banner6

Türk yargısı fiziki açıdan iyi noktada

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'de yargı hizmetlerini milletin özlem duyduğu seviyeye getirmek için hummalı bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

Türk yargısı fiziki  açıdan iyi noktada

Bakan Ergin Ceyhan'da Adliye Sarayı'nı açtı

 

 

Türk yargısı fiziki

açıdan iyi noktada

 

 

 

  ADANA (İHA) - Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye'de yargı hizmetlerini milletin özlem duyduğu seviyeye getirmek için hummalı bir şekilde çalıştıklarını söyledi.

  Bakan Ergin, Adana'nın Ceyhan ilçesinde yapımı tamamlanan ve 7 Nisan'dan beri hizmet veren Adliye Sarayı'nın resmi açılışını yapmak üzere ilçeye geldi. Mehter takımı ve folklor gösterileri ile karşılanan Bakan Ergin, törende yaptığı konuşmada Türkiye'de yargı hizmetlerini milletin özlem duyduğu noktaya getirmek için hummalı bir şekilde çalıştıklarını belirterek, yargının temel sorunlarından fiziki şartların iyileştirilmesi konusunda büyük mesafe katettiklerini söyledi. Ergin, "Bugün açılışını yaptığımız Ceyhan Adliye Sarayı ile birlikte 150 adet adliye sarayı yaptık. Şuanda proje ve ihale aşamasında 100 adliye sarayımız daha var. Bu hizmetler tüm ihtiyaçlar karşılanıncaya kadar devam edecektir. İnşallah Türkiye'nin 3. büyük adliye sarayını da Adana'ya kazandıracağız. 170 bin metrekarelik adliye binası proje aşamasındadır" dedi.

  UYAP sistemiyle zamandan büyük tasarruf sağlandığını belirten Bakan Ergin, şöyle devam etti:

  "Ben hatırlıyorum. Askerliğimi tamamlayıp yeni avukatlığa başlamıştım. O zaman bir hakim yeni bir dosyanın duruşmasına çıktığı zaman katibe hanıma şöyle demişti, 'Yaz kızım' diye başlayarak dosya ile ilgili gerekli olan tüm kurumlardan ilgili belgelerin gönderilmesini talep etmişti. O yıllarda bu belgelerin karşılanması yaklaşık 5-6 ayı bulurdu. Ama şimdi UYAP sistemiyle online olarak aynı belgeleri katiplerimiz 10 dakika içerisinde tamamlayıp dosyaya koyarak hakim beyin önüne koyabilmektedir."

  Türk yargısının bilişim ve fiziki altyapısı açısından Avrupa Konseyi ülkeleri ve dünyadaki iddialı ülkeler arasında 3. sırada olduğunu belirten Ergin, "Bu konuda UYAP sistemimiz Birleşmiş Milletler'de birincilik ve üçüncülük ödülü almıştır. Bakan yardımcımızı inşallah ödülü almak üzere Amerika'ya gönderiyoruz" diye konuştu.

  Adliyelerdeki personel sıkıntılarına da değinen Bakan Ergin, konuşmasını şöyle tamamladı:

  "Adliyelerdeki personel sıkıntımızı büyük ölçüde aştık. Ancak hakim ve savcı sıkıntımız hala devam ediyor. Bu açığı kapatmak biraz zaman alacak. Avrupa Konseyi ülkelerinde her 100 bin kişiye 22 hakim ve 10 savcı düşerken, Türkiye'de ise her 100 bin kişiye 10 buçuk hakim ve 5,6 savcı düşmektedir. Bu eksiği gidermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz."

  Ceyhan Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan Aygün de, eski binada hizmet koşullarının çok elverişsiz olduğunu belirterek, "Hakim ve savcılarımız tek kişilik odalarda 2 kişi kalarak hizmet veriyordu. Yeni binamız alt yapısı ve fiziki koşulları açısından son derece modern. Binamızın yapılmasında emeği geçen başta Sayın Adalet Bakanımız olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

  Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ise, konuşmasında teşriflerinden ve Ceyhan'a kazandırdıkları adliye sarayından dolayı Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e çok teşekkür ettiğini belirterek, "Adliyedeki zor ve yetersiz şartları geride bırakmak büyük memnunluk veriyor. Adalet hizmetlerinin etkinliğinin arttırılabilmesi için fiziki şartların iyileştirilmesi çok önemlidir. Yeni adliye sarayımızın hizmete girmesiyle bu sorunlar ortadan kalkmıştır.   Milletimiz de bu çalışmaları takdir ve şükranla karşılamıştır" diye konuştu.

  Bakan Ergin, daha sonra Ceyhan Adliye Sarayı'nın açılış kurdelesini keserek, yeni hizmet binasında incelemelerde bulundu. Açılışa AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Ceyhan Garnizon Komutanı Yarbay Ümit Şener, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana ve çevre ilçelerden gelen yargı temsilcileri, yargı çalışanları ile vatandaşlar katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 1970, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42