Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Adana’da meşaleli yürüyüş ve Edip Akbayram konseri ile kutlandı.

Adana'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle meşaleli yürüyüş gerçekleştirildi. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu önünde başladı. Yürüyüşe katılmak için toplanan vatandaşlar, bando takımı eşliğinde ellerindeki meşalelerle Atatürk Caddesi boyunca yürüdü.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, siyasiler, gençler ve Adanalılar yürüyüşte yer aldı. Korteje katılan gençler, “Öyle bir İstiklal Marşı’mız var ki bizim, sadece ilk sözü yeter istiklal için” yazılı pankart taşıdı. Ellerinde Türk bayrağı taşıyan grup sık sık Cumhuriyet sloganları attı. Yürüyüşü Uğur Mumcu Meydanı'nda tamamlandı.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’u doğum günü olarak kabul ettiğini söylediğini belirterek, “Hepimizin ailesine baktığımızda şehitler vardır. Şanlı bayrağımızı şehitlerin kanıyla boyadık biz. Bayrak sevgimizi kimse sorgulayamaz” dedi.

8 Mayıs tarihinde gerçekleşen Millet İttifakı mitingine dikkat çeken Karalar, “Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, hatırlarsınız 8 Mayıs’ta yine burada Türkiye’yi salladınız. 200 bine yakın insan burada genel başkanımızı karşıladı. Ve yine şimdi olduğu gibi yüzde 70’i gençlerimizden oluşuyordu. Arada ne demiştim. ‘Allah’ına Gurban Adana’ demiştim. Bugün 19 Mayıs. Aslında kurtuluş hissini Adana verdi Atatürk’e” diye konuştu.

Kurtuluş mücadelesinin Adana’da doğduğunu anlatan Karalar, “Kurtuluş mücadelesi burada doğdu. Bunu hep söyleriz ve övünürüz. 2010 yılında Adana’da ben bunu söylemeye başladım. Şimdi herkes söylemeye başladı. Ama Mustafa Kemal’in tabiriyle doğduğu tarihi söylüyoruz. 1881 ama doğduğu günü ve ayı söyleyemiyoruz.  Mustafa Kemal Atatürk ben 19 Mayıs 1919’da doğdum diyor. Buzda bugünü hem Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşu, hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum günü olarak kabul ediyoruz” şeklinde konuştu.

Atatürk’ün ülkeyi kurtarmasına vurgu yapan Karalar, “1919 mücadelemizin başladığı gün diyelim. Sonra ne oldu? Hiçbir şeyi olmayan ülkenin milletine inanarak çıkan bir ulusal önder var. Ve 10 binlerce şehitle ülkeyi kurtarıyor. Hangi ailede şehit yok ki. Her ailede bu vatan için şehit vardır. Benim dedem Yemen’de kurtuluş için 11 yıl savaşmış. Biri Çanakkale’de Atatürk’ün hemen yanı başında savaşmış. Hepimizin ailesine baktığımızda şehitler vardır. Şanlı bayrağımızı şehitlerin kanıyla boyadık biz. Bayrak sevgimizi kimse sorgulayamaz. Peki ulusal kurtuluş mücadelesini yaktık, Cumhuriyeti kurduk” ifadelerini kullandı.

İnsanları teba olmaktan çıkarttıklarını ve birey yaptıklarını kaydeden Karalar, “Binlerce yıl teba olarak yaşayan Türkiye Cumhuriyetinin insanlarını birey yaptık. 15 yılda yaptık bunu. Mucize bu. Dünya’nın hiçbir yerinde böyle yetenekli bir lider yok. Türkiye’yi var eden ne kadar tesis varsa tamamının temeli o dönemde atıldı. Demokrasi geldi, laiklik geldi, insan hakları geldi, hukuk geldi, güçlü ordu geldi, güçlü kurumlar geldi.  Şimdi o kurumlara ne oldu. Atatürk’ün generallerinin başlarına bu dönem çuval geçirildi. Milliyetçiyiz diye geçinenler ordumuzu bu duruma düşürdü. Şerefli Türk Ordusu’nun Genel Kurmay Başkanı’nı terörist diye içeriye aldılar” dedi.

Kuleli ve GATA’nın kapatılmasını eleştiren Karalar, “Kuleliyi kapattılar, GATA’yı kapattılar. Ne diyor genel başkanımız. Kuleli olmazsa ordu olmaz. Çünkü Gazi Mustafa Kemal Atatürk orada yetişti. İnönü orada yetişti. Fevzi Çakmak orada yetişti. Şehitlerimiz saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

Karalar seçimlerin önemine dikkat çekerek, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na oy istedi.

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin ise, dünyada gençlerine bayram hediye eden tek liderin Gazi Mustafa kemal olduğunu söyledi. Atatürk’ün gençlerinin, kadınlarının Cumhuriyete sahip çıktığı sürece kimsenin Cumhuriyet’e bir şey yapamayacağını aktaran Çetin, seçimlerin 2. turuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’da, bundan 4 yıl önce bir gazetecinin niçin belediye başkanı olmak istediğini sorduğunu belirterek, “Ona şu yanıtı verdim. Çünkü torunlarımın Adana’da yaşamasını istediğimi söyledim. En genç nüfusa sahip ülkeyiz. En eğitimli ülkeyiz. Ve şuanda artık torunlarımızın Adana’da kalmasını değil, tüm gençlerin Türkiye’de kalmasını istiyoruz. Bir lider en sıkıntılı zamanında ülkeyi gençler emanet etmiştir. Bizde bu doğrultuda hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

143 yıllık okul restorasyonla  kültür sanat merkezine dönüştü 143 yıllık okul restorasyonla kültür sanat merkezine dönüştü

Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin de günün anlam ve önemine vurgu yapan konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Edip Akbayram konseri gerçekleşti. Adanalılar, sanatçı Edip Akbayram’ın şarkılarıyla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

2-37