ADNAN AVUKA

 MARDİN (İLKHABER)-Binlerce yıllık tarihiyle bir dünya mirası olan, medeniyetlere beşiklik eden, çan seslerinin ezan seslerine karıştığı kardeşlik ve hoşgörü diyarı, kadim kent Mardin’de yerli ve yabancı turistler ne yazık ki tuvalet sorunu yaşıyor.  

Her yanı tarih kokan Mardin’in kalkınmas ı için turizm yatırımlarının yapılması gerektiği her platformda vurgulanırken, Mardin’e gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet edecek temiz, hijyen ve güzel tuvaletlerin bulunmuyor olması ise turistleri zor durumda bırakıyor.  Kasaplar çarşısı içinde bulunan, kokudan ve haşereden dolayı yanından bile geçilemeyecek durumda olan tuvaletler ise sağlığı tehdit ediyor.

Adana'da kamyona çarpan otomobilin sürücüsü yaralandı Adana'da kamyona çarpan otomobilin sürücüsü yaralandı

 İstanbul’dan kadim kenti gezip görmek için gelen bir grup yerli turist yaşadıkları sorunları şöyle dile getirdi:

“Mardin’e çok merak ettik. Geldik gezdik, bize bu tarihi mekanları anlatacak kimse yok, el broşürleri yok ,tuvalet ihtiyacımızı gidermek için sokak sokak tuvalet arıyoruz. Ayrıca çarşı esnafı  fiyatları ateş pahası yapmış, denetleyen yok. En küçük pet şişe su 10 TL. Pahalılıkta Mardin her yeri sollamış. Bizler kendi ülkemizi gezelim diyoruz. Gücümüz buna yetiyor. Ama Avrupa’da fiyatlar buradan daha düşük eminim. Mardin’de müzikli bir kafeye oturmak için banker olmak gerekir. Bu duruma çere bulunmalı, aksi halde Mardin turistsiz kalabilir.”