Standard Chartered, TCMB'nin kademeli faiz artışlarına devam etmesini ve bugün bir hafta vadeli repo faiz oranını 200 baz puan artırarak yüzde 19,5'e yükseltmesini beklediklerini bildirdi.TCMB'nin son iki ayda faiz oranlarını 900 baz puan artırmış ve ortodoks politikaya doğru devam eden geçiş konusundaki kararlılığını vurgulamak için çeşitli politika ve ihtiyati tedbirler kullandığını belirten Standard Chartered , "Bu adımlar, Türkiye'nin Mayıs seçimlerinden önceki politika bileşiminden bir ayrışmaya işaret ediyor. Yeniden canlanan fiyat baskıları, Türk lirasındaki (TL) zayıflık ve artan dış ve mali dengesizlikler nedeniyle bu yaklaşımın devam etmesini bekliyoruz." dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmi ödeme dönemi Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmi ödeme dönemi

"Dış dengeler yakın vadede daha da kötüleşebilir ve TL için çok az soluklanma sağlayabilir." tespitinde bulunan Standard Chartered artan akaryakıt fiyatları, halen güçlü seyreden iç talep ve 4. çeyrekte turizm kaynaklı döviz girişlerindeki mevsimsel yavaşlama nedeniyle 2023 yılının geri kalanında aylık cari işlemler açıklarına geri dönülmesini beklediklerini vurguladı.
Standard Chartered, "Cari işlemler dengesinde sürdürülebilir bir iyileşme için iç talepte bir ılımlılaşma gerekecek ve bu da son dönemde ekonomik istikrara yönelik politika ekseninin bir sonucu olacaktır. Son para politikası kararları ve TCMB iletişimine dayanarak Merkez Bankası'nın faiz artırımlarına temkinli bir şekilde devam etmesini bekliyoruz. Haftalık repo faizinin 2023 sonunda %24,0 seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz. İç talebi dizginlemek ve piyasa çarpıklıklarını gidermek için son dönemde alınan koordineli parasal, mali ve makro ihtiyati tedbirlerin devam etmesi, H1-2024 gibi erken bir tarihte bazı ilk iyileşmelere yol açabilir." değerlendirmesini de yaptı.