banner6

Adana ‘tek şişte et pişirme’ rekoru kırdı

Adana ‘tek şişte et pişirme’ rekoru kırdı

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana 3. Lezzet Festivali kapsamında, ‘tek şişte et pişirme’ rekoru kırıldı.

Adana Lezzet Festivali’nin en merak edilen etkinliklerinden olan  ‘tek şişte et pişirme” ile Guinness Rekorlar Kitabı rekoru kırılma denemesi olumlu sonuçlandı. Guinness Rekorlar Kitabı'nda 194,5 metreyle Çin Halk Cumhuriyeti’nin olan rekoru kırmak için Adanalı kebapçı Gül Kıstak kolları sıvadı. Adana'da 3. Lezzet Festivali etkinlikleri kapsamında bu rekor denemesi gerçekleşti. 

YARIM TON ET KULLANILDI

Sabah saatlerinden itibaren hazırlıklara başlayan Gül Kıstak ve ekibi Merkez Park içerisinde 250 metrelik mangal kuruldu. 2,5 metrelik 100 parçadan oluşan mangal üzerine yerleştirilen şişe, yaklaşık yarım ton et takıldı. Eti pişirmek içinde yarım ton kömür kullanıldı. Büyük bir heyecanla önce etin pişirimi yapıldı. Hazırlanan mangalı yüzlerce Adanalı büyük bir heyecanla izledi.

CEPTELEFONLARI İLE GÖRÜNTÜLENDİ

Cep telefonları ile anı ölümsüzleştiren Adanalılar, Seyhan Nehri üzerinde hazırlanan su şovunu izleme fırsatı buldu. İki önemli etkinliği aynı anda izleme şansı bulan Adanalılar, keyifli anlar yaşadı. Etin pişirilmesini Adana Valisi Mahmut Demirtaş Adana Büşükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu üyesi Necdet Ünüvar, Adana İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve çok sayıda kent protokolü izlerken,  Vali Demirtaş’ın zaman zaman etin yanmaması için etleri çevirdiği görüldü. 

ÖLÇÜM YAPILDI

Etlerin pişmesinin ardından metre ile ölçüm yapıldı. Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Temsilcisi ve Resmi Hakemi Şeyda Subaşı Gemici’nin gözetiminde  yapılan ölçümde pişirilen parça et uzunluğunun 233,6 metre olduğu tespit edildi. Mangal başındaki yaklaşık 100 kişilik ekip, rekorun Çin'den alınarak Adana'ya getirildiğinin ilan edilmesiyle büyük sevinç yaşadı.

SERTİFİKA VERİLDİ

Rekor denemesinin başarıyla sonuçlanmasının ardından rekor sertifikası, hakemlik yapan Gemici tarafından Gül Kıstak’a takdim verildi. Rekor denemesinin başarıya ulaşmasının ardından konuşan Kıstak, dünya rekorunu Adana’ya getirmenin haklı gururunu yaşadığını anlattı. Kıstak, bu denemede kendisine destek veren tüm herkese teşekkür etti. Kıstak büyük emek verdiklerini, çok çalıştıklarını ve sonunda rekoru Adana'ya getirdiklerini kaydetti.

DEMİRTAŞ: ADANA OLARAK HEP BİRLİKTE BAŞARDIK

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise, emeği geçenlere teşekkür ederek, " Adana olarak hep birlikte başardık. Bu başarının devamını diliyorum. Tebrik ediyorum., Allah hayırlı uğurlu eylesin." diye konuştu.

ETLER İKRAM EDİLDİ

Konuşmaların ardından mangalda pişirilen etler izleyicilere ikram edildi. Etlerden yemek isteyen vatandaşlar, görevlilerin sırayla kendilerine et vermelerini bekledi. Polis bariyerlerinin olması nedeniyle her hangi bir izdihamın yaşanmadığı görüldü.

                                         

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 22:46

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER