Ahmet AKDENİZ

ADANA (İLKHABER)-Toplu İş Sözleşmesi süreci devam ederken Eğitim İş ve Hürriyetçi Eğitim Sen üyeleri memur maaş zamları ile ilgili 1 günlük iş bırakma eşlemi yaparak, insanca yaşayacak bir zam oranı talep etti.

Memurların 2024-2024 yıllarını kapsayan zam oranları ile ilgili açıklamaları peş peşe gelmeye devam ediyor. Son olarak Kamu Platformları Platformu üyesi memurlar Adana’da memur zamları ile ilgili açıklama yaptı. Abidin Dino Parkı içerisinde bir araya gelen Kamu Platformları Platformu üyeleri adına basın açıklamasını Eğitim İş Adana Şube Başkanı Seher Ergin ve Hürriyetçi Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Durmuş Bilal okudu. 

2024-2025 yılları için yapılan zamla memuru ve memur emeklisinin açlık ve yoksullukla baş başa bırakıldığını belirten Eğitim İş Adana Şube Başkanı Seher Ergin, “7. Dönem Toplu Sözleşme süreci 1 Ağustos itibariyle başlamıştı. Hükümetin Toplu Sözleşme görüşmelerine ilişkin ilk teklifi 2024 için yüzde14+yüzde 9, 2025 için ise yüzde 6+yüzde 5 olmuştu. 17 Ağustos7ta açıklanan ve revize edilen ikinci teklif ise 2024 için yüzde 15+ yüzde 10, 2025 içinse yüzde 6+yüzde 5 şeklindedir. Kamu çalışanlarının önemli taleplerini içeren Toplu Sözleşme görüşmelerinde ön müzakere süreci tamamlanmış, hükümetin ikinci teklifi 17 Ağustos tarihinde utanç oranı şeklinde açıklanmıştı. Bugün itibariyle dördüncü toplantıda yeni bir teklif yapılmazsa yani anlaşma sağlanmazsa 23 Ağustos'tan itibaren Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna yetkili konfederasyon başvurma aşamasına gelecektir” dedi.

Yetkili konfederasyona ve hükümete seslenen Ergin, “Bugüne kadar 12 yıl içinde 6 kez yapılan Toplu Sözleşmelerde hükümet teklif olarak masaya hep kendi hedeflediği enflasyon rakamlarına dayalı maaş artışlarını koymuş ve öyle sonuçlanmıştır. Bir kez daha aynı tablonun yaşanacağını görüyoruz ve biliyoruz. Bu nedenle 9 Konfederasyon bir araya gelerek bu sefalet oranlarını kabul etmiyoruz ve kamu emekçilerinin haklarını alana kadar mücadele edeceğimizin altını çiziyoruz. Bugün hükümetin açıkladığı mevcut teklifler Merkez Bankası tarafından revize edilen enflasyon hedeflerinin bile altında kalarak kendi oranlarıyla çelişmiştir. Bugünden geriye Sözde Toplu Sözleşme süreçlerine ve Hakem Heyetine baktığımızda tablo çok iyi anlaşılmaktadır. Ama sadece yüzde 2 ‘lik bir oynama ile kamu emekçilerinin aklıyla dalga geçmiştir” diye konuştu.

“Bu masanın ve Hakem Heyeti'nin yapısını kabul etmiyoruz çünkü kamu emekçilerinin tamamını temsil etmiyor” diyen Ergin, “ 4   kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 40 bin TL'ye ulaştığı, büyükşehirlerdeki kira ortalamasının en düşük memur maaşının 3'te 2’si ettiği, temel gıda ürünlerine günlük fiyat artışları yapıldığı, vergi ve harçların her ay artırıldığı günlerden geçmekteyiz. Tüm taraflara, Kamu Konfederasyonları Platformu olarak, bir kez daha sesleniyoruz. Masada yıllardır vaad edilen 3600 ek gösterge yoktur. Emeklilik iyileştirmeleri yoktur. Masada kamu emekçisinin ekonomik, sosyal, özlük haklarının adı bile yoktur. Emeğimizi yok sayamazsınız ve artık yeter diyoruz. Kamu emekçilerinin ve emeklilerin maaş zammı, yandaş sendika ile yapılan mutabakat ve TÜİK'in şaibeli enflasyon rakamları uyarınca değil, emekçilerin içinde bulunduğu derin yoksullaşma ve alım gücü kaybı dikkate alınarak yapılmak zorundadır”.

Kamu Konfederasyonları Platformu olarak bir kez daha taleplerini dile getireceklerini vurgulayan Ergin, “Toplu görüşmeler kapalı kapılar ardında olmamalıdır. Görüşmeler canlı yayınlanmalıdır. Kamu emekçilerinin sorunlarının yüzdelik ve ek zamlarla çözülmesi mümkün değildir. İLO sözleşmeleri başta olmak üzere uluslararası sözleşmelerle, evrensel sendikal hak ve özgürlüklerle uyumlu grev hakkı ile tamamlanmış gerçek bir toplu sözleşme istiyoruz. Sendika özgürlüğünü sınırlayan yüzde 2 barajı kaldırılmalıdır. Ücretli çalışanların vergi kesintisi yüzde15 ile sabitlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Sinop’ta Togg’un ilk şarj istasyonu kuruldu Sinop’ta Togg’un ilk şarj istasyonu kuruldu

Hürriyetçi Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Durmuş Bilal ise, 2024-2025 yıllarında yapılması gereken ücret zamlarına temel oluşturacak şekilde tüm kamu çalışanlarının maaşları en az yüzde 115 oranında artırılmalısı gerektiğini vurguladı. 2024 ve 2025 yıllarında yapılacak zam oranları bu rakam üzerinden hesaplanması gerektiğini işaret eden Bilal, “Birikimli enflasyonun yüzde 15'i aştığı aydan itibaren enflasyon farkı maaş ve ücretlere aylık olarak yansıtılmalıdır. Kamu çalışanlarına Ocak 2024'ten başlayarak aylık 10 bin lira barınma yardımı verilmelidir. Bu tutar memur maaş katsayısı artışı oranında artırılmalıdır Kamu çalışanlarının maaşlarıyla birlikte yapılan tüm ek ödemeler emekliliğe esas alınmalı ve bu tutarlar emekli aylığına da yansıtılmalıdır. Seyyanen artıştan memur emeklisinin yok sayılması eşitlik ilkesi gereği adaletsizliktir” şeklinde konuştu.

 Memurlara, yılda bir defa yıllık izne ayrılırken bir maaş tutarında yıllık izin ikramiyesi ödenmesini talep eden Bilal, “Tüm kamu çalışanlarına her yıl iki defa birer net maaş tutarında bayram ikramiyesi ödenmelidir. Aile yardımı enflasyon oranları dikkate alınarak birinci çocuk için 3.000 lira, ikinci çocuk için 4.000 lira ve üçüncü çocuk için 6.000 liraya çıkarılmalıdır. Ölüm yardımı ödeneği en düşük memur maaşı seviyesine çıkarılmalıdır. Kamu çalışanlarına ya kreş olanağı sağlanmalı ya da günün koşullarına uygun olarak kreş yardımı verilmelidir. Kamuda eşit işe eşit ücret ödenmelidir. Kamuda mülakat kaldırılmalıdır. Kamuda sözleşmeli çalışan sonlandırılmalı tamamı kadroya geçirilmelidir. Sendikaya üyelik ve çekilme işçilerde olduğu gibi e-devlet üzerinden yapılmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalıdır” dedi.

1 günlük iş bıraktıklarını anımsatan Bilal, “Devlet memurlarına yiyecek, kıyafet ve ulaşım yardımı yapılmalıdır. Kamu çalışanlarının aile birlikteliği için aynı yerde görev yapmaları sağlamalıdır. Bu bilinç ve kararlılıkla, emeğin onurundan yana taraf olan kamu konfederasyonları olarak gücümüzü ve aklımızı birleştirerek kamu emekçisine sefaleti reva görenlere, bizi ve haklarımızı görmezden gelenlere karşı bugün üretimden gelen gücümüzü kullanarak uyarı amacıyla ülke genelinde 1 günlük iş bırakıyoruz. Memurun ve memur emeklisinin alın terini kimseye heba ettirmeyeceğiz” diye konuştu.