AYDIN GÖKÇEOĞLU

(İLKHABER)- Microsoft, Bing Chat AI hizmeti üzerindeki çalışmaları sayesinde şu anda Bing arama motorunu kullanıyor olabilir. Ancak yeni bir rapor, Microsoft'un birkaç yıl önce Apple ile Bing'i Cupertino, Kaliforniya'daki şirketlere satma konusunda erken görüşmeler yaptığını iddia ediyor.

Bloomberg'in ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberinde, 2020 yılında Microsoft temsilcilerinin Apple'ın o zamanki Hizmetler Başkan Yardımcısı Eddy Cue ile toplantılar yaptığı ve Microsoft'un Apple'a Bing bölümünü satın almasını önerdiği iddia ediliyor.

Apple, Google'ı iPhone ve iPad'lerinde varsayılan arama motoru olarak tutmak için Google'a çok fazla para ödüyor. Bazı tahminlere göre Google bu ayrıcalık için Apple'a yılda 20 milyar dolardan fazla para ödüyor. Karşılığında ise Apple'ın cihazlarından büyük miktarda trafik alıyor. Raporda, Apple'ın Bing'i satın almakla fazla ilgilenmemesinin nedenlerinden birinin bu olduğu belirtiliyor. Ayrıca şirketin "Bing'in kalite ve yetenekler açısından Google ile rekabet edebilme kabiliyeti konusunda endişeleri" olduğu da söyleniyor.

Habere göre, görüşmelerin ilerlememesinin bir diğer nedeni de Apple'ın "Bing'in kalite ve yetenekler konusunda Google'la rekabet edebileceği konusunda endişeleri olmasıydı."

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, Antalya'da konuştu: Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, Antalya'da konuştu:

Durum her zaman böyle değildi. Apple 2013 yılında Microsoft ile bir anlaşma yaparak Bing arama motorunun Siri dijital asistanı için varsayılan olarak ayarlanmasını sağlamıştı. Ancak bu anlaşma uzun sürmedi. Apple, 2017 yılında Siri için varsayılan olarak Google Arama'ya geçti. Bu durum Mac için Spotlight ve iOS içindeki Arama için de geçerliydi.

Bloomberg'in bugün Google antitröst davasıyla ilgili olarak yayınladığı bir başka raporda, 2016 yılında Microsoft CEO'su Satya Nadella'nın Apple CEO'su Tim Cook ile bir araya gelerek Bing'in Apple'ın Safari tarayıcısı için varsayılan arama motoru olması konusunu görüştüğü ortaya çıktı. Microsoft'un 2018 yılında ABD dışındaki Apple cihazlarında Google'dan Bing'e geçişi tartıştığı bir dizi görüşme gibi bu görüşmeler de sonuçsuz kaldı.