ALİ GÜRELİ

(İLKHABER) - Mersin'in Anamur ilçesi sınırlarında Taşeli Platosu'nda yer alan 1276 metre derinliğe erişmiş Türkiye'nin en derin 3. mağarasında rahatsızlanarak mahsur kalan ABD'li bilim insanı Mark Dickey tahliye edildi.

Morca Düdeni'nde yerin 1040 metre altında tahliye işlemi gerçekleştirilecek olan Mark Dickey'in sağlık durumu ve tahliyesine ilişkin bilgiler, Avrupa Mağara Kurtarma Derneği yetkilileri tarafından yeniden paylaşıldı.

Morca mağarası

Merkezi Zagrep'de bulunan Avrupa Mağara Kurtarma Derneği (ECRA) yetkilileri, paylaşımlarında şunları kaydetti:

"Hastaya doktorlar tarafından nakil işleminin daha sağlıklı olabilmesi için mağaraya gönderilen tıbbi cihaz kan testleri yapılmıştı ve yapılan bu testlerden sonra doktorlar hastanın taşınabilir olduğuna karar vererek tahliyeye başlanmıştı. Hastanın bulunduğu sedye ilk etapta -700 m'deki çadıra doğru yola çıkmış ve oradan da molalar verilerek hastanın tahliyesi gerceklestirildi. 

Adana'da kamyonet kasası kapağının çarptığı kişi yaralandı Adana'da kamyonet kasası kapağının çarptığı kişi yaralandı

MORCA DÜDENİ-4

Dickey'i 7 ayrı ekip çıkardı 

Mağara, farklı mağara kurtarma ekiplerinin sorumlu olduğu 7 bölüme ayrılmıştı. Birinci bölümde 180 metreye kadar Türk mağara kurtarma ekibi, 180 metreden 360 metreye kadar Macar mağara kurtarma ekibi, 360 metreden 500 metreye kadar Polonya mağara kurtarma ekibi, 500 metreden 680 metreye kadar ve buradan da 715 metreye kadar İtalyan mağara kurtarma ekipleri, 715 metreden 900 metreye kadar Hırvat mağara kurtarma ekibi, 1040 metreye kadar da Bulgar mağara kurtarma ekibi yer almıştı.

MORCA DÜDENİ-2

Yaklaşık 200 kişi görev yaptı 

Mark Dickey'in tahliyesi için aralarında Türk ekiplerinde bulunduğu yaklaşık 200 kişi görev aldı. Sedye ile çıkarılan Dickey, daha sonra helikopterle Mersin'de hastaneye sevk edildi. MORCA DÜDENİ-3

Morca Düdeni'nde mahsur kalan ABD'li