoruz yeter ki yolumuzu yaptılar” şeklinde konuştu..

Kaynak: HABER MERKEZİ