banner6

Bisiklet tutkusu çığ gibi büyüyor

Bisiklet tutkusu çığ gibi büyüyor

ADANA (İLKHABER)-Adana’da bisiklet guruplarına katılan bisikletli sayı her geçen gün artıyor. Bu gurupların arasında çok sayıda bisiklet sürücüsü kadınlarda bulunuyor. Kadınlar Bisikletli Yaşama destek vermeye devam ediyor. 7 yıl önce kurulan Süslü Kadınlar Bisiklet Grubu’nun turlarına herkesin sahip çıktığı dikkatlerden kaçmıyor. 

 Bisiklet kültürünün yaygınlaşması için yoğun çaba harcayan bisiklet grupları, akşam turları, hafta sonu turları, festivaller düzenliyor. “Arabadan in bisiklete bin” sloganını kullanan bisikletli gruplar geçtikleri bölgelerde meraklı gözlerle izleniyor. Adana Bisiklet Spor Kulübü (ABİT) yıllardır her çarşamba akşamı şehir içinde ve pazar günleri ilçelere turlar gerçekleştiriyor. Bu grubun bir özelliği ise, Adana’ya Aladağlar Bisiklet Festivalini kazandırması oldu.. Festival tarihlerinde tüm Türkiye’de bulunan bisiklet severler Adana’da bir araya geliyor.

SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURLARI

Adana’da birde kadınlardan oluşan Süslü Kadınlar Bisiklet Turları düzenleniyor. Kadınların yoğunluklu olarak katıldıkları Süslü Kadınlar Bisiklet Turunun bu yıl 7.’si düzenlendi. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun hikayesi ise 7 yıl önce başladı. İzmirli tarih öğretmeni Sema Gür’ün ‘’kadınlar günlük yaşamda, günlük giysileri ile de bisiklet kullanabilir.’’diyerek yola çıktı. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği Süslü Kadınlar Bisiklet Turlarına her geçen yıl katılım artmaya başladı. 

BİSİKLET SAĞLIK, SPOR, ÇEVRE, TASARRUF VE TURİZM AÇISINDAN ÖNEMLİ

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Üyesi Ezo Üge ile geçtiğimiz haftalarda yaptığımız haberin devamını gerçekleştirdik. Bisiklet kullanıcılarının şehirlerde yaşadıkları sıkıntıları, bisiklet gruplarının durumları ve Süslü Kadınlar Bisiklet Turu hakkında bizlere bilgiler veren Ezo Üge,  öncelikli olarak neden bisikleti tercih ettiklerini anlattı. Kentlerde nüfusun artışı, endüstrileşme ile birlikte çevre sorunlarında ciddi gözlenirken, motorlu araçların çoğalması ile de  trafik çilesi her geçen gün arttığından bahseden Üge, bisikletin sağlık, spor, çevre, tasarruf ve turizm açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu işaret etti. 

ADANA BİSİKLET KULLANIMI İÇİN ÇOK UYGUN BİR KENT

Bisiklet kullanımının artmaya başladığını vurgulayan Ezo Üge, “Coğrafi konum ve ılıman iklimi itibariye Adana bisiklet kullanımı için çok uygun bir kent. Son birkaç yılda bisiklet kullanımı oldukça yaygınlaştı ama  Adana’da bisiklet kültürü zaten vardı. Özellikle eski yerleşim yeri olan Seyhan bölgesinde, gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızın yıllarca ulaşım  aracı olmuştur ve olmaya da  devam ediyor. Bisiklet kültürünün yaygınlaşması adına Adana bisiklet gruplarının üzerine düşeni fazlası ile yaptıklarını görüyoruz.” dedi.

BİSİKLET GURUPLARI TURLARI

Adana’da bisiklet gurupları tarafından akşam turları, hafta sonu turları, festivallerin düzenlendiğini işaret eden Ezo Üge, “Bu ciddi bir emek, özveri. Perşembe Akşamı bisikletçileri (PAB) Tekin Güleken liderliğinde yıllardır her Perşembe akşamı bisiklet turları yapıyor ayrıca hafta sonları Adana Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ABDOST) olarak da hafta sonu şehir içi bisiklet turları düzenleyip Bisikletli Adana için ciddi emek veriyor. Adana Bisiklet Spor Klübü (ABİT) yıllardır her  Çarşamba akşamı şehir içinde ve  Pazar günleri ilçelerimize yaptığı turlarla Adana turizmine nefis katkılar sağlıyor. En önemlisi Aladağlar Bisiklet Festivalini kazandırdı Adana’ya. Tüm Türkiye bisiklet severlerini buluşturan Adana için önemli bir festival oldu.”  şeklinde konuştu.

BİSİKLETLİ YAŞAM

Kadınların da Bisikletli Yaşama muhteşem bir destek vermeye başladığını belirten Ezo Üge, “Bu yıl 7. Yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na kadın, erkek, çocuk herkes sahip çıktı. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun hikayesi 7 yıl önce İzmirli tarih öğretmeni Sema Gür’ün ‘’kadınlar günlük yaşamda, günlük giysileri ile de bisiklet kullanabilir.’’deyip dikkat çekmek için, eğlence amaçlı renkli bir fikirle başladı. Her yıl daha çok kadın sahiplendi, her yıl daha çok bisikletli sahiplendi ve sevgili Pınar Pinzunti dünyaya duyurmamızı sağladı. Bende  2013 yılından beri  Adana’yı tanıtmak üzerine çok etkisi olduğuna inandığım bu turu kızım Kübra Aykın ile beraber rehberlik ediyorum.” diye konuştu. 

DÜNYA’YA YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2019 da tüm Türkiye’de ve Almanya, Hollanda, Meksika, İtalya  ve Kanada  gibi dünyanın bir çok noktasında Bisikletli Yaşam’a dikkat çektiğini işaret eden Ezo Üge, “ Altını çizmeliyim ki en önemlisi  İran’ın başkenti Tahranlı kadınlardı. Baskıcı İran yönetimine karşı duran Tahranlı bisikletli kadınlar muhteşemdi.” ifadelerini kullandı.  

OKULDA BİSİKLET TAKAMI KURULDU

Adana’da bir öğretmenin okulunda bisiklet takımı kurduğunu söyleyen Ezo Üge sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Adana’da birçok çalışkan vefalı ve eğitimin gücüne inanan bir öğretmenimiz var Benya Bakır Şen. Öğretmeni olduğu okulda bisiklet takımı kurdu ve ortaokul öğrencilerine okul bünyesi içinde güvenli bisiklet sürüşü eğitimi veriyor. Ayda bir kaç kez 60 kadar öğrenci ile şehir turu yapıyor. Beni en çok heyecanlandıran bu olay aslında. Çünkü eğitim şart ve bisikletli yaşam bir kültürdür. Okullarda daha çok trafik eğitimine yer vermeliyiz.

KİTLESEL BİR PROBLEM

 Kadınlar için bisikletli ulaşımı değerlendirmek istediğimizde aslında kadın erkek ayrımı göremiyorum problem kitlesel bir problem çünkü. Tüm bisikletliler için bazen kabusa dönebiliyor. Bisiklet Yolu yok ve insanlar kendilerini güvende hissetmiyor,  bisikletli ölümleri çok fazla yaşanıyor. Bisikletliye, bisikletliye uygun olmayan yollara, bisiklet ölümlerine dikkat çekmek Adana’yı bisiklet şehri yapmak için Adana’da ciddi emek ve çalışma var.”

ADANA’YI BİSİKLET KENTİ YAPMAK

Adana’yı bisiklet kenti yapmak için neler yapılması gerektiği konusunda görüşlerini anlatan Ezo Üge, “Peki yeterli mi? Adana’yı bisiklet kenti yapmak için? Tabi hayır. Bisikletli ulaşım için öncelikle bisiklet yolları,  güvenli park yerleri, güvenli ulaşım gerekiyordu ve en önemlisi  "bisikletliye trafikte öncelik" algısını yerleştirmek  gerekiyordu ama gerçekler hiç bir zaman hayal ettiğimiz gibi değildi. Peki neydi bu gerçekler. Yaya ve bisikletlilere hiç saygı yok. Toplu taşıma araçları gibi bir gerçeğimiz “ciddi terör estiriyor ve bisikletlilerin hayatını tehlikeye atıyorlar”


İŞGALLER

Esnaf tarafından işgal edilen  kaldırımlarımız. Sadece bu kaldırımlara bisikletliler için küçük dokunuşlar yapılsa çok şey değişir. Muhteşem mazgallarımız var.  Trafikteki öfkeli sürücüler. Bisiklet hırsızlığı gibi ciddi sıkıntılar var. Peki bunlar önlenemez mi? Elbette önlenebilir. Belediyeler sesimizi duyar ve üzerine düşeni yapmaya çalışırsa, halk da üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirecektir.

SESİMİZİ DUYURABİLMEK

Belediyelere sesimizi duyurabilmek için geçen yıl Adana Şehir Plancıları Odası, Mimarlar Odası ve bisikletli yaşama inananlar olarak ‘’Adana Bisiklet Çalıştayı’’gibi muhteşem çalışma yapıldı. ‘’Nasıl Bisiklet Kenti olunur ?’’ diye sorduk. Türkiye’nin dört bir yanından bisikletli yaşama emek veren insanlar, Adana Büyükşehir Belediyesi ve bizimle deneyimlerini paylaştılar.  Adana Büyükşehir Belediyesi’nden sözler aldık. Henüz bir sonuç alamadık ama umudumuz devam ediyor. İnsanlar  her geçen gün bisikleti daha çok hayatına almak istiyor.” ifadelerini kullandı. 

7 YILDIR BİSİKLETTEN HİÇ İNMİYOR

“40 yaşından sonra bisikletin ve bisikletli yaşamın farkına varmış ve 7 yıldır hiç bisikletten vazgeçmeyen bir kadın olarak  önce kendimiz sonra dünyamız için biraz daha cesur olmalıyız diyorum.” diyen Ezo Üge, tüm yerel yöneticileri bisikletli yaşamı desteklemeleri için projeler gerçekleştirmeleri çağrısında bulundu.  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER