ADANA(İLKHABER) - Kadirli Eğitim ve Kültür Vakfı (KAVAK) Adana Şube Başkanı Emine Varmış, kız öğrencilerin güvenle üniversite eğitimlerini devam ettirmesi için vakıf olarak Kadirli’ye kız öğrenci yurdu kazandıracaklarını söyledi. Projeyle ilgili çalışmaların tamamlandığını belirten Varmış, Cumhuriyet öğretmeni Fatma Kutlu Köksal Ayvacı’nın ismini taşıyacak yurdun temelini en kısa sürede atacaklarını müjdeledi. 

KAVAK Adana Şubesi tarafından Kadirli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü nedeniyle düzenlenen gece Adana’da yaşayan Kadirlilileri buluşturdu. Seyhan Oteli’nde coşkulu ve yoğun bir katılımla gerçekleştirilen geceye AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin  Kadirli Belediye Başkanı Ömer Tarhan, CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut,  CHP eski Milletvekili Hulusi Güvel, Karaisalı Kaymakamı Melih Aydoğdu, Mustafa Tuncel, Aziz Erbek, Kadirlili bürokratlar, siyasetçiler, Gaziantep, Osmaniye ve Mersin Vakıf temsilcileri, iş dünyasından  önemli isimler katıldı. 

Gecede, Kadirli’nin kısa bir tanıtımı ile KAVAK’ın yaptığı ve yapacağı çalışmalar ile ilgili sunum da yapıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Başkan Emine Varmış, geceyi düzenlemekteki amaçlarının birlik ve beraberliği pekiştirmek, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak olduğunu söyledi. 

KAVAK’ın Kadirli’nin kültürünü korumak ve gelecek nesillere aktarmak gibi önemli bir misyon üstlendiğini belirten Emine Varmış, vakıf yönetimi olarak hedeflerinin oluşturacakları sağlam gelir kaynakları ve fonlarla Kadirli’ye eğitim, kültür-sanat ve sağlık alanlarında hizmet etmek olduğunu ifade etti. 

Depremde çayını alıp dışarı kaçan adam sosyal medyanın gündeminde Depremde çayını alıp dışarı kaçan adam sosyal medyanın gündeminde

YURT, OKUL VE HUZUREVİ

KAVAK Adana Şubesinin projelerinden de bahseden Emine Varmış, vakıf olarak Kadirli’ye kız öğrenci yurdu, okul, huzurevi ve mevcut okullara kütüphane kazandıracaklarının müjdesini verdi. Kadirlili Cumhuriyet öğretmenlerinden Fatma Kutlu Köksal Ayvacı’nın ismini taşıyacak olan kız öğrenci yurduyla ilgili çalışmaların tamamlandığını belirten Başkan Varmış, yurdun temelini yakın zamanda atacaklarını, huzurevi ve okul ile ilgili görüşmelerin ise devam ettiğini dile getirdi. 

BAŞKAN SÖZLÜ’DEN DESTEK SÖZÜ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de KAVAK’ın çalışmalarını takdirle karşıladığını söyledi. Kendisini her zaman Kadirlilere karşı sorumlu hissettiğini belirten Başkan Sözlü KAVAK’ın kız yurdu projesine destek sözü verdi. 

Kadirlililerin Cumhuriyetin temel ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olduğuna dikkati çeken Başkan Sözlü, 

“Hemşeri derneklerinin ötesinde, vakıflaşmış bir yapının disiplinli bir şekilde devam ettiğinin örneğini sergileyen KAVAK’ın Fatma Kutlu Köksal Ayvacı Kız Yurdu son derece kutlu bir proje. Türkiye’de insanların başına ne geldiyse Cumhuriyetin niteliklerine bağlı olmayan, inancımızı istismar ederek gelişigüzel açılan yurtlardan geldi. En acı örneklerinden birini 15 Temmuz Kalkışmasında yaşadık. Çocuklarımızı nasıl devşirdiklerini acı bir şekilde tecrübe ettik. Eğer çocuklarımızın devşirilmesini istemiyorsak, memleket çocuklarının dini inançları istismar edilerek kandırılmasını istemiyorsak KAVAK’ın bu projesi ve buna benzer projelere destek olmak namus ve şeref borcudur.  KAVAK gibi kıymetli, güvenilir bir kurumun önderliğinde, kıymetli bir Cumhuriyet öğretmeninin adının da yaşatılacağı bu yurt 2018’de bitmezse bu topluluğa çok ayıp olur” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından, KAVAK Adana Şubesince Kadirli’deki lise öğrencilerine yönelik düzenlenen  ‘Hayalimdeki Kadirli’ kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri AK Parti Adana Milletvekili Talip Küçükcan tarafından, ‘Hayalimdeki Kadirli’ şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri ise AK Parti Osmaniye Milletvekili Mücahit Durmuşoğlu tarafından verildi. Gecede, KAVAK Genel Merkezinde, Kadirli ve Adana Şubesi’nde görev yapmış başkanlar ile vakfa emeği geçenlere de plaket takdim edildi.