TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Gazeteci İsmet Ramazan Selçuk'un kaleminden '2000 yıllık Adanalı Hadro' hikâyeleri

Gazeteci İsmet Ramazan Selçuk'un 1. Yüzyıl’da Taşköprü’yü yaptıran Roma İmparatoru Hadrianus'un “2000 yıllık Adanalı Hadro” başlığıyla sosyal medyada yayınladığı hikâyeleri, Adana’nın renkli tarihini yeniden canlandırıyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2024 08:00
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2024 09:37
Kaynak: ALİ GÜRELİ
Gazeteci İsmet Ramazan Selçuk'un kaleminden '2000 yıllık Adanalı Hadro' hikâyeleri

Gazeteci İsmet Ramazan Selçuk'un 1. Yüzyıl’da Taşköprü’yü yaptıran Roma İmparatoru Hadrianus'un “2000 yıllık Adanalı Hadro” başlığıyla sosyal medyada yayınladığı hikâyeleri, Adana’nın renkli tarihini yeniden canlandırıyor.

Çukurova'nın kalbinde yer alan ve tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış köklü bir şehir olan Adana, Türkiye'nin sanayileşen ilk şehirlerinden birini oluşturuyor.

Bereketli toprakları, stratejik konumu ve canlı kültürü ile öne çıkan Adana'nın tarihi M.Ö. 7000'li yıllara kadar uzanıyor. İlk yerleşimlerin Neolitik dönemde gerçekleştiği bilinen Adana, Hititler, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Her medeniyetin tarihi dokusu ile kültürel açıdan zenginleşen Adana, farklı kültürlerin ve etnik kökenlerin bir arada yaşadığı kozmopolit bir şehir olarak öne çıkıyor.

Güçlü bir kültürel mirasa sahip olan Adana, zengin mutfak kültürüyle Türkiye'nin önemli gastronomi rotasında yer alırken, misafirperver ve sıcakkanlı insanlarıyla konuklarına kucak açıyor. Geleneklere ve göreneklerine bağlı olan Adanalılar, aynı zamanda yeniliklere de açık bir toplum olarak gerek yurt içinde ve gerekse ülke sınırları dışında bu değerleriyle ününü koruyor.

Adana, sanat, spor ve iş dünyasına da birçok isim kazandırdı

Eğitimci İlay Bilgili'nin "Orhan Kemal olmasaydı ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ ya da ‘Hanımın Çiftliği’ adlı romanlar hayatımızda asla olmayacaktı. Eğer çirkin kral ‘Yılmaz Güney’ olmasaydı, 1982 yılında Cannes Film Festivali’nin En İyi Film kategorisindeki ödülü Türkiye ‘Yol’ filmi ile bir yumruk gibi havaya kaldıramayacaktı. Ferdi Tayfur olmasaydı ‘Ben de özledim ben de…’ diye asla içlenemeyecektik örneğin. Eğer Ali Özgentürk olmasaydı Selvi Boylum Al Yazmalım’ın senaryosu öyle şahane yazılamayacaktı. Muzaffer İzgü olmasaydı örneğin belki ‘bazı’ şeylere başka bir gözle bakmayacaktık. Aytaç Arman olmasaydı Türk sineması bir eksik kalacaktı hep. Haluk Levent olmasaydı gitar çalmak isteyen her gencin o ilk şarkısı olmayacaktı, sahillerde ateş başında söz ve müziği Serhan Kelleözü'ne ait olan ‘Akdeniz Akşamları’ söylenmeyecekti hiç." ifadeleriyle bahsettiği bereketli topraklara sahip Adana, sanat, spor ve iş dünyasına da birçok isim kazandırdı.

Yaşar Kemal, Feridun Düzağaç, Atilla İlhan, Erol Büyükburç, Şener Şen, Fatih Terim, Hasan Şaş, Murat Göğebakan, Müslüm Gürses, Kıvanç Tatlıtuğ, Demir Demirkan, Menderes Samancılar, Ayşe Arman, Nebil Özgentürk, Cenk Koray, Salih Güney, Faruk Tınaz, Ümit Besen gibi ünlü isimler, şimdilerde festivaller kenti olan Adana'da dünyaya gözlerini açtı.

Sanatın hemen hemen her alanında adından söz ettiren Adana, yazın dünyasında olduğu gibi medyada da güçlü kalemlerle anıldı. Bu güçlü kalemlerden biri olan Gazeteci İsmet Ramazan Selçuk da, kendine has şiveye ve deyimlere sahip Adana'nın tüm değerlerini, bir süre önce kaleme almaya başladı.

Gazeteci İsmet Ramazan Selçuk'un, sosyal medya platformlarında paylaştığı hikâyelerin baş kahramanı ise 1. Yüzyıl’da Adana'da meşhur Taşköprü'yü yaptıran Roma İmparatoru Hadrianus (Hadro) oldu.

'2000 yıllık Adanalı Hadro' başlıklı hikâyelerde, İsmet Ramazan Selçuk, Adana yaşamının her alanındaki anekdotlara yer vermeye başladı. Binlerce kişi tarafından beğeniyle okunan hikâyeler, Selçuk'un "Lan gardaş, mavra, allöş, cıncık, cırlazmak, mızıkçılık yapmak, çimmek, essah ve gadasını almak" gibi yöresel deyimlerle daha da çekici hâle geldi.

Gazeteci İsmet Ramazan Selçuk'un Hadrianus'un "Hadro" ismiyle sosyal medya platformlarında paylaştığı hikâyeleri, tarihi eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde sunumla geniş bir kitleye ulaşmayı başardı.

Yılmaz Pütün’ün (Yılmaz Güney) beyaz perdeye uzanan ilginç hikayesi

'2000 yıllık Hadro' hikâyelerinin 4 bölümden oluşan ve esas adı Yılmaz Pütün olan Yılmaz Güney ile ilgili kısımları da hayli ilgi çekici oldu. İsmet Ramazan Selçuk, Yılmaz Pütün’ün (Yılmaz Güney) kardeşi Yaşar Pütün'den de bahsettiği paylaşımlarında, 'Çirkin Kral'ın yaşamında bugüne kadar az bilinen kesitlere yer verdi.

İsmet Ramazan Sulçuk, Adana'nın sosyal ve kültürel zenginliklerini gelecek kuşaklara aktarmak ve bu konuda kalıcı eser bırakmak amacıyla hikayeler yazmaya başladığını belirterek, "Önce Adana'nın geçmişte kullanılan ve bazıları gümünüze kadar gelen bazı yöresel deyimlerinin ağırlıklı olduğu bu yazı dizisinde, yolumuz Roma İmparatoru Hadrianus ile kesişti. Köklü geçmişi, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması, kültürel çeşitliliği, sanat ve spor dünyasına katkıları ve ünlü isimlerin yetiştiği bir kent olduğu vurgulanan Adana'daki unutulmaz yaşanmışlıklar, Hadro ile yine yöresel deyimlerle anlatılmaya başlandı." dedi.

Yine Adanalı olan Sefa Sofuoğlu’nun Hadrianus ve İsmet Ramazan Selçuk’u betimlediği görsel ile sunulan  '2000 yıllık Hadro' hikâyelerinin, daha sonra başka hikayelerinde yer alacağı kitap haline gelmesi bekleniyor.

Kaynak: ALİ GÜRELİ

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.