(İLKHABER) - Venedik Havalimanı'nda kalkış için bekleyen bir uçağın olduğu piste, başka bir uçak için iniş izni verildiği ortaya çıktı. Olayın 18 Ekim 2022 günü yaşandığı belirtildi.

Venedik Havalimanı'nda Ryanair Havayollarına ait FR793 Venedik - Londra seferini yapacak olan EI-EBE tescilli Boeing 737 tipi uçak, pistte kalkış için izin beklediği sırada kulede görevli hava trafik kontrolörleri rutin vardiya değişimi yaptı.

Yeni başlayacak vardiyaya gelen kontrolör, kulaklığını yanlış sokete taktı ve kalkış iznini uçağa iletemedi. Sis nedeniyle yatay görüş mesafesi 500 metrenin altına inen havalimanında düşük görüş prosedürü devreye alınmıştı.

Gazze'de 73 basın çalışanı yaşamını yitirdi Gazze'de 73 basın çalışanı yaşamını yitirdi

Tam bu sırada Iberia Havayolları'na ait IB3242 Madrid - Venedik seferini yapan EC-JRE tescilli Airbus 321 tipi uçak da iniş yapmak için son yaklaşmadaydı. Ancak ne Ryanair Havayollarına ait yolcu uçağı kabin ekibine
kalkış izni verilmişti, ne de pistin dolu olduğundan Iberi havayolları'na ait A321 tipi uçağın kabin görevlilerinin haberi vardı.

B737'nin kokpit ekibi, şüphelenerek 121.5 acil durum frekansından mevcut durumunu bildirdi. Iberia A321 bu sırada 500 feet irtifada idi.
B737 kaptanı, "Cevap alamadık, 'B' taksi yolunu kullanarak pistten çıkmak için gaz veriyorum." dedi. Bu sırada devreye girebilen kontrolör, A321'e derhal pisti pas geçmesi talimatı verdi. 

A321 kokpit ekibi soruşturmada, durumu piste 5 mil kala farkettiğini fakat nedenini anlayamadığını aktardı. 0.8 mil mesafe kala pas geçme talimatını alabilen Iberia kokpit ekibinin de sayesinde durum kazasız atlatıldı.

Soruşturmada, vardiyanın optimum olmayan zamanda değiştiği, devir teslim prosedürlerinin geliştirilmesi gerektiği ve kulaklk soketi ile ilgili sorunların ortadan kaldırılması gerektiğine karar verildi.