Gürer: "TMO’nun ithalat rakamlarını neden açıklanmıyor?” Gürer: "TMO’nun ithalat rakamlarını neden açıklanmıyor?”

SERHAT AKARSU

ADANA (İLKHABER) -  CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde ve ilçelerinde esnaf ziyareti ve pazaryeri ziyaretleriyle ilgili izlenimlerini aktardı. Yıllardır her fırsatta esnafın ve halkın arasına girdiğini, onların sorun ve taleplerini hep birinci ağızdan dinlediğini anımsatan Gürer, "AKP döneminde sorunlar hep oldu, insanlar, toplumun tüm kesimleri ekonomik açıdan büyük sıkıntılar çekti ve çekmeye devam ediyor. Ancak bu yıl tablo çok daha vahim." dedi.

Dönerci esnafının, dükkanı satıp bir yere işçi olarak girmek istediğini, pazarcı esnafının nakliye masrafının, Adana'dan Mersin'den getirdiği ürünün satışından çok daha fazla tutar duruma erdiğini, vatandaşın alım gücünün düştüğünü, esnafın durumunun ise içler acısı olduğunu belirten Gürer, "Esnaf sigorta yaptıramaz, vatandaş canı çektiği meyveyi alamaz duruma gelmiş. Nereden ucuz ekmek alırım diye fırın gezen vatandaş var. Emekliye bir dokun bin ah işit. Böyle bir ortamda ne esnaf ne de vatandaş mutlu" şeklinde konuştu.

Gürer'in ziyaret ettiği esnaf ve pazarcılar, artan maliyetler karşısında zor durumda olduklarını belirtti. Dönerci esnafı, ekmek, patates ve tavuk gibi temel gıda ürünlerindeki zamlardan şikayet ederek, "Döner yiyen ayran içemez oldu. Müşteri sayısı her geçen gün azaldı. Dükkanımızı satılığa çıkardık. Suriyeli, Afganlı mülteciler gibi yurtdışına kaçak da olsa gidip çalışmak istiyoruz" dedi.

Kuruyemişçi esnafı ise vatandaşın çekirdek bile alamadığına dikkat çekerek, "Yaylacılar yaz döneminde imdadımıza yetişiyordu ancak onlar da bu sene alışveriş yapmıyor. Sattığımız parayla aynı ürünleri yerine koyamıyoruz çünkü her ürüne her gün zam geliyor. Ay çekirdeği 70 liradan 115 liraya, kabak çekirdeği 180 liradan 230 liraya, badem 200 liradan 330 liraya, kaju 280 liradan 350 liraya, antepfıstığı 250 liradan 500 liraya çıktı" ifadelerini kullandı.

Gürer, siyasi iktidara seslenerek, "Çıkın halkın arasına karışın, çarşıyı pazarı gezin, durum çok vahim. Oturduğunuz yerden pembe tablo çizerek, TÜİK verileriyle halkın sorunları daha da ağırlaşıyor. Sorunlar kartopu gibi büyüyor. Mutfaktaki yangını söndürmek için gerekli tedbirler alınmalı, gidişat hiç iyi değil" şeklinde konuştu.

Gürer, emekli maaşlarının yükseltilmesi için de çağrıda bulundu. Gürer, "Cumhurbaşkanı, AKP sözcüleri emekli maaşlarına iyileştirme için Meclis açılışını işaret ediyor. Yarın Meclis olağanüstü toplantıya çağırsınlar emekli için gereken artışı sağlayalım. Çoğunluk onlarda. Bir gün geçirmeden sorunu çözeriz. En düşük emekli maaşı asgari ücret yapıp tüm emeklilerin durumunu iyileştirecek kararlar alalım" dedi.