Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde yerel basın konuşuldu. Siyasi partilerin grup başkan vekilleri yerel basına sahip çıkılması ve festivaller kapsamında desteklenmesini istedi.

Cahit Öztok Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayı Cahit Öztok Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Aday Adayı

Mecliste yerel basın polemiği 2

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayının son oturumu gerçekleşti. Oturuma Meclis 1. Başkan Vekili Mustafa Akgedik başkanlık yaptı. Açılış yoklaması ve ek gündem maddelerinin gündeme alınmasının ardından gündem dışı konuşmalar yapıldı. İlk olarak söz alan Ak Parti Grup Başkan Vekili Vedat Gündoğan, Karataş’ta Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın ortak yaptıkları plajın 3 sezondur açılmadığını öne sürdü. Bunun nedenini soran Gündoğan, “3 sezondur Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın ortak yürüttükleri bir plaj projesi vardı. Okullar açıldı, sezon bitti ama Karataş Plajı 3 sezondur açılamadı. Bunun sebebi nedir bilmiyorum ama 3 defa müteahhit değişti, hala 3 sezondur da vatandaşlarımız Karataş gibi muhteşem sahilde bu plajdan yararlanamadı. Bunun nedeni nedir?” dedi.

vedat gündoğan

Gündoğan ayrıca Altın Koza Film Festivali kapsamında tüm yerel basının desteklenmesi gerektiğini söyledi.  Gündoğan, “Altın Koza Film Festivali'nde günlük haftalık aylık ve internet medyasına uygulanan akreditasyon sıralaması doğru değildir. Bunu bir kez daha hatırlatıyorum Adana Altın Koza Film Festivali Yönetim Kurulu belki basın ilan kurumunun düzenlediği sınırlamayı dile getirecekler” ifadelerini kullandı.

Serdar Seyhan

Vedat Gündoğan’a yanıt veren  CHP Grup Başkan Vekili Serdar Seyhan, yerel basına sahip çıktıklarını anlatarak, “Adana'da çalışan basın mensupları elbette Büyükşehir Belediyesi tarafından da ve ilçe belediyelerimiz tarafından da dışlanmış bir davranış biçimine maruz kalmamışlardır. Dün ya da evvelsi gün tekrar açılmıştı bu konu. Bu konuyla ilgili arkadaşlarımızla görüştüm. Bir kısmı ile ilgili sorun var. Hepsini ele almak doğru olmaz. Yerel basına bir tek siz sahip çıkıyormuşsunuz gibi bir görüntü sergilemeniz doğru değil. Onunla ilgili yönetmeliğine uygun davrandığını belirtmek istiyorum. Bu konuyla ilgili yönetmelik dışında da bir şeyler yapılabilmenin yolu ve yöntemi var mıdır? Ona çözüm arayalım demesi başka bir şeydir. Bu kapsamdan yararlanmayan belli başlı basın mensuplarımızı ben de tanıyorum. Ben de bu arkadaşlara sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum ama bunu sanki kişisel olarak bir mağduriyetmiş gibi olup sahiplenmeniz sadece bir popülist yaklaşımdır “ diye konuştu.

cemal demirdağ

MHP Grup Başkan Vekili Cemal Demirdağ ise tartışma yaratacak sözler, ifadeler kullandı. Meclisi bir tek Altın Koza Film Festivaline akreditasyonu yapılmayan gazetecilerin takip ettiğini iddia eden Demirdağ, Altın Koza Film Festivalindeki akreditasyon sisteminin düzeltilmesini istedi.