Abdurrahim Sağ

ADANA (İLKHABER)-Adana Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü’ne 2023 yılında orman köylülerine Orköy kredileri kapsamında, 63 aileye, 21 milyon 500 bin TL kredi desteği sağlandı.

Borsa İstanbul’da gong Şeker Yatırım için çaldı Borsa İstanbul’da gong Şeker Yatırım için çaldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğüne bağlı Orman ve Köy İlişkileri Dairesince hayata geçirilen "ORKÖY Projeleri", orman köyleri ve kırsalda yaşayanlara hem kredi hem de hibe desteğiyle yeni gelir kapısı oluşturuyor. Bu kapsamda Orköy destekleriyle orman köylülerini verilmeye devam ediyor.

2023 yılında Adana Bölge Müdürlüğü dahilinde 1030 aileye 112 milyon TL Orköy kredi desteği sağlanması planlandı. Bu kredilerin yılsonuna kadar tamamının verilmesi öngörülüyor. Adana Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı, Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü bu yıl orman köylülerine Orköy kredileri kapsamında, 63 aileye, 21 milyon 500 bin TL kredi desteği sağlandı. Üretim mekanizasyonu konusunda 28 adet 4×4 traktör, 5 adet sürütücü ve 1 adet tomruk soyma makinesi Hacımusalı Mahallesi'nde düzenlenen törenle sahiplerine teslim edildi.

Düzenlenen törene Karaisalı Kaymakam Vekili Fatih Karamahmut, Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz, Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, Bölge Müdür Yardımcısı Zafer Kızıl, Orköy Şube Müdürü Güngör Köse, Orman İşletme Müdürü Şükrü Mirik, işletme müdür yardımcıları ve işletme şefleri katılım sağladı.

Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz yaptığı konuşmada, "Devletimiz her zaman üretim yapan orman köylümüzün yanında olup, ormancılık faaliyetlerinde önem arz eden traktör ve sürütücü başta olmak üzere mekanizasyon kredilerine ağırlık verilmektedir. Bu desteklerin % 20'si hibe olup, 5-7 yılda faizsiz geri ödeme şeklindedir. Traktör ve sürütücü alan köylülerimize hayırlı olsun, kazasız belasız kullanmak nasip olsun” dedi.

Krediden faydalanan orman köylüleri de memnuniyetleri dile getirerek emeği geçen herkese teşekkür etti.