banner6

COŞ’DAN 100. YAŞ GÜNÜ SÜRPRİZİ

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 100 yaşına giren ve huzurevinde kalan yaşlıya sürpriz doğum günü hazırlayarak valilikte yaş pastalı kutlama yaptı.

COŞ’DAN 100. YAŞ GÜNÜ SÜRPRİZİ

ADANA (İHA) -   Adana'da 1914 yılında dünyaya gelen Hasan Tahsin Çuhadaroğlu (100) 1939 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra 1940 yılında Hasan Tahsin Çuhadaroğlu'nun  Hayriye Çuhadaroğlu (90) ile  hayatını birleştirdi. Bu evlilikten Çuhadaroğlu'nun 4 çocuğu oldu. Çuhadaroğlu mesleği gereği hep ormanda çalışıp sürekli yeşilin içinde bulun. Emekli olduktan bir sür sonra eşi ile birlikte Adana Huzurevine yerleşti. Huzurevine yerleştikten sonra evliliğinin 75. yılında çok sevdiği eşini kaybetti. Geçtiğimiz yıl evliliklerinin 74. yıl dönümünü kutlayan çifti Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'ta tebrik etti. Doğum günü 18-24 Mart Yaşlılar Haftası'na gelen Çuhadaroğlu'na Adana Valisi Coş süpriz doğum günü yapmaya karar verdi. Coş, huzurevinde kalan yaşlıların yaşlılar haftasını kutluyor gibi yapılması talimatını verip yaşlılarla valilikte görüşmek için bir araya geldi. Vali Coş bir süre huzurevi sakinlerinin devletin misafirleri olduğunu belirterek; “Yaşlılarımıza toplum olarak, duyduğumuz şükran hislerimizi ifade etmek için bir aradayız. Hepinizin öncelikle haftanızı kutluyor, sağlık içerisinde, esenlik içerisinde nice yıllar temenni ediyoruz. Her zaman söylüyoruz. Yaşlısına saygı göstermeyen bir toplumun geleceği de olmaz. Eğer toplumda geleceğin aydınlık ve güzel olması isteniyorsa, yaşlılarına saygı göstermemiz lazım” dedi.

  Bu genel konuşmanın ardından Coş memurlara talimat vererek hazırlanan yaş pastanın gelmesini istedi. Yaş pasta üzerinde mumlarla içeri getirilirken ışıklarda söndürülerek valilik makam toplantı salonunda 100. yaşına giren Çuhadaroğlu'na sürpriz doğum günü yapıldı. Çuhadaroğlu yapılan sürpriz karşısında şaşırırken, Vali Coş'un "Maşallah 100 yaşına girmişsiniz ama dinçsiniz sözü üzerine, "100'ü gördük inşallah 200'ü de görürüz" demesi doğum gününe gelenleri güldürdü. Daha sonra Çuhadaroğlu yaş pastanın üzerinde bulunan mumları üfledi. Vali Coş Çuhadaroğlu'nun doğum günün kutlayıp, "Millet olarak geleneğin, yaşlılara hürmet etmek, küçükleri ise sevmektir. Gençlerin, yaşlılara olan saygısını ve sevgisini arttırmak için de ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ kutlanıyor" diye konuştu. Vali Coş, daha sonra Çuhadaroğlu'na Atatürk posteri ve bir baston hediye etti.

  Çuhadaroğlu Vali Coş'un kendisine sürpriz doğum günü yapmasını kendisini duygulandırdığını söyledi.

  Çuhadaroğlu 100 yaşına kadar yaşamanın sırrını ise şöyle açıkladı:

  "Ben orman mühendisi olduğum için iş icabı hep ormanlarda çalıştım. Hayatımın çocuğunu ormanlarda geçirdim. Orman demek temiz hava demek. Şimdi temiz hava bulmak çok zor. Ben öncelikle uzun yaşamamın sırrını bu ormanlara ve temiz havaya borçluyum. Daha sonra ise ben vücuduma zarar verecek hiçbir şey almadım. Hayatımda öyle büyük bir rahatsızlık geçirmedim. Hayatımda hiç alkol almadım, sigara içmedim. Bu nedenle 100 yaşında olmama rağmen hala çok dincim."

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2014, 14:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER