banner6

Gastronomi treni..

Gastronomi treni..

Belemedikten izlenimler

Emre EKİCİ’nin Kaleminden…


Adana’da ilk defa düzenlenen Gastronomi Treni ile katılımcıları Belemedik’te ağırlayan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, Belemedik’in tarihi dokusundan, coğrafi konumundan ve 1904-1914 yılları arasından Almanların bu bölgede yaşayıp o dönemde elektrik ve kalorifer sistemini bile kurduklarını anlattı. Belemedik bölgesini turizm anlamında büyük öneme sahip olduğunu belirten Çay, Doğa Spor Kulüpleri ile doğa fotoğrafçılarının her mevsim Belemedik’i konaklama merkezi olarak gördüklerini kaydetti.

Büyük Akdeniz Şöleni teması ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali kapsamında yerli ve yabancı gurmeler, görsel ve yazılı medyanın yanısıra sosyal medya temsilcileri Gastronomi Treni ile Pozantı’nın Belemedik mahallesi gezisi gerçekleştirildi.

Sabahın erken saatlerinde Adana Tren Garı’ndan hareket eden tren ile katılımcılar Torosların müthiş manzarası eşliğinde keyifli bir yolculuk yaptı.

Hoş sohbetlerin edildiği yolculukta ilk kez Adana’ya ve Belemedik’e il dışından gelen misafirler kentin büyülü güzelliğinden o kadar çok etkilenmişlerdi ki, yolculuk boyunca gözlerini tren camından alamadılar.

Çoğunun bundan sonra yine Adana’ya gelip, kentin tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret edeceklerine eminim..

Fesitavallerin, yapıldığı yerlere hem ekonomik, hem de kültürel bağlamda katkısının çok olduğu muhakkak.. Festivaller bakımından son yıllarda büyük bir atılım yaparak adını tüm Dünyaya duyuran Adanamız, bu çalışmalarını ileriki yıllarda da devam ettirmelidir.

Bu yıl gördük ki, lezzet festivalimizin kentimizi tanıtım anlamında bir basamak daha ileriye götürdüğü kesin. Gastronomi trenindeki herkes memnundu..

Bu yıl geziye katılanlar çevrelerindeki insanlara da anlatacak ve Adana’nın güzelliklerini anlatarak bir dahaki sefere daha da kalabalık olarak döneceklerdir.

Gelelim tren yolculuğuna.. 

Yolculuk sırasında geçilen yerlerin harika olması tabi ki yolculuk yapan misafirlerin de dikkatinden kaçmadı. Çekilen fotoğraf ve videolar ile sosyal medyanın tavan yaptığını söyleyebiliriz. 

Özellikle Varda Köprü’sünde verilen molada misafirler bol bol fotoğraf çekerek arşivlerine koydular.

Mutluydu trendeki misafirler.. Yüzleri gülüyordu.. 

Bu yıl ilk kez düzenlenen gastronomi treni gezisi bence amacına ulaşmıştı.. Darısı sonrakilere olsun diyelim.

Emeği geçenlere teşekkürler…

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42